Wielu rodziców boi się podróżować samolotem z dziećmi. Skomplikowane procedury odprawy, problemy ze skokami ciśnienia podczas lotu, obowiązek wysiedzenia kilku godzin w jednym miejscu… Co zrobić, aby podróż samolotem nie była koszmarem, ale przyjemnością?

 

Zapoznaj malca z przebiegiem podróży przed jej rozpoczęciem

Jeżeli dziecko jest odpowiednio duże i szykuje się przed Wami pierwsza lotnicza podróż, to koniecznie przygotuj do niej malca od strony psychicznej. Wytłumacz mu, jak trzeba zachowywać się na lotnisku i w samolocie, co będziecie robić, na czym polega to dziwne uczucie zatykanych uszu, kiedy samolot startuje i ląduje… Pamiętaj jednak, aby Twoje opowieści o podróży nie były „straszakiem”, a motywatorem – opowiadaj o tym jak o nowej, wspaniałej przygodzie.

Wybieraj odpowiednie oferty w biurach podróży

Jeżeli Wasza wycieczka ma przede wszystkim charakter turystyczny, to musisz wiedzieć, że niektóre z biur podróży przygotowują specjalne oferty dla podróżujących z dziećmi. Tyczy się to nie tylko samego lotu, ale również całej podróży. Oferty takie wyróżniają nie tylko atrakcje skierowane głównie do najmłodszych, ale przede wszystkim ceny – w tym ceny biletów lotniczych. Niektóre z biur podróżyw swoich ofertach po prostu zamieszczają duże zniżki dla najmłodszych.

Różne regulaminy różnych linii lotniczych

Należy pamiętać, że każdy przewoźnik ma swoje regulacje. W przypadku wycieczki z biurem podróży, wszelkie istotne informacje na temat lotu powinniśmy otrzymać od jej organizatora. W przypadku wycieczek samodzielnych – niezorganizowanych przez biuro podróży, sami musimy dowiedzieć się o przepisach wybranego przez nas przewoźnika. Niektórzy z nich pozwalają na przewożenie jednemu opiekunowi dwójki dzieci, ale inni umożliwiają przewóz tylko jednego dziecka z jedną osobą dorosłą. Różnią się także sposoby liczenia cen za bilet dla malca: czasem mamy do czynienia ze stawką procentową ceny biletów normalnych, innym razem – ze stałą opłatą. Ważne są również różnice w wymiarach i wadze bagaży podręcznych oraz możliwość posiadania dodatkowego bagażu dla dziecka. Warto pamiętać, że ceny biletów dla dzieci do 2 roku życia są najmniejsze.


Przed lotem…

Zalecanym jest przybycie na 2 godziny przed odlotem. Staraj się przestrzegać tej reguły – zwłaszcza na dużych lotniskach. Odprawa bagażowa może zająć dużo czasu, w zależności od kolejek i ilości planowanych lotów na dany okres dnia. Warto dowiedzieć się również, czy lotnisko ma miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Atrakcje dla malców ułatwią nam okres oczekiwania na podniebną podróż.

Mimo, że większość linii oferuje duże bagaże podręczne, to na pokład samolotu lepiej zabrać ze sobą tylko najbardziej potrzebne rzeczy: jedzenie (słodycze są wręcz wskazane – umilą dziecku chwile podróży, a ssanie cukierków jest doskonałym środkiem na walkę z nieprzyjemnymi skokami ciśnienia), drobne zabawki (nowe, ale też te, które przypominają o domu), ubranie do przebrania dla dziecka. Dlaczego? W sytuacji, kiedy musimy pilnować naszego malca i wielu bagaży jednocześnie, możemy niepotrzebnie stracić wiele nerwów i sił.

W trakcie lotu…

Jeżeli czeka Cię długa podróż zalecane są loty nocne – wtedy mamy do czynienia z największym prawdopodobieństwem przespania przez dziecko całego lotu. Uważaj na regulacje linii lotniczych w sprawie jedzenia – niestety, niektóre z nich mogą nie pozwolić na bezpłatne odgrzanie mleka dla najmłodszych lub nie mają odpowiedniego dla dzieci menu.

Warto przygotować się na ewentualnie pojawienie choroby lokomocyjnej. Z pewnością pomogą tu odpowiednie leki i własne sposoby na walkę z tym problemem.

Bardzo odpowiednim, choć niekoniecznym, jest pamiętanie o innych podróżujących. Jeżeli nasze dziecko źle znosi podróż, to jest ona nieprzyjemna nie tylko dla nas, ale również dla reszty pasażerów. Warto więc udobruchać innych podróżników miłym gestem. Drobny poczęstunek lub zatyczki do uszu jako przeprosiny za ewentualne zachowanie naszego dziecka świadczą o naszej odpowiedzialności i uprzejmości.

Po wylądowaniu

Koniecznie pochwal grzeczne zachowanie dziecka. Najlepszą nagrodą będzie wspólnie spędzony, radosny czas wspaniałej wycieczki.

Podróżowanie z dziećmi jest możliwe, a nawet wskazane. W końcu: podróże kształcą i otwierają nas na drugiego człowieka.


Autor: abkamarian.mikulski

Anna Mikulska

źródło: Artelis.pl.