Ten zwyczaj uczniowie stargardzkich (zachodniopomorskie) klas maturalnych celebrują od 2012 roku. 

Już za kilka dni tanecznym krokiem, podążając w rytm Poloneza z siedziby SSW Collegium Balticum, Stargardinum na Rynek Staromiejski, wyruszy kolorowy orszak maturzystów. Mówi się, że „odtańczenie” poloneza zapewnia szczęście podczas egzaminu maturalnego. Narodowe rytmy tańczyć będą także przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2 “Mali Artyści” w Stargardzie prowadzonego przez dyrektor Dorotę Strońską. Przedszkole od lat współpracuje z uczelnią, a uczestnictwo w corocznym tanecznym orszaku traktuje jako swoją tradycję. Dzięki temu, dzieci przez aktywne uczestniczenie, poznają kulturę narodową.

Polonez jest polskim tańcem narodowym, najczęściej dziś kojarzonym z balem studniówkowym.

Pierwowzorem poloneza był taniec pieszy pochodzenia ludowego, tańczony najpierw wśród ludu, znany w swym pierwowzorze – chmielowym,”chodzony”z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku, z czasem przyjął się na dworach magnackich. Na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą.

Organizatorzy VI Poloneza Maturzystów w Stargardzie: Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum wraz z Prezydentem Miasta Stargard oraz Starostą Stargardzkim zapraszają  do wspólnego świętowania.

Impreza odbędzie się 21 kwietnia (piątek) o godz. 11:30.

Stargardzcy maturzyści wyruszą spod siedziby SSW Collegium Balticum – Wydział Zamiejscowy w Stargardzie, przy ul. Kazimierza Wielkiego 17 i przejdą w rytmie Poloneza ulicami Stargardu. Finał pochodu odbędzie się na Rynku Staromiejskim.

Kobieca Sprawa objęła patronatem medialnym wydarzenie. Serdecznie zapraszamy!