Codzienne wyprowadzanie psa zwiększa poziom aktywności fizycznej starszych osób, zwłaszcza podczas złej pogody i zimą – informuje „Journal of Epidemiology and Community Health”.

Naukowcy z University of East Anglia (UEA) oraz University of Cambridge oparli się na długofalowym badaniu EPIC, które śledzi stan zdrowia tysięcy mieszkańców hrabstwa Norfolk.

Ponad 3000 starszych osób uczestniczących w badaniu zostało zapytanych o posiadanie psa oraz jego wyprowadzanie. Ponadto ankietowani przez tydzień nosili ze sobą akcelerometr – niewielkie urządzenie rejestrujące ich fizyczną aktywność.

Zła pogoda i krótkie dni należą do głównych przeszkód w aktywnym wypoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego naukowcy porównali uzyskane dane z warunkami pogodowymi oraz godziną wschodu i zachodu słońca w każdym dniu badania.

Jak się okazało, właściciele psów spędzali w spoczynku średnio o 30 minut na dobę mniej niż osoby, które psa nie miały. Właściciele psów częściej wychodzili z domów nawet pomimo niesprzyjających warunków na zewnątrz. W zimne, mokre i krótkie dni byli aktywniejsi fizycznie niż niemające psa osoby podczas słonecznego lata. Wyprowadzanie psa okazało się skuteczniejszym remedium na związany z wiekiem brak ruchu niż zalecana zwykle rekreacja w grupach.

Choć autorzy badań zastrzegają, że nie każdy senior jest w stanie zajmować się psem, ich zdaniem uzyskane wyniki przemawiają za modyfikacją obecnych programów wspierania aktywności. Autorzy tych programów zwykle zwracają uwagę odbiorców na korzyści dla zdrowia ich samych, natomiast w przypadku psa w grę wchodzi także troska o inną żywą istotę, co daje silną motywację do działania. (PAP)

 

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl