2 października, w Gliwicach odbędzie się konferencja, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem wzrastającej liczby samobójstw, problemów związanych z działaniem systemu opieki psychiatrycznej młodych ludzi oraz dyskusji na ten temat.

Podczas spotkania wraz z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi specjalistami w dziedzinie psychiatrii, psychologii i pedagogiki dziecięcej poruszymy kwestię zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży w 3 obszarach: z perspektywy młodego człowieka w obliczu bezsilności, z perspektywy leczenia, oraz z perspektywy przedstawicieli instytucji.

Opublikowany niedawno raport NIK pokazuje twarde, zatrważające dane dotyczące psychiatrii dziecięcej. Zawinił system, brak wrażliwości. Dziennikarze, politycy, rodzice, psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci, pedagodzy, nauczyciele, przedstawiciele instytucji. To nasza wspólna sprawa, zobowiązanie i odpowiedzialność. Im więcej mówimy, tym lepiej. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w tą najważniejszą sprawę. I już dzisiaj zapraszam do uczestnictwa w nadchodzącej konferencji – Marta Golbik

Konferencja „Dlaczego liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie?“ organizowana przez poseł na Sejm RP Martę Golbik, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży we współpracy z zespołem „Brain, mind and pain“ działającym przy Parlamencie Europejskim, odbędzie się 2 października br. w budynku hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice w godzinach 15.30-19.00 w Gliwicach. Inicjatywa została objęta patronatem honorowym wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka oraz Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

Zapraszamy do osobistego uczestnictwa w wydarzeniu nauczycieli, terapeutów, psychologów, psychiatrów oraz rodziców, również z dziećmi. Chęć takiego uczestnictwa w konferencji należy zgłosić do 29 września br. pod adres e-mailowy: monika.nowak@sejm.gov.pl. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Celem organizacji konferencji jest zwrócenie uwagi na problem wzrastającej liczby samobójstw, problemów związanych z działaniem systemu opieki psychiatrycznej młodych ludzi oraz dyskusji na ten temat.

Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw dzieci i młodzieży. Stan psychiatrii dziecięcej oraz młodzieżowej w Polsce jest dziś w dramatycznym stanie – to wynik wielu lat zaniedbania oraz braku naszej wrażliwości. Zaburzenia zdrowia psychicznego stają się jednym z największych problemów dzieci i młodzieży – zmieniający się świat, coraz większe wymagania, zalew mediów społecznościowych.  Podczas konferencji wraz z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi specjalistami w dziedzinie psychiatrii, psychologii i pedagogiki dziecięcej poruszymy kwestię zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży w 3 obszarach: z perspektywy młodego człowieka w obliczu bezsilności, z perspektywy leczenia, oraz z perspektywy przedstawicieli instytucji.

Oprócz zaproszonych gości oraz uczestników, w wydarzeniu mogą wziąć udział internauci, dzięki planowanej profesjonalnej transmisji na żywo, która dostępna będzie na stronie poseł Marty Golbik w serwisie społecznościowym Facebook – @GolbikMarta.

 
W trakcie debaty, po wystąpieniach prelegentów w danym panelu, zarówno uczestnicy zgromadzeni w studio, jak i widzowie internetowi, będą mogli zadawać pytania zaproszonym gościom.
 
2 października 2020 r.
godz. 15.30-19.00
Arena Gliwice, ul. Akademicka 50 (wejście c)
transmisja online – https://www.facebook.com/GolbikMarta/
 
Organizator: Marta Golbik, Posłanka na Sejm RP

 

 
 

 

 

 

 

Więcej informacji w wydarzeniu. ⬇️⬇️⬇️

Konferencja „Dlaczego liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie?“

Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży: Zbigniew Konwiński Kinga Gajewska Grzegorz Napieralski Tomasz Zimoch Grzegorz Braun Magdalena Filiks – Posłanka na Sejm RP Tomasz Głogowski Poseł na Sejm RP Michał Gramatyka – Poseł RP Michał Jaros Radosław Lubczyk – Poseł na Sejm RP Paulina Matysiak Poseł Rajmund Miller Krystyna Sibińska – Poseł na Sejm RP Anna Wasilewska Marcelina Zawisza Zofia Czernow Joanna Frydrych Elżbieta Gapińska Posłanka na Sejm RP Daria Gosek-Popiołek Marek Hok Janusz Korwin-Mikke Poseł Daniel Milewski Wojciech Saługa Poseł na Sejm Jarosław Wałęsa Robert Winnicki

 

Patron działu wiedza i edukacja