W dniu 9 stycznia 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o reformie edukacji: prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe. W jaki sposób reforma wpływa na rekrutację do przedszkoli w nadchodzącym roku szkolnym? W jakim terminie organ prowadzący powinien ustalić harmonogram rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2017/2018?

Tyle pytań – a zmiany wprowadzają stres wśród rodziców. Dlaczego?

Normą było, że proces rekrutacji do publicznych przedszkoli zaczynał się 1 marca ale w tym roku na stronach elektronicznej rekrutacji przedszkoli cisza.

Wykonałam kilka nerwowych telefonów. Sami dyrektorzy nie ukrywają, że dokładnie nie wiedzą kiedy w tym roku ruszą z procedurą , bo czekają na wytyczne.

Wiadomo, że terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów (czyli harmonogram), na rok szkolny 2017/2018 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i publicznych innych form wychowania przedszkolnego – określa do 15 kwietnia 2017 r. organ prowadzący.

Trzeba więc obserwować sytuację i być czujnym, by nie przegapić terminów. Znaczy to tyle, że każdego dnia warto zaglądać na aktualizację stron.

Od 1 września 2017 r. gmina ma obowiązek zapewnienia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego każdemu dziecku 3 –letniemu. W związku z tym jako mama dziecka z 2014 roku – rocznikowo trzylatek – powinnam spać spokojnie.

Ale to tylko teoria, ponieważ w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków, wychowaniem przedszkolnym będą w tym roku objęte cztery roczniki, a nie trzy jak dotychczas.
Trzylatek nie ma pierwszeństwa. Miejsca muszą być dla roczników starszych. W dodatku nie spełniamy żadnego z kryteriów, które są brane pod uwagę w pierwszym etapie postepowania rekrutacyjnego.

Pierwszeństwo mają dzieci osób samotnie wychowujących, z rodzin objętych pieczą zastępczą, dzieci rodziców niepełnosprawnych, dzieci niepełnosprawne i dzieci, które mają niepełnosprawne rodzeństwo.

Główka pracuje… każdy robi co może. Zaczyna się lawina kombinacji alpejskich .
– Podaj ojca dziecka o alimenty, usłyszałam od koleżanki, to na pewno dostaniesz miejsce z puli dla samotnych matek.

– Załatwiaj orzeczenie o niepełnosprawności, dam Ci namiary na znajomego lekarza – doradziła mi inna mama.

– Nie masz znajomości , nie licz na miejsce- skomentowała sąsiadka.
To przerażające!
Ta cofka ( tzn. brak obowiązku szkolnego dla 6 latków ) odbije mi się czkawką.

Na żłobek czekałam półtora roku, a zapisałam syna zaraz po urodzeniu. Czy dostanę miejsce w państwowym przedszkolu? Jak to będzie? Liczyć na szczęście?
Hmm…
Przyznam, że po rozmowie z innymi mamami w podobnej sytuacji, coraz poważniej rozważam opcję poszukiwania w okolicy placówki prywatnej. Nie mogę przecież zostać na lodzie. Tym bardziej, że mam kredyt na mieszkanie , który sama spłacam.

Samodzielne, pracujące mamy ze zdrowymi dziećmi nie mają łatwo. Za to nie dostaje się punktów, ani innych bonusów. Rodzinnego nie dostaję, bo za dobrze zarabiam, a o 500 plus mogę pomarzyć.

I jak tu żyć?
Ta niepewność w obliczu zmian w systemie oświaty, to nie lada wyzwanie.
Mam nadzieję ,że damy radę☺

Nie pierwszy i nie ostatni raz.

AMM
————————————————————————————————————————————-
Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się przede wszystkim kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy według zasad określonych w rozdziale 6 ustawy Prawo oświatowe.

Podstawa prawna: Projekt ustawy przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe – art. 206. Projekt ustawy – Prawo oświatowe. Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.).

Źródło: https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/termin-rekrutacji-do-przedszkoli-na-rok-szkolny-2017-2018.html?cid=K000KN
Źródło: https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/termin-rekrutacji-do-przedszkoli-na-rok-szkolny-2017-2018.html?cid=K000KN