Już od ponad 20 lat na mapie polskich festiwali i imprez kulturalnych honorowe miejsce zajmuje słynny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Ta urokliwa miejscowość, będąca wakacyjnym celem wielu rodaków, to przecież  nie tylko malownicze morze, morskie powietrze, smaczne ryby i beztroskie plażowanie, ale również wysoka kultura odziana w zawsze atrakcyjną formę. Jak możemy się dowiedzieć z internetowej strony festiwalu, tradycja tego kultowego wydarzenia sięga już 1996 roku i w pewnym sensie związana jest ze śmiercią Krzysztofa Kieślowskiego.

Wspólna i jednocząca zarazem żałoba artystów polskich, wywołana stratą wielkiego kolegi, skłoniła niestrudzonego animatora kultury, byłego Ministra Kultury i Sztuki, a obecnego dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Waldemara Dąbrowskiego, do refleksji nad bezcenną wartością twórców i ich więzi, co z kolei okazało się dlań inspiracją do stworzenia przestrzeni, w której spotykać się będą cyklicznie wielcy polscy artyści oraz wielbiciele ich talentu. Tak właśnie zainicjowano Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Festiwal ten tradycyjnie już przypada na początek lipca, w ramach tej wakacyjnej imprezy kulturalnej zawsze odbywa się wiele interesujących koncertów, wernisaży, spektakli i pokazów filmowych. Na część wydarzeń wstęp nie jest biletowany, są więc one szansą na spotkanie z gwiazdami dla każdego, kto tylko tego chce.

Część programu ma miejsce w  prężnie działającym Międzynarodowym Domu Kultury, w kultowym Amfiteatrze lub w hotelu Amber Baltic, zaś część odbywa się na przepięknej plaży. Sportowo-artystycznych emocji dostarczają podczas Festiwalu mecze Reprezentacji Artystów Polskich. Najbardziej wyczekiwaną i widowiskową częścią festiwalu jest jednak odbywająca się z niewielką przerwą rokrocznie uroczysta Gala Odsłonięcia Dłoni. Wybitne osobowości  kultury i sztuki zostawiają ku pamięci potomnych odcisk swej ręki w stworzonej przez wybitnego artystę, profesora Adama Myjaka, Alei Gwiazd. Do tej pory w kultowej Alei znalazło swe zaszczytne miejsce już ponad 100 odcisków dłoni wybitnych artystów i szczęśliwie nic nie wskazuje na to, by ta piękna tradycja miała wygasnąć.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 5 do 9 lipca. Otworzyć ma go inspirujący koncert zatytułowany „22 utwory światowej klasyki na 22 Festiwal Gwiazd”. Na stronie festiwalu Alicja Myśliwiec uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej repertuaru koncertu, dzięki czemu wiemy, że podczas gali otwarcia usłyszymy takie przeboje jak m.in. „Simply the best”, „Stairway to heaven” oraz „Rolling in the deep”. Podczas festiwalu nie zabraknie występów muzycznych gwiazd tego formatu co Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem czy Edyta Bartosiewicz, pojawi się także Varius Manx i Paweł Małaszyński z zespołem Cochise. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach to gratka nie tylko dla melomanów, uświetnią go bowiem wyśmienite spektakle teatralne takie jak „Noc gwiazdy”, „Ludzie Inteligentni”, „Kiedy kota nie ma”, „Być jak Elizabeth Taylor” czy „Promieniowanie”. Podczas Festiwalu, któremu towarzyszą zawsze rozmaite wernisaże artystyczne, świętować będziemy także czterdziestolecie pracy twórczej znakomitego artysty i autora tegorocznego plakatu festiwalowego, Andrzeja Pągowskiego. W Alei Gwiazd pojawić się ma natomiast aż 10 nowych odcisków dłoni, wśród nich zobaczymy m.in te należące do Edyty Bartosiewicz oraz aktorów Magdaleny Boczarskiej, Barłomieja Topy i Izabeli Kuny. Pod chmurką i być może z towarzyszeniem lekkiej morskiej bryzy odbędą się lubiane pokazy Kina pod Gwiazdami, a wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in. “Młode wilki” i „Facet (nie)potrzebny od zaraz”. W ramach całej imprezy mają mieć również miejsce tradycyjne sesje autografowe z gwiazdami oraz II edycja plebiscytu  „Idol Publiczności”, przy czym swój głos można nadal oddać na stronie festiwalowej, a zwycięzca głosowania internautów zostanie wyróżniony tablicą pamiątkową. Podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach nie powinno też zabraknąć atrakcji dla najmłodszych, takich jak choćby warsztaty teatralne. Zarówno dzieci, jak i rodziców ucieszy też z pewnością akcja czytania milusińskim przez gwiazdy; inicjatywa tradycyjnie ma miejsce w godzinach przedpołudniowych, a zdjęcia z poprzedniej edycji są dostępne na stronie internetowej. Warto dodać, że bawiąc się w Międzyzdrojach można również pomagać – trzeciego dnia Festiwalu Gwiazd (07.07) odbędzie się  aukcja charytatywna na rzecz chorego Dominika z Międzyzdrojów.

 

Więcej szczegółów na  http://www.festiwalgwiazd.pl/ , w zakładce „Program”.
Jeśli więc lubicie kulturę, rodzimych artystów i dobrą rozrywkę, to nie powinno Was zabraknąć w pierwszych dniach lipca w Międzyzdrojach. I choć na rozmaitych portalach plotkarskich i w prasie będzie, jak zawsze, pełno relacji z kolejnych dni festiwalu, to czy nie lepiej  po prostu stać jego częścią i przekonać się na własne oczy i uszy, jak wygląda ta kultowa impreza ? Międzyzdroje zapraszają!

Daria Woszczatyńska-Przybylska

Źródło informacji:  http://www.festiwalgwiazd.pl/, internet