„Kto czyta książki, żyje podwójnie Umberto Eco

Kanon lektur szkolnych w swym trzonie nie zmienia się od lat i może dlatego kojarzony jest z nudą , a czytanie z nieprzyjemnym obowiązkiem. Są jednak książki , które otwierają oczy i wyobraźnię młodego czytelnika i potrafią zainteresować, a nie znudzić i zniechęcić.

Sama wiem  jak to jest, ponieważ po studiach polonistycznych miałam długą przerwę w czytaniu. Tak to jest gdy czyta się to, co ktoś nakazuje zamiast zachęcać. A przecież gusta i książki są różnorakie. Można się naprawdę pogubić.
Lista lektur dodatkowych to perełki, po które warto sięgnąć z dzieckiem, nawet wtedy gdy nauczyciel polskiego nie skorzysta z takiej okazji. Tu otwiera się pole do popisu dla rodziców.

Wakacje to czas  czas, gdy warto zachęcić młodzież do czytania. Może warto dać dobry przykład i zabrać się wspólnie z córką lub synem za czytanie książki, która przeniesie nas w świat przygody i zachęci do innych lektur.
Wspólna lektura jest dobrym pretekstem do rozmowy i dobrej zabawy.

Jak zachęcić do czytania?

Warto sięgnąć po coś świeżego, ale równie pouczającego jak kultowe „W pustyni i w puszczy” czy „Ania z Zielonego Wzgórza”. Osobiście polecam powieść „Kroniki Saltamontes – Ucieczka z mroku”, napisaną przez Szczeciniankę, Monikę Marin. To pierwsza część trylogii.

Czy lektura musi być nudna?

Mój 10 letni bratanek, jak większość chłopców w jego wieku nie jest pasjonatem książek. Jego główna rozrywkę są gry komputerowe. Gdy zobaczył co czytam, był zaskoczony.
– To moja lektura. Po co to czytasz? Zapytał?
– Bo lubię odpowiedziałam. Dzięki książkom przenoszę się wirtualnie w zakątki świata, do których nie będę miała okazji pojechać w realu.
– Masz rację – odpowiedział Marcel. Ci chłopcy byli w różnych fajnych miejscach. Też tak bym chciał.
Tak rozpoczęła się nasza dyskusja na temat książek, wyobraźni, pasji i wielu ciekawych wątków.
A to dopiero początek.
Po takiej lekturze warto sporządzić mapę podróży głównych bohaterów, czy też spisać kilka sentencji pasujących do lektury np. „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.
Bo czytanie to piękna przygoda.
Warto o tym pamiętać.

„Kroniki Saltamontes – Ucieczka z mroku”

Pełna przygód i wzruszeń powieść przygodowa dla całej rodziny. Adam i Aleks – dwóch młodych przyjaciół z sierocińca, jeden obdarzony nieprzeciętną intuicją, a drugi inżynieryjnym umysłem – konstruują Maszynę do Produkowania Szczęścia. Nagle ich życie zmienia się nie do poznania, a oni wyruszają w podróż w poszukiwaniu domu, za którym tęsknią. Po drodze spotkają ich sytuacje piękne i wzruszające, ale i niebezpieczne i pełne emocji. Ich życie nabierze tempa, gdy w średniowiecznych podziemiach odnajdą tajemnicze księgi. Najważniejszą jednak rzeczą jest dotrzeć do miejsca, które wspólnie wylosowali na mapie, oraz aby ich wynalazek uszczęśliwił nie tylko ich, ale i ludzi o dobrym sercu. Opowieść o wielkiej sile przyjaźni, miłości, nadziei i marzeń.

Autorka: Monika Marin:
Miejsce urodzenia: Polska, Szczecin

Wykształcenie: wyższe pedagogiczne i MBA

Zawód: dziennikarka od 1997 roku
Obecnie: autorka książek

Pasja: motocykle, podróże

Dewiza: „nie da się pisać w oderwaniu od życia”.
Autor: Anna Maria Dąbkowska – Mama z Zielonego Wzgórza