Jeśli obiecaliście sobie w Nowym Roku spędzać czas kulturalnie, to właśnie nadarza się wyśmienita okazja. Proponujemy zacząć od styczniowych spektakli Opery na Zamku, których same tytuły są wystarczającą rekomendacją. Dla miłośników muzyki z lat 20 i 30 i na poprawę humoru z początkiem roku, zdecydowanie – Crazy for You. Naszym czytelniczkom szczególnie polecamy uniwersalną historię Madame Butterfly. Dla nieco młodszej widowni, jako alternatywę ferii w miecie, lub pomysł na rodzinne spędzenie czasu –Alicję w Krainie Czarów.

 

“Crazy for You” – szalona komedia muzyczna Gershwinów. Spektakl otrzymał nagrodę publiczności „Bursztynowy Pierścień 2017” w kategorii „Spektakl roku”.

Terminy:

2018-01-11 19:00

2018-01-12 19:00

2018-01-13 19:00

2018-01-14 18:00

Miejsce: Sala główna Opery na Zamku

Czas trwania: ok. 2 godz. 30 min (1 przerwa)

Ceny biletów: 30-85 zł

Opis:

Najwspanialsza klasyka gatunku. Musical, który nawiązuje do najlepszych tradycji „Złotych czasów Broadwayu” lat 20. i 30. Ciekawa fabuła, zabawne dialogi i całe mnóstwo najpiękniejszej muzyki George’a Gershwina- to przepis na hit, który tak czaruje widzów na całym świecie. Historia miłości bogatego chłopaka z Nowego Yorku, a raczej syna bogatej matki, który ponad wszystko ukochał taniec, śpiew i muzykę oraz prostej dziewczyny z Nevady – córki byłego dyrektora upadłego teatru… Brzmi banalnie, jednak fabuła ta, którą śmiało można określić komedią muzyczną naszpikowana jest pełnokrwistymi postaciami, przewrotnymi sytuacjami oraz olbrzymią ilością śpiewu i tańca. To wszystko powoduje, że śmiało już teraz – 25 lat po premierze światowej możemy uznać dzieło braci Gershwinów (brat George’a – Ira jest autorem tekstów piosenek) za ponadczasowe i jedno z najważniejszych przedstawień musicalowych w historii.

Fot. Ł. Szełemej©Opera na Zamku

Madame Butterfly” – melodramat wszech czasów i najgłębszy psychologicznie portret kobiety w operowej literaturze.

Terminy:

2018-01-20 19:00
2018-01-21 18:00

Miejsce: Sala główna Opery na Zamku

Czas trwania: ok. 3 h (dwie przerwy)

Ceny biletów: 30-80 zł

Opis:

Najsłynniejsza kobieta w historii opery, a przy tym niebywałe wyzwanie wokalno-aktorskie, bo śpiewaczka grająca rolę Butterfly musi zmierzyć się z całym wachlarzem skrajnych emocji i nie schodząc ze sceny, śpiewać łącznie przez niemal 90 minut. Dramatyczna historia związku gejszy i porucznika amerykańskiej marynarki osadzona jest w tętniącym życiem współczesnym Tokio. Szczecińskie przedstawienie, nawiązujące do poetyki filmów Larsa von Triera, jest wzbogacone o postać tancerza – alter ego Butterfly, a także o multimedialne projekcje.
– „Madama Butterfly” to historia uniwersalna, mogłaby równie dobrze wydarzyć się dzisiaj. Różnice kulturowe są wciąż aktualne, ludzie nadal zakochują się niewłaściwie, to się akurat nigdy nie zmieni. Inscenizacja obraca się wokół wielu współczesnych wątków popkulturowych – mówi reżyserka Pia Partum. – Właściwie w pewnych aspektach spektakl będzie mieć wiele wspólnego z… telenowelą. 

Fot. W. Piątek©Opera na Zamku

 “Alicja w Krainie Czarów” – nagroda Najlepszego Choreografa roku 2015 dla Jacka Tyskiego za balet na motywach powieści Lewisa Carolla „Alicja w Krainie Czarów” i „Po drugiej stronie lustra”.

Terminy:

2018-01-26 11:00
2018-01-27 17:00

Miejsce: sala główna Opery na Zamku

Czas trwania: ok. 1 h 40 min (jedna przerwa)

Ceny biletów: 20-52 zł

Opis:

Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia. O zbudowanie krainy ze świata dziecięcej wyobraźni zadbali najzdolniejsi polscy artyści młodego pokolenia. To jedyny w ostatnich latach balet pisany na zamówienie z udziałem pełnej orkiestry symfonicznej. Historia oparta na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra oraz inspirowana filmem Tima Burtona Alice in Wonderland.

Fot. P. Gamdzyk©Opera na Zamku