Recent Articles

Enjoy some of my casual writing here on my blog

My Blog2019-10-28T20:44:25+01:00

Featured Article

This Book Will Change Your Perspective On Life

Donec fringilla nunc eu turpis dignissim, at euismod sapien tincidunt. Maecenas eleifend congue cursus. In vitae enim quis sem pharetra.Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem.

Continue Reading

Trochę kobiecości w męskich kręgach, czyli nietypowe prace dla kobiet

By |27 września, 2020|

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nietolerancja dotyczy nie tylko koloru skóry, wyznania, czy orientacji seksualnej. Gdy zerkniemy na kwestię podziału damsko-męskiego możemy zauważyć, że do niedawna istniało ogromne ograniczenie odnośnie wykonywanego zawodu. Działało to w obie strony, ponieważ w pewnych kręgach mężczyźni byli przyjmowani ze zdziwieniem, a kobieta w męskim fachu wywoływała często niedowierzanie. Na szczęście, świat staje się bardziej otwarty na nowe możliwości, a wokół nas pojawia się coraz więcej życzliwych i wspierających osób, które chętniej zauważają pasję, zamiast stereotypów.

Kobieta rusza w świat

W chwili obecnej, kobieta za kierownicą taksówki, czy autobusu to już codzienność. Kiedy jednak podróżujemy autostradą i widzimy za kierownicą masywnej ciężarówki kobietę, często ogarnia nas zdziwienie. Nie ma co ukrywać, prowadzenie ciężarówki do niedawna było zarezerwowane tylko dla mężczyzn, ponieważ praca ta nie należy do lekkich. W końcu kierowca jest całkowicie odpowiedzialny za samochód oraz załadunek, a w razie potrzeby musi naprawić to i owo. Są jednak kobiety, dla których prowadzenie ciężarówki jest niesamowitą pasją. Ciekawostką jest to, że doczekały się one nawet programu telewizyjnego, który pokazuje zmagania kobiet w ciężarówkach na trasie.

Wielbicielka czterech kółek

Jeśli o pasji mowa, należy również zwrócić uwagę na Panie, dla których klucze nasadowe i godziny spędzone w kanale to codzienność. Mowa o kobietach w roli mechanika samochodowego. Często smykałka do motoryzacji prowadzi do coraz częstszego zerkania pod maskę, a to z kolei do pierwszych prób majsterkowania przy własnym pojeździe. To właśnie od tego zaczyna się zawód mechanika, w którym coraz częściej z powodzeniem odnajdują się kobiety. Nie straszny im smar na dłoniach, ani trudne usterki, liczy się pasja do sprawnych czterech kółek.

Pani ze spawarką

Spawalnictwo to w tej chwili bardzo ceniony zawód. Nic więc dziwnego, że również w nim kobiety próbują swoich sił. Spawanie jest jedną z tych czynności, która przez długi czas była zarezerwowana tylko dla mężczyzn, a to dlatego, że wydaje się ona niezwykle ciężka i mozolna. Okazuje się, że wiele Pań, które już pracują w tym zawodzie z zamiłowaniem opowiada o swoich obowiązkach oraz poznanych spawarkach np typu Weldman. Można się zastanawiać, co skłania kobiety do podjęcia kursu spawalniczego. Z pewnością jest to praca dla osób, które dobrze czują się w zajęciach ściśle manualnych. Dodatkowo, kobiety cechują się nieco wyższą estetyką pracy, co może przemawiać na korzyść zatrudnienia Pań w charakterze spawacza.

Kobieta na budowie

Urządzanie wnętrz to bardzo ciekawe, nieraz hobbystyczne zajęcie dla każdego. Wiele osób idzie jednak o krok dalej i postanawia zarabiać na życie w pocie czoła i kasku na głowie. Mowa o budownictwie, w którym coraz częściej kobiety szukają swojego miejsca. Każdy, kto miał do czynienia z budową wie, że niektóre czynności wymagają ogromnego wysiłku. To jednak nie przeszkadza Paniom w realizowaniu swojej pasji na placu budowy. Mimo, że dla wielu osób widok kobiety z młotkiem i belką może być zadziwiający, to duże grono kobiet czerpie radość z takiej pracy. A ogromne ciężary? Jeśli ma się wokół zgraną ekipę współpracowników nawet one nie są straszne.

