Technologie informatyczne tak bardzo zdominowały zadomowiły się we wszystkich gałęziach gospodarki, że to one dyktują modę i kierunki rozwoju technologii.

Rozwój informatyki jaki ma miejsce w XXI wieku przechodzi wszelkie oczekiwania. Można było przypuszczać, że rynek ten będzie się rozwijać, nawet bardzo szybko, ale nie na taką skalę jaka obecnie ma miejsce. Informatyka to pojęcie bardzo obszerne, jednak jego główne nurty to internet, oprogramowanie i infrastruktura. To te trzy rzeczy, które napędzają cały segment.

Internet ma ogromną zaletę: dostępny dla wszystkich, z każdego miejsca i z dowolnego urządzenia. Dostęp do internetu jest obecnie tak powszechny jak dostęp do prądu czy gazu. Jakakolwiek informacja wystawiona do świata cyfrowego dociera momentalnie do całego świata, lub jak to w przypadku biznesowym grupy docelowej. Internet jest najlepszym źródłem wiedzy, wiadomości, materiałów szkoleniowych, informacjach biznesowych. Sprzedaż, marketing to segmentu, które najbardziej działają na rynek. Jeszcze parę lat temu nikt nie wyobrażał sobie zakupów przez internet. dzisiaj całkiem odwrotnie. Internet jest pierwszym medium zakupów.

Kolejnym elementem w tej układance jest oprogramowanie. Można powiedzieć, że jest to serce każdego urządzenia elektronicznego. Bez właściwego systemy informatycznego każde urządzenie nie byłoby przydatne, albo nie spełniałoby oczekiwać jak ma to miejsce obecnie. Komputery, smartfony, tablety, systemy informatyczne do zarządzania instytucjami, systemy ERP do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, monitoring miast, inteligentne domy, sygnalizacja świetlna, to wszystko działa tak jak działa dzięki dedykowanemu oprogramowaniu informatycznemu. I tutaj warto odnotować, że programowanie, które buduje systemy jest najbardziej poszukiwaną specjalnością na rynku pracy.

Trzecim elementem w tworzeniu potęgi informatyki jest infrastruktura. Tak jak nowoczesny smartfon nie będzie działać bez odpowiedniego systemu operacyjnego, tak sam system byłby niczym bez odpowiedniego urządzenia elektronicznego. A więc infrastruktura jest czymś co łączy wszystkie elementy informatyki.

Gałąź gospodarki jaką jest informatyka z pewnością jest dziedziną, która wyznacza kierunki rozwoju dla wszystkich innych gałęzi. Informatyka dedykuje obecne trendy, wyznacza stopień nowoczesności i konkurencyjności dla wszystkich firm. I jeszcze przez najbliższe lata w tej kwestii nic się nie zmieni i tego możemy być pewni. Dlatego warto się znaleźć swoje miejsce w tej dziedzinie zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorstw i instytucji, które tak bardzo stronią od nowoczesności.

Autor: Marcin T.

Wartościowy artykuł o trudności sprzedaży oprogramowania znajdziesz:

Sprzedaż oprogramowania ERP nie jest łatwa

źródło:  Artelis.pl.