Nie tylko dla dorosłych…

Karnawał w pełni. Sama w tym roku nie planuję przebieranek, dlatego gdy kilka dni temu dowiedziałam się, że syn ma w przedszkolu bal przebierańców, z wielką radością poszłam z nim do sklepu i pozwoliłam wybrać strój, choć w domu zlegają mi 3, po jego starszym braciszku.
Szału nie było. Gabi nie chciał być Supermanem, ani innym potworem, jak to określa (pirat, rycerz). Z dumą wybrał strój policjanta. I doskonale go rozumiem. Skoro ciocia jest żołnierzem, a ulubiony wujek policjantem… Nie było dyskusji.
Niech żyje bal!
Bardzo miło wspominam mój pierwszy bal, choć miałam zaledwie sześć lat. To był Dom Kolejarza w Szczecinie (obecnie Nowy Browar), wielka sala, dużo świateł. Byłam przebrana za Czerwonego Kapturka. To była moja ulubiona bajka. Mama zadbała o detale bym miała wszystko: czapeczkę, spodniczkę, fartuszek, pelerynkę i oczywiście koszyk z łakociami dla babci. Takie chwile pamięta się do końca życia. Choć nie obyło się bez pewnego incydentu – jakaś dziewczynka na widok mojego koszyczka stwierdziła, że to nie Wielkanoc… Ups! Widocznie nie znała dobrze bajki o Czerwonym Kapturku.
Ten strój pasował do mnie jak ulał. Jak się później okazało przydał się nie raz, ponieważ dostałam rolę w przedstawieniu muzycznym jako Kapturek. Do dziś pamiętam niemal całą rolę.

„Pobiegnę na wzgórze a las mi gra .
Czerwony kapturek to ja zwę się tak.. .”

Zwyczaje, normy i obyczaje…
Karnawał rządzi się swoimi prawami. To zabawa na całego. Nie tylko dla dorosłych, dla dzieci również. Dziecko to też człowiek, a nie lalka do przebierania. Nic na siłę. Szanujmy dzieci, by one też nas szanowały.
Moje zdziwienie wywołał wpis pewnej kobiety w grupie dla mam, która była oburzona, że jednym z najmodniejszych w tym sezonie przepraniem dla chłopca jest strój policjanta. Ponoć to wypacza obraz społeczeństwa…
A co ja mogę zrobić? – pomyślałam. Na siłę mam przebrać syna za krasnala i z płaczem zaciągnąć go na bal? Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Dla mnie to jawna przemoc.
A wy jakie macie wspomnienie ze swojego pierwszego balu karnawałowego?
mama z Zielonego Wzgórza
PS. A gdzie twoje dziecko będzie się bawić i jaki pomysł macie na niepowtarzalny kostium?
———————————————————————
Karnawał 2018 to okres pomiędzy świętem Trzech Króli i Środą Popielcową. Początek karnawału 2018 ma stałą datę, jednak dzień, w którym kończy się ten okres jest ruchomy, ponieważ Popielec wypada w różnych terminach, w zależności od daty Wielkanocy. W 2018 roku karnawał skończy się 13 lutego, czyli dzień przed Walentynkami.
—————————————————————————————————————–

Mama z Zielonego wzgórza

Foto: archiwum prywatne