U wszystkich kobiet z nadwagą i otyłością przed zajściem w ciążę powinno się podjąć szereg interwencji dietetycznych oraz tych dotyczących stylu życia – uważają naukowcy z University of Adelaide (Australia). Nadwaga i otyłość silnie szkodzą zarówno przyszłej matce, jak i dziecku.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „The Lancet Diabetes & Endocrinology” (https://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(18)30310-3/fulltext).

Zespół pod kierunkiem prof. Jodie Dodd przeprowadził duże badanie poświęcone liczbie poronień u ponad 500 kobiet z nadwagą lub otyłością z trzech publicznych placówek położniczych w Adelajdzie.

„W krajach o wysokim dochodzie już około 50 proc. ciężarnych kobiet ma nadwagę lub otyłość – mówi prof. Dodd. – Tymczasem stanowi to zagrożenie dla przebiegu ciąży i porodu, i ma negatywny wpływ zarówno na matkę, jak i jej dziecko. Poza tym matczyna otyłość może prowadzić do zbyt wysokiej masy urodzeniowej, co z kolei podnosi ryzyko przyszłej otyłości u dzieci”.

Badaniem objęto ciężarne pacjentki z nadwagą lub otyłością: połowa z nich otrzymywała lek o nazwie metformina, zwykle stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, a także mający potencjał w zmniejszaniu ciążowego przyrostu masy ciała. Druga połowa stanowiła grupę kontrolną. Wszystkie uczestniczki uzyskały zaś kompleksowe porady dotyczące zdrowej diety i stylu życia.

Okazało się, że przyjmowanie metforminy zmniejszyło tygodniowy przyrost masy ciała u przyjmujących go kobiet, jednak w żaden sposób nie wpłynęło na obniżenie ryzyka urodzenia dziecka z masą powyżej 4 kg. Nie zmniejszyło również ryzyka wysokiego ciśnienia krwi u ciężarnych, wystąpienia cukrzycy ciążowej ani porodu przez cesarskie cięcie.

„Nasze badanie jest kolejnym, które dowodzi, że porady dietetyczne i dotyczące zdrowego trybu życia udzielane ciężarnym kobietom z nadwagą lub otyłością w celu poprawy ich zdrowia oraz zdrowia ich dzieci, mają bardzo ograniczone korzyści” – mówi prof. Dodd.

„Dlatego już zanim otyła kobieta zajdzie w ciążę, powinna podjąć działania, które pomogą obniżyć jej masę ciała. Tylko to pozwoli przerwać cykl otyłości międzypokoleniowej” – podsumowuje badaczka. (PAP)

kap/ ekr/

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl