Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny. Dla jednych to radość dla innych smutny obowiązek.

schultute-1499049_1280Z pewnością ostatni tydzień wakacji będzie gorący nie tylko ze względu na pogodę. Wielu rodziców jeszcze nie zakupiło wyprawek szkolnych swoim pociechom. W roku 2016/17 znów niektórym się poszczęści w kwestii darmowych podręczników. Wprowadzana etapowo reforma stopniowo obejmie wszystkie roczniki szkół podstawowych i gimnazjalnych. W zeszłym roku nieodpłatne książki otrzymały dzieci klas I,II,III podstawówki a także I gimnazjum.  W nowym roku szkolnym dołączą do szczęśliwców rodzice uczniów klas III i V klas podstawowych i II gimnazjum. Dzieci z klas VI szkół podstawowych i III gimnazjów otrzymają pomoc w kolejnym roku szkolnym.

Które książki za darmo?

books-683897_1280Uczniowie wszystkich klas objętych dotacją dostaną kompletny zestaw książek do nauki w poszczególnych klasach (podręcznik i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego). Uczniowie klas I, II, IV szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum otrzymają podręczniki wieloletnie po poprzednim roczniku w tym Elementarz MEN oraz podręcznik do języka obcego. W tym roku nowe będą tylko ćwiczenia, które, tak jak w roku poprzednim, będą własnością ucznia. Jedyny koszt, który obciąży rodziców będzie dotyczył zakupu podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych (np. etyka, religia, dodatkowy język obcy).

Uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum także otrzymają komplet podręczników szkolnych za darmo, w tym podręcznik MEN i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Będą to książki zupełnie nowe, wieloletnie, które posłużą w przyszłych latach kolejnym rocznikom. Jedynym kosztem będzie zakup podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych.

Wysokość dotacji.

piggy-bank-1056615_128025.08.2016 mija termin zgłaszania przez dyrekcje szkół do samorządów list podręczników i materiałów edukacyjnych w ramach dotacji. W tym roku uczniowie klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum będą korzystać z podręczników wieloletnich z poprzedniego rocznika. Szkoły otrzymają zatem dotacje jedynie na ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego i języka obcego. Kwota dotacji dla klasy I i II to – 49,50 zł/dziecko, dla klasy IV – 24,75 zł/dziecko, a dla klasy I gimnazjum – 24,75 zł/dziecko.

W tym roku szkoły otrzymają nowe Elementarze MEN dla uczniów klas 3 oraz dla tego samego rocznika dotacje na podręcznik do języka obcego (24,75 zł/dziecko) i ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego i języka obcego – kwota dotacji: 49,50 zł/dziecko. Z kolei dla uczniów klas 5 szkoły otrzymają dotacje w kwocie 138,60 zł/dziecko na komplet podręczników do wszystkich przedmiotów oraz 24,75 zł/dziecko na ćwiczenia do wszystkich przedmiotów. Dotacja dla klas II gimnazjum obejmie podręczniki wieloletnie (w kwocie 247,50 zł/dziecko) oraz ćwiczenia do wszystkich przedmiotów ( w kwocie 24,75 zł/dziecko).

Należy dodać ze średni koszt kompletu książek wraz z ćwiczeniami, zajęciami dodatkowymi to wielkość rzędu kilkuset zł. Nie wszyscy jednak trafią na listę szczęśliwców. Najbardziej poszkodowani są rodzice dzieci z roczników 2004 czy 2001. Kontrowersyjne jest, że nie wszystkie dzieci objęte są dofinansowaniem.

źródło:

gazetaprawna.pl

coprzeczytac.pl

kuratoriumszczecin.pl

https://podreczniki.men.gov.pl