Właśnie mija 22 rocznica  premiery serialu „Sex w wielkim mieście”. To dobra okazja aby przypomnieć sobie jak to jest ze słynnymi szpilkami z czerwoną podeszwą, w m.in których lubowała się Carrie, główna bohaterka serialu. 

Wiele się pisało o przegranej batalii Christiana Louboutina (na przykłąd tutaj) ze słynną sieciówką Zara w procesie o słynne na całym świecie czerwone podeszwy w butach na obcasach. Jak każda fanka mody lub chociaż osoba, która obejrzała kilka odcinków serialu „Sex w wielkim mieście” wie, jest to znak rozpoznawczy tego projektanta.

FOTO: https://eu.christianlouboutin.com

Wysokie czarne szpilki na platformie i do tego czerwona podeszwa. Klasyk. Oczywiście w dobie globalizacji i plagi podróbek nietrudno spotkać imitacje, kopie, „repliki” tych słynnych szpilek. Pytanie tylko jak daleko posunięte są to inspiracje, czy są to po prostu podróbki konkretnych modeli czy zainspirowanie stylem  i produkcja podobnych butów. Kilka lat temu Zara zrobiła podobne buty i wg. Christiana Louboutina tym razem miarka się przebrała. Pozwał sieciówkę do sądu i… przegrał. Rozgorzała dyskusja o daleko idącą ochronę własności intelektualnej. W Internecie mamy na co dzień do czynienia z tym, że ktoś sobie coś od kogoś pożycza. Doszło do tego, że niektórych rzeczy po prostu nie da się zwalczyć. Ale to jest pomysł na zupełnie inny artykuł, a może nawet książkę. Spróbujmy się na szybko zastanowić jak daleko można chronić własność intelektualną, jaką jest czerwona podeszwa pod butem? Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ochrona własności intelektualnej jest ważna, ale pytanie czy  tego stopnia? Moim zdaniem szpilki od Louboutina i ich charakterystyczna czerwona podeszwa to jego znak rozpoznawczy, tak jak znakiem rozpoznawczym Beckhama są jego fryzury. Nie sądzę jednak aby trzeba było zastrzegać je w urzędzie patentowym.

Wiemy kto jest prekursorem, wiemy kto je rozpropagował, wiemy, że jest to klasyk. Szanujemy to wszystko. Pamiętajmy jednak, aby się nie posunąć za daleko w przypisywaniu sobie pewnych zasług, bo nie jestem w stanie sobie przypomnieć, aby szpilki jako takie były zastrzeżone w swojej formie. Pamiętajmy, że czerwona podeszwa jest tylko wariacją butów-szpilek. Więc może warto ukłonić się komuś kto setki lat temu wymyślił buty na obcasie. Warto też pamiętać, że każda innowacja wprowadzana do szpilek jest innowacją bazującą na czyimś pomyśle.

Pamiętajmy zatem o tych wszystkich niuansach przypisując sobie zasługi. Zresztą… jak sam Louboutin stwierdził „rozpoczął robić buty z czerwoną podeszwą w 1992 r. po tym, jak zobaczył swoją asystentkę malującą paznokcie na ten odcień.” Więc to może asystentka Pana Louboutina zasługuje na patent na szpilki z czerwoną podeszwą?

Ann Choo jest fanką mody i serwisów modowych. Redaktor serwisu modowego http://www.ekstraszpilki.pl

źródło: Artelis.pl.

 

Seks w wielkim mieście (ang. Sex and the City) – amerykański serial telewizyjny, produkowany w latach 1998-2004 przez stację telewizyjną HBO, na podstawie bestsellerowej książki Candace Bushnell o tym samym tytule.