szczecin

Awantura o drzewa w Szczecinie

Wycinka zdrowych, pięknych drzew trwa w najlepsze.

Łącznie zniknie 17 drzew i 17 krzewów.

UM Szczecin realizuje plan inwestycji. Jedne są chwalone inne zasadnie krytykowane przez mieszkańców. Obecnie trwa wycinka zdrowych, pięknych, starych drzew nad Stawem Rubinowym na Osiedlu Słonecznym. Wycinane są olbrzymie wieloletnie, pamiętające nasze dzieciństwo topole.

“Czy tej dewastacji przyrody w najbardziej “zielonym” miejscu Osiedla Słonecznego nie można zatrzymać? Drzewa są wycinane, bo przeszkadzają w inwestycji? Komu potrzebna jest inwestycja, która wymaga tak prymitywnej dewastacji przyrody? Komu potrzebna inwestycja, w której planach nikt nie wziął pod uwagę rosnących tam wielkich topoli okalających połowę tego Stawu? Cały urok tego miejsca to ten Stawik i drzewa, bo przecież nie beton i asfalt. Na dzień dzisiejszy zostały jeszcze 4 topole, nie można tego zatrzymać?”

To tylko jedna z bardziej łagodnych wypowiedzi internautów. Miasto i ZUK przekonują,  że nie ma co żałowac starych
drzew, ponieważ zostaną wykonane nasadzenia kompensacyjne. Oznacza to kolejne inwestycje aby zapobiec nieprzyjęciu się nowych sadzonek. Ryzyko zapleśnienia nasadzeń jest duże.

“….. Te stare drzewa, które się wycina na Słonecznym, nie były ani chore, ani wątłe. Wystarczy popatrzeć na przekroje pni – są całkiem zdrowe. Nie ma ani jednego spróchniałego czy pustego w środku. Nie łamały się nawet w czasie silnych wiatrów. Co najmniej połowa to nie były drzewka o średnicy pni 20 cm, lecz znacznie grubsze, dochodzące nawet do 1 metra. Liczyły po kilkadziesiąt lat, tworzyły lokalny klimat i nastrój. Większość mieszkańców Słonecznego żałuje starych drzew.

Wystarczy posłuchać rozmów ludzi, którzy codziennie przyglądają się wycince. Nikt z nimi niczego nie konsultował, nikt ich nie pytał czy chcą wymiany drzewostanu. Prace rozpoczęto nagle i przeprowadzono w szybkim tempie, nie informując w żaden sposób mieszkańców. A w końcu to jest ich osiedle, czyż nie?!!! Magistracki urzędnik (oby jak najkrócej nim był) pan Kus tu nie mieszka. To jest kolejna arogancka decyzja władz miejskich z rzędu takich, jak przebudowa alei kwiatowej czy planowana przebudowa alei Wojska Polskiego. Władza wie lepiej jak ma być – chamstwo ma się dostosować! Ta inwestycja w ogóle jest niepotrzebna.

Otoczenie Stawu Rubinowego razem z istniejącym metalowym  solidnym ogrodzeniem było jeszcze w bardzo dobrym stanie. Można było, owszem, dosadzić kilkanaście nowych drzew – tych nigdy nie jest za dużo – można było wyciąć krzaki, ale po co było wycinać duże, zdrowe drzewa? Żadne z nich nie powinno pójść pod piłę! Teraz otoczenie Stawu Rubinowego kompletnie ogołocono z zieleni wysokiej. Zostaną posadzone małe drzewka, które dopiero za kilkadziesiąt lat dadzą cień. Miasto wyrzuca w błoto kolejne prawie 700 tysięcy złotych, i po co? Doprawdy, trudno na to pytanie odpowiedzieć.Przywrócenie funkcji retencyjnej zbiornika Rubinowy Staw na terenie osiedla Słoneczne w Szczecinie”

Oburzeni mieszkańcy w internecie coraz głośniej protestują. Złożona inwestycja realizowana jest przez koszalińską spółkę Eko Wodrol. Pod linkiem znajdują się szczegółowe informacje dotyczące tzw. przywrócenia funkcji retencyjnej zbiornika Rubinowy Staw oraz firmę Rosiek i Sobczyński.

Z informacji na stronie ZUK:

“Zagospodarowaniem terenu zajmie się wyłoniona w przetargu firma Rosiek i Sobczyński, która wyceniła je na 686 tysięcy złotych. W pierwszej kolejności zadaniem Wykonawców będzie rozebranie istniejących nawierzchni i obrzeży kolidujących z dalszymi pracami. Teren zostanie oczyszczony z gruzu, a następnie zagospodarowany na nowo. Zrobione będą nowe podbudowy, przygotowane utwardzone alejki z elementów betonowych i bitumicznych. Przy nowych alejkach ustawione zostaną elementy małej architektury, takie jak ławki czy kosze na śmieci. Przeprowadzone zostaną także prace zieleniarskie polegające na wykarczowaniu i wycince krzaków. Teraz na nowo obsiany zostanie trawą, a zadanie obejmuje także jej późniejsze pierwsze koszenie. Stare i zniszczone ogrodzenia zostanie rozebrane. Zastąpi je zupełnie nowe, systemowe. Termin realizacji zadania to 90 dni”.

Jak widać nie ma mowy w komunikacie ZUK z września 2016 o wycince drzew.

Na stronie Urzędu Miasta próżno szukać jakiejkolwiek decyzji o wycince drzew przy stawie Rubinowym.

Prace nazywane są przez ZUK rewitalizacyjnymi. Patrząc co dzień na ten teren, rożne myśli do głowy przychodziły, ale wycinka drzewna pewno nie wyglądało na to, że to miejsce potrzebuje, aż takiego mordu na naturze. Może najpierw należałoby by zrewitalizować umysły osób pod tym się podpisujących? Życzymy decydentom, aby to ich wycięto z ich stołków…..może wówczas pójdą po rozum do głowy, bo natura bez nas sobie poradzi, my bez niej nie.

Poniżej dane o m.in wartości zamówienia publicznego na rewitalizację zbiornika retencyjnego:

Całkowita końcowa wartość zamówienia (bez VAT) obejmująca wszystkie zamówienia i części : 489 056,70
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej :
Informacje o wyborze oferenta

Nazwa wykonawcy : EkoWodrol sp. z o.o.
Adres wykonawcy : ul. Słowiańska 13
Miejscowość : Koszalin
Kod : 75-846
Województwo : zachodniopomorskie
Data udzielenia zamówienia : 01/03/2016
Liczba ofert : 7
Szacunkowa wartość zamówienia (bez VAT) : 764 697,66
Cena wybranej oferty : 489 056,70
Oferta z najniższą ceną : 427 812,60
Oferta z najwyższą ceną : 819 517,00
Waluta : PLN