Mój pierwszy raz…

To był listopadowy zimny poranek. Wyjechałam na spotkanie wcześniej… by się nie spóźnić. Niby wiedziałam co mnie czeka. Przecież to nic wielkiego, mówiły mi koleżanki. Mam w końcu prawie 38 lat ale…to mój pierwszy raz. Czułam się jak nastolatka.

Drzwi otwarły się. W pokoju było ciemno. Rozebrałam się i położyłam na łóżku. W głowie roiły się różne myśli. Moje ciało zaczęło reagować na dotyk. Gęsia  skórka, twarde sutki… badanie usg piersi wykazały drobne zmiany na obu piersiach. Ale to nic wielkiego. Za kilka miesięcy kontrola.

Kończy się rok…pełen badań, wizyt w szpitalu i laboratoriach. Mimo wielu  przykrości, i trudnych chwil z którymi kolejny raz musiałam mierzyć się sama kończę go z tarczą.

Są zmiany na macicy, ale nie wykryto komórek rakowych. Piersi ok. Miałam szczęście. Tym razem. Co rok to samo…jak wyrok w zawiasach. Ale są kobiety które igrają z losem nie zdając siebie sprawy jak ważna jest profilaktyka .

Cytologia, usg piersi i mammografia nie bolą.

Boli fakt, że tak mało kobiet dba o swoje zdrowie. A warto. Jeśli nie dla siebie to dla rodziny. Ja mam syna. Mam dla kogo żyć.

Tyle z nas ma czas na fryzjera, zrobienie paznokci u kosmetyczki czy nowe rzęsy. A kontrolne badania?

Zróbmy sobie przegląd sprzętu. Nie warto kusić losu.

Dbajmy o nasze zdrowie!

———————————————————-

W tym roku Jurek Owsiak ogłosił, że podczas 51. Konkursu Ofert  dokonano rekordowych zakupów. Kupiliśmy ponad 2 800 urządzeń a dzięki negocjacjom zaoszczędziliśmy aż 20 milionów złotych!

Pieniądze te chcemy teraz przeznaczyć na rozwój ośrodków profilaktyki nowotworowej do wczesnego wykrywania zachorowań, między innymi na raka piersi i raka szyjki macicy. Pragniemy upowszechnić prowadzenie wczesnej diagnostyki nowotworów u kobiet w całej Polsce, a także zapobiegać chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka.

https://www.wosp.org.pl/medycyna/programy/wczesna-diagnostyka

Mama z Zielonego Wzgórza