Teatr Muzyczny w Gdyni. Ladies Jazz Festival. Koncert Krystyna Durys celebrates Ella Fitzgerald.
27.08.2017
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

13 koncertów w czasie 13 edycji; pierwsze wizyty w Polsce, długo oczekiwane spotkania muzyczne po latach, konkurs o Grand Prix z udziałem rewelacyjnych finalistek; osiem dni ze wspaniałymi artystkami, cudowną publicznością, tyloma odmianami jazzu i morzem w tle przeszedł do historii

Ladies’ Jazz Festival 2017 już za nami.

13 wspaniałych artystek i moc muzyki w ciągu ośmiu niezapomnianych koncertów, z których każdy pokazał inną stronę jazzu. Od największej polskiej wokalistki jazzowej na świecie Urszuli Dudziak poprzez odkrycie i nadzieję światowego jazzu Kandace Springs aż po ośmioro wspaniałych debiutantów – tyle i aż tyle mogliśmy doświadczyć podczas tegorocznej edycji jedynego festiwalu dam jazzu w Gdyni.

Urszula Dudziak wraz z Grażyną Auguścik – nasze dwie eksportowe divy jazzu otworzyły festiwal i wysoko postawiły poprzeczkę.
Po raz pierwszy goszcząca w Polsce Kandace Springs oczarowała gościnną Filharmonię Kaszubską i pokazała, że jest naprawdę dojrzałą i fenomenalną artystką, o której będzie głośno w całym muzycznym świecie, a do tego zaprezentowała polskiej publiczności kilka premier z albumu, którego nie słyszał jeszcze nikt prócz nas.

Teatr Muzyczny w Gdyni. Ladies Jazz Festival. Koncert Bebel Gilberto.
26.08.2017
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Bebel Gilberto po 15 latach ponownie zawitała do Polski i właśnie w Gdyni pokazała, że bossa, lato i morze to koktajl najwyższej próby i idealne połączenie. Krystyna Durys złożyła najwspanialszy hołd Elli Fitzgerald, której stulecie urodzin obchodzimy właśnie w tym roku i pokazała, że tradycyjny jazz, standardy i evergreeny w takim wykonaniu mają się i zawsze mieć się będą dobrze.
Wendy Lands zaś przypomniała nam – Polakom genialne kompozycje Władysława Szpilmana, które wcale nie są gorsze od utworów Elli, i że tylko złośliwość historii powoduje, iż nie są tak samo popularne na całym świecie z wielką stratą dla tego świata.
No i genialna młodzież: ośmioro finalistów walczących o Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2017. Cztery dni konkursowych zmagań w przestrzeni publicznej Gdyni. Wspaniałe umiejętności i wielka dojrzałość, a nagrodzić można tylko kilku: Jury w składzie Urszula Dudziak, Krystyna Stańko, Piotr Łyszkiewicz postanowiło:

  • wyróżnić w konkursie o Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2017
    zespół T/Aboret za spójny, dojrzały i oryginalny koncert;
  • przyznać nagrodę Radia Gdańsk Ladies’ Jazz Festiwal 2017
    Alicji Serowik
  • oraz ogłosić zwyciężczynią i przyznać Nagrodę Grand Prix Ladies’ Jazz Festival 2017 Judycie Pisarczyk

Wszystkim Państwu, bez których ten festiwal nie mógłby się odbyć organizatorzy ogromnie dziękują. To miejsce, ta publiczność, taki rodzaj ekspresji i emocji są tylko tutaj i tylko dzięki Państwu!

Mamy wielką nadzieję spotkać się z Państwem ponownie na Ladies’ Jazz Festival 2018. W imieniu pomysłodawców, wykonawców, producentów i organizatorów festiwalu jeszcze raz bardzo Państwu dziękujemy,

Piotr Łyszkiewicz,

Urszula Dudziak,

Maciej Farski