Drapacz jaj – czyli historia mężczyzny z pasją.W naszym kręgu kulturowym pisanki, ich zdobienie związane jest z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Zdobieniem jaj zajmują się nie tylko kobiety,  jednym z artystów pasjonatów  jest Pan Leszek Kłysewicz z Horyńca. W domowej pracowni powstają prawdziwe dzieła sztuki.

 

Jak ta historia się rozpoczęła czytamy na stronie internetowej, która jest piękną wizytówką pasji. Starannie przygotowane zdjęcia i filmy wprowadzają nas w tajniki zdobienia jaj.

 

40 lat temu na srebrnym ekranie zobaczyłem jak ktoś robił pisanki. Od tego zaczęła się moja przygoda z drapaniem jaj. Najpierw kurzych, gotowanych na twardo i kolorowanych. Dzisiaj są to jaja od gołębich po strusie i używam wszelkich możliwych technik by zrobić z nich małe dzieła sztuki. Z roku na rok stawiam sobie nowe wyzwania i rozwijam umiejętności. Nigdy nie miałem nauczyciela, ale może dzięki temu ta przygoda z rękodziełem tak mnie wciągnęła – odkrywanie i przełamywanie kolejnych granic jest pasjonujące. Dzisiaj moje wyroby to nie tylko mniej lub bardziej tradycyjne pisanki ale także szkatułki, koszyczki i inne ozdoby.A wszystko robione ze skorupek jaj.

 

O tym jak powstają takie cudeńka opowiada sam twórca w krótkim filmie dokumentalnym jaki właśnie niedawno miał swoją premierę.

 

 

Kobieca Sprawa: Panie Leszku, skąd pomysł na taką nazwę pracowni, przyzna Pan, że brzmi zabawnie, świadczy o dużym poczuciu humoru ?

Leszek Kłysewicz: Kiedyś siedzieliśmy razem z rodzinką i zastanawialiśmy się nad nazwą, jeden z synów zaproponował taką nazwę, bardzo nas rozbawiła i okazała się bardzo adekwatna, i tak już zostało. Jest bardzo oryginalna i chwytliwa.

KS: Skąd Pan pozyskuje materiał czyli kto te wszystkie jajka zjada?

LK: Dzisiaj zamawiam, w potrzebnej ilości i wielkości, gotowe wydmuszki, kiedyś robiłem z mniejszych jajek kurzych, pracowałem na gotowanych lub samodzielnie przygotowywałem wydmuszki z jaj gęsich.

KS: Wykonuje Pan pisanki rożnymi technikami, która jest Pana ulubioną?

LK: W tej chwili najbardziej lubię wycinane, wykonywane za pomocą  wiertła dentystycznego o bardzo wysokich obrotach, do 320 tys/min, za pomocą którego można wycinać bardzo precyzyjne wzory. Przy wolniejszych obrotach dochodzi do drgań i wydmuszka mogła by ulec uszkodzeniu. Inspirację czerpię z wzorów ludowych, podpatruję jakieś fragmenty i tworzę swoje kompozycje.

 

 

KS: A co po sezonie? Czy to zajęcie całoroczne ?

LK: Zaczynam przygotowania po świętach Bożego Narodzenia, kiedy są długie wieczory, latem mam jeszcze zajęcia na działce, lubię spacery. Wzory które przygotowuję są też całoroczne, oprócz pisanek są to także szkatułki, lampiony. Kiedyś miałem ciekawe zamówienie z Warszawy, na dwie identyczne szkatułki, jako prezent pary młodej dla rodziców. Musze przyznać, że to bardzo oryginalny pomysł, wyszły piękne, z wygrawerowaną data ślubu i imionami.

KS: Sam Pan przyzna, że oprócz talentu do tworzenia, dziś potrzebny jest także talent do marketingu, strona internetowa, sklep, strona na fejsbuku, zdjęcia i profesjonalne filmy robią wrażenie, wieści dotarły aż do Londynu.

LK:W tym pomagają mi synowie, Marcin zawodowo zajmuje się fotografią Pan Pstryk to on jest autorem  galerii zdjęć  i filmów na mojej stronie i na FB.  Żona Maria pomaga mi w czasie jarmarków w tradycyjnej sprzedaży na stoisku. Wszyscy mamy jakieś talenty, żona wykonuje pisanki techniką wyklejanek, ale robi też kartki okolicznościowe techniką techniką pergamano*

KS:Dziękujemy za rozmowę.

 

Zapraszamy do obejrzenia pięknej galerii Pana Leszka na stronie internetowej  

Zapraszamy także do sklepu, nie tylko z okazji świąt.

 


Strona na FB

 

 

Autorem zdjęć jest Pan Pstryk

 

 

Pergamano to jedna z technik dekoracyjnych, choć tak naprawdę powinna być nazywana techniką pergaminową, polega na tworzeniu obrazków na pergaminie, częściowo rysowanych, dziurkowanych, wytłaczanych, czasem podbarwianych, przypominających filigran lub haft Richelieu. Obrazki mogą być wykorzystane do robienia kartek okolicznościowych zakładek do książek, obrazków lub form przestrzennych (abażury, motyle itp.)