Projekt sfinansowany ze środków prewencyjnych PZU SA. w ramach akcji „POMOCTOMOC”.

Burze i silne wichury to dwa żywioły z jakimi najczęściej można się spotkać począwszy od wczesnego lata, aż do później jesieni. Informacje o ich występowaniu pojawiają się w esemesowych alertach, lecz jak naprawdę można przygotować na ich nadejście?

 

W jaki sposób określa się siłę wiatru?

Służy temu tzw. skala Beauforta. Najniższy stopnień (0) to brak wiatru, najwyższy zaś (12), oznacza huragan powodujący masowe zniszczenia. Wiatr osiąga wówczas prędkość ponad 120km/h.

 

Jak należy przygotować się do nadchodzącej wichury?

Jeśli usłyszeliśmy komunikat o nadchodzącej wichurze, bądź zauważyliśmy pierwsze sygnały do tego, że może nadejść silny wiatr (gałęzie gwałtownie uginają się pod jego naporem, wirują liście lub wzniecane są duże tumany kurzu) to zaczynamy zabezpieczać swoje otoczenie.

W pierwszej kolejności zamykamy okna i zabezpieczamy okiennice przed wybiciem szyb, bądź wyłamaniem z ich zawiasów. Usuwamy wszelkie rośliny doniczkowe z zewnętrznych parapetów oraz balkonów.

Jeśli posiadamy meble ogrodowe trzeba je zabezpieczyć w taki sposób by nie miotał nimi wiatr, gdyż fruwające przedmioty mogą być groźne dla otoczenia.

Jeśli na naszej posesji znajdują się drzewa, regularnie przycinamy ich gałęzie – uchroni to od szkód oraz zmniejszy napór wiatru, który może je przewrócić.

Swój pojazd najlepiej schować w garażu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, parkujemy go jak najdalej od drzew.

Wszelkie domowe zwierzęta na czas wichury trzeba przechować w domu, bądź w odpowiednio przygotowanym do tego pomieszczeniu gospodarczym.

Warto pomyśleć o alternatywnym i bezpiecznym źródle światła jakimi są latarki i latarnie z diodami LED; gdyż silny wiatr przyczynia się do długotrwałych przerw w dostawach prądu i nierzadko ten czas trzeba spędzić w całkowitych ciemnościach.

Stałe źródło światła jest przydatne w wykonywaniu codziennych czynności oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Niezwykle pomocne okazuje się także radio na baterie, dzięki któremu można śledzić bieżące wiadomości oraz aktualne komunikaty.

 

Co zrobić w chwili gdy zastanie nas burza?

Jeśli znajdujemy się w domu, należy postępować podobnie jak w przypadku wichury, pamiętając o tym, aby wyłączyć i odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne podpięte do gniazdka.

Te porady stosuje się gdy przebywamy w bezpiecznym domu, lecz co zrobić gdy burza zastanie nas na zewnątrz, a nigdzie wokół nie ma żadnego schronienia?

Jeśli wybraliśmy się na wycieczkę samochodem i znajdujemy się poza nim, natychmiast do niego wracamy i szczelnie zamykamy okna oraz drzwi. Konstrukcja samochodu będzie działała jak klatka Faradaya i uchroni nas od uderzeń piorunów i silnych opadów atmosferycznych (deszcz, grad).

Bezwzględnie unikamy samotnych drzew i zbiorników wodnych (jezior oraz stawów) – mogą one przyciągać pioruny, których uderzenia są zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Unikamy także otwartych przestrzeni i wysokich obiektów, takich jak: linie i słupy wysokiego napięcia oraz przekaźniki telefonii komórkowej.

Chowamy się w miejscach położonych niżej od linii gruntu, np. rowach i zagłębieniach.

Kucami i łączymy nogi, pamiętając o tym, aby dobrze odizolować się od ziemi np. kurtką, torbą, bądź plecakiem.

Burze nierzadko poprzedzają silne wichury, dlatego przemieszczając się na zewnątrz dobrze by było ochronić czymś swoją głowę (np. zarzucając na nią kurtkę, bądź bluzę tworząc tym samym ochronny kaptur), gdyż niesione przez wiatr małe przedmioty, np. kamienie, mogą działać jak pocisk wystrzelony z procy.

 

Czy podczas burzy można chować się pod drzewami?

Absolutnie nie! Drzewa, również te rosnące gęsto, przyciągają błyskawice. Lepiej przemieścić się w bardziej bezpieczne miejsce (pod most, wiadukt, do budynku), robiąc małe kroki i unikając biegu.

Jeśli jesteśmy świadkami wypadku w którym widzimy osobę poszkodowaną przez np. uderzenie gałęzi, lub sami zostaliśmy uwięzieni w przygniecionym samochodzie – wzywamy pomoc dzwoniąc pod numer 112.

 

Jak można zabezpieczyć swój dom przed żywiołem?

Można i trzeba regularnie konserwować i naprawiać dach. Zadbać o to, aby na budynkach mieszkalnych i gospodarczych był umieszczony piorunochron.

Niestety, żywioł w postaci potężnej wichury czy burzy z gradem nie da się okiełznać i staje się on niemałym problemem gdy dojdzie do zerwania dachu, przewrócenia drzewa na samochód czy nawet podtopienia.

Ponadto przerwy w dostawach prądu czy spadki napięcia mogą przyczynić się do uszkodzenia drogich urządzeń elektrycznych.

W takich sytuacjach niezbędne okazuje się ubezpieczenie domu – warto szczegółowo przedyskutować kwestię, co konkretnie miało by ono obejmować.

Jeszcze do niedawna problem klęsk żywiołowych nie stanowił aż takiego zagrożenia jakim jest obecnie, a przyczynia się do tego postępująca zmiana klimatu, która coraz częściej będzie obfitowała w silne i gwałtowne burze, a nawet huragany.

Warto przyswoić sobie podstawowe zachowania pomagające przetrwać te ekstremalne sytuacje, lecz należy pamiętać o tym, że jeszcze nikomu nie udało się okiełznać niszczycielskiej siły natury.

 

Realizatorem projektu pt. „Poznaję i dbam o swoje bezpieczeństwo” jest Fundacja Instytut Gryphius.

 

 

http://www.gryphius.eu

 

Planet Head Day

 

szczegółowe informacje: janiak@gryphius.eu

oraz pod numerem telefonu: 728 976 797

 

Partnerzy akcji:

https://www.pzu.pl

https://pomoctomoc.pl/

 

 

Partnerzy merytoryczni:

http://www.szczecin.kwpsp.gov.pl

https://www.999.szczecin.pl

http://wopr.szczecin.pl

 

 

http://ubezpieczenia.proffman.pl

Paweł Syrytczyk – Koordynator działu ubezpieczeń

tel: +48 91 432 38 78

kom: +48 532 521 151

fax: +48 91 432 38 68

pawel.syrytczyk@proffman.pl

 

Autor: Dominik Wiśniewski

zdjęcie tytułowe: autor

 

Dominik Wiśniewski – dziennikarz i fotografik.  Fan motoryzacji i historii wojskowości. Nie obca mu literatura i sztuka – zarówno tych wyższych jak i niższych lotów. Czasami szyderczy i lekko stronniczy. Niepoprawnie polityczny kinomaniak i miłośnik podróży wszelakich.