Dama w mundurze

O ile w medycznych służbach ratunkowych oraz w policji widzimy zespoły mieszane, tak w przypadku straży pożarnej już niekoniecznie. Okazuje się jednak, że wiele Pań świetnie odnajduje się w roli strażaka i z prawdziwym powołaniem zmierza na kolejne akcje. Co skłania kobiety do sprawdzenia swoich sił w straży pożarnej? Z pewnością jest to chęć niesienia pomocy, empatia oraz sprawność fizyczna, bez której nie obejdzie się w szeregach straży. W chwili obecnej odbywa się coraz więcej wydarzeń sportowych, na których można sprawdzić swoje możliwości, co równie chętnie czynią kobiety. Należy jednak pamiętać, że praca strażaka to zajęcie dla ludzi o mocnych nerwach, ponieważ warunki w jakich przychodzi pracować służbom ratunkowym są na prawdę niecodzienne oraz niebezpieczne.

źródło: Artelis.pl.

Badanie: oczekiwanie, że dziecko będzie idealne, uderza w samego rodzica

By |25 września, 2020|

Perfekcjonistyczne oczekiwanie, że dziecko będzie idealne, uderza w samego rodzica – wynikło z badań psychologa dr. Konrada Piotrowskiego. Badał on związek między oczekiwaniem perfekcji od dziecka a trudnościami w rodzinie.

Perfekcjonizm – jak zdefiniowano w komunikacie na stronie Uniwersytetu SWPS – to posiadanie ekstremalnie wysokich standardów przy jednoczesnej tendencji do bardzo krytycznej oceny samego siebie. Rozwój tej cechy jest silnie zakorzeniony w relacjach z opiekunami w dzieciństwie i okresie dorastania. Staje się efektem presji, nierealistycznych oczekiwań i krytyki. Choć najczęściej perfekcjonizm jest rozumiany jako wysokie oczekiwania wobec samego siebie, to psychologowie wyróżniają także mniej znany przejaw tej cechy, czyli oczekiwanie perfekcji od innych osób, najczęściej bliskich lub ważnych dla perfekcjonisty.

W swoim badaniu dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu poszukiwał odpowiedzi na pytanie, czy oczekiwanie perfekcji od własnych dzieci niesie negatywne skutki także dla samego rodzica.

Uczelnia podsumowuje, że osoby wymagające perfekcji od siebie są sumienne, mają silną motywację do osiągania trudnych celów, a jednocześnie boją się pomyłek i negatywnej oceny. Z kolei perfekcjoniści, którzy oczekują, że to inne osoby będą idealne, mają pewne charakterystyczne cechy, które odróżniają ich od perfekcjonistów zorientowanych na siebie. Są bardziej narcystyczni, makiaweliczni, psychopatyczni, mniej ugodowi, lubią dominację, kontrolę oraz podkreślanie własnej siły i wyższości. Dla takich osób ważne jest, aby kontrolować innych i wywyższać się nad nimi. Aby to osiągnąć, wywierają presję, podżegają do konfliktów, upokarzają i gniewem reagują na niedociągnięcia bliskich.

“Oczekiwanie rodzica, że dziecko nie będzie popełniało błędów, że zawsze da z siebie wszystko, że nie spocznie, póki nie zrealizuje celu, wpływa negatywnie nie tylko na samo dziecko, ale także na rodzica. Jeśli dziecko nie spełnia nierealistycznych oczekiwań swoich rodziców, prowadzi to do wzrostu stresu rodzicielskiego, braku satysfakcji z bycia rodzicem i poczucia obciążenia tą rolą” – mówi dr Piotrowski.

“W zamyśle rodzica dążenie do tego, aby wychować dziecko, które zawsze da z siebie wszystko i nie będzie popełniało błędów, jest czymś dobrym, co przysłuży się wszystkim. Nic bardziej mylnego. Jak pokazują uzyskane przeze mnie wyniki, tacy rodzice są bardziej zestresowani, mają poczucie ciągłego obciążenia rodzicielstwem, a bycie rodzicem nie daje im satysfakcji. W innym badaniu zaobserwowałem także, że tacy rodzice częściej żałują tego, że w ogóle mają dzieci. A konsekwencje tego mogą być naprawdę poważne” – wyjaśnia dr Konrad Piotrowski.

W komunikacie uczelni poinformowano, że badanie nie tylko pozwoliło na zdobycie nowej wiedzy na temat roli perfekcjonistycznych oczekiwań wobec dzieci, ale również doprowadziło do opracowania pierwszego kwestionariusza psychologicznego, które będzie można wykorzystać w badaniach psychologicznych nad perfekcjonizmem zorientowanym na dzieci. Dzięki powstałemu narzędziu psychologowie przyjrzą się temu zagadnieniu z większą precyzją.

“Jak pokazują dane z ostatnich dziesięcioleci, poziom perfekcjonizmu wśród mieszkańców krajów rozwiniętych systematycznie rośnie. Mamy już dużą wiedzę na temat tego, jakie są skutki perfekcjonistycznych oczekiwań od samego siebie, ale wciąż niewiele wiemy na temat tego, jakie skutki – nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica – niesie za sobą oczekiwanie perfekcji od dzieci. Dlatego właśnie zdecydowałem się na opracowanie narzędzia badawczego, które w tym pomoże. Dotychczas takie narzędzie nie było dostępne dla badaczy, mam więc nadzieję, że moja praca będzie dla nich przydatna i pozwoli nam wszystkim lepiej zrozumieć rodzicielską potrzebę wychowania idealnego dziecka” – tłumaczy dr Piotrowski.

W badaniu wzięło udział 264 kobiet i 195 mężczyzn w wieku do 40 lat (posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku powyżej 3 lat, pozostających w związku intymnym). Osoby badane wypełniały zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi badawczych do pomiaru perfekcjonizmu, narcyzmu oraz trudności rodzinnych.

Badanie znalazło się na łamach czasopisma PLOS ONE https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0236870

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl.

 

Patron działu Wiedza i edukacja

 

Nie zgadzam się z Konfucjuszem. Mana Stoch, trenerka zmiany

By |24 września, 2020|

MANA STOCH

MANA STOCH 

TRENERKA ZMIANY, GRAFICZKA

PERSONAL BRANDING OPARTY NA WARTOŚCIACH

ZMIANA ...

… ZACZYNA SIĘ W MIEJSCU, W KTÓRYM JESTEŚ DZISIAJ

Nazywam się Mana Stoch.

Jestem Trenerką Zmiany i myślę, że zmiana to najlepsze co może Cię spotkać.

BRANDING I STRATEGIA ROZWOJU OPARTE NA WARTOŚCIACH

Tworzę pomysły i rozwiązania. Patrzę na ludzi i świat pozytywnym okiem, może dlatego w mojej przestrzeni POMYSŁ STAJE SIĘ DZIAŁANIEM,

PROBLEM JEST WYZWANIEM, A KONFLIKT MOŻE BYĆ INSPIRACJĄ.

Wierzę, że to od nas zależy, co zrobimy z sytuacją, w której ustawiło nas życie.

 

Razem możemy zbudować:

– strategię Twojej  zmiany zawodowej, jeśli zamierzasz zmienić zawód

– strategię Twojego biznesu jeśli zamierzasz założyć firmę

– strategię komunikacji marki, aby Twój odbiorca usłyszał dokładnie to, co chcesz mu powiedzieć

Projektuję marki  i znam się na brandingu czyli logo i strony www nie mają dla mnie tajemnic.

Dzielę się wiedzą o praktycznych narzędziach, które wspierają ten rozwój. Zwracam uwagę na wartości i przekonania w pracy i w życiu. Uczę jak tworzyć strategię rozwoju, zdobywać sprzymierzeńców, inspirować się, wykorzystywać własne zasoby, korzystać z otwartej komunikacji i tworzyć plan działania, aby to, czego się dowiesz nie poszło „w las”.

MOJE DOŚWIADCZENIE:

Moje umiejętności i zdolność łączenia doświadczeń sprawiły, że naturalnie pojawiła się droga trenerska, na której dzielę się tym co wiem, czego doświadczyłam i co wymyśliłam. Mam za sobą:

 • 8 lat pracy w HR
 • 6 lat pracy w sprzedaży i marketingu
 • 6 lat pracy jako grafik
 • 8 lat pracy jako copywriter
 • 2 lata pracy trenerskiej
 • 4 lata prowadzenia działalności gospodarczej.

WSPÓŁPRACOWAŁAM:

BrainStream – Firma szkoleniowa /WarszawA

Uniwersytet Pedagogiczny / Kraków

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna /Warszawa

Publishing School / Kraków

Latająca Szkoła Agaty Dutkowskiej / bez ograniczeń terytorialnych

CO MOŻEMY ZROBIĆ RAZEM?

Jeśli planujesz zmianę zawodu lub chcesz założyć firmę, jesteś w dobrym miejscu. Masz pomysł, ale nie wiesz, od czego zacząć? Znam ten stan – odeszłam z korporacji, zmieniłam zawód po 40 i na dodatek założyłam firmę. Podzielę się z Tobą doświadczeniami, wiedzą i tym co stawiało mnie na nogi i trzymało na obranym kursie, gdy czułam zwątpienie.

Zakładam, że chcesz, aby Twój plan się powiódł, więc od razu przejdę do rzeczy. Potrzebujesz poczuć siłę w 4 konkretnych obszarach:

 • personal branding oparty na wartościach i kluczowych zasobach i umiejętnościach
 • strategia działania prowadząca do celu
 • komunikacja i autoprezentacja
 • kreatywność w działaniu i podejmowaniu decyzji

Poczujesz się pewnie i będziesz mieć gotowy plan, bo pomogę Ci zbudować markę osobistą, stworzyć strategię zmiany zawodowej, zbadać potrzeby klientów i stworzyć produkty/usługi, które będą odpowiedzią na oczekiwania odbiorców. Wspólnie możemy zmienić Twój pomysł na działanie, a problem na wyzwanie.

Moja misja brzmi tak:

Firma jest jak człowiek. Powinna mieć charakter, mądrze mówić, dobrze wyglądać i spełniać marzenia. Firma powinna mieć markę, która budzi zaufanie. Tą marką jesteś Ty.

Pracuję z ludźmi i dla ludzi, którzy są gotowi na zmianę i potrzebują wsparcia w rozwoju zawodowym. Twoja zmiana jest dla mnie wyzwaniem. Dlatego jeśli jesteś na nią gotowa, zapraszam na warsztaty!

Warsztaty:

Kobieta 40+. Zmiana i rozwój kobiet po 40 roku życia. To da się zrobić. 

Chcę wspierać i zachęcać kobiety po 40 roku życia do aktywności i nie rezygnowania z siebie i swoich marzeń życiowych i zawodowych.

Czterdzieści lat to specyficzny wiek. Kroczysz po granicy światów. Słyszysz, że nie możesz tego zrobić, bo jesteś “za stara” lub że to już nie wypada, a gdzie indziej, że to nie ten czas jeszcze, bo masz za mało lat. W głowie jeszcze masz nadal lat 30 i gdy patrzysz rano w lustro masz ochotę krzyknąć What the f***! Myślisz sobie Who’s that girl? Dokładnie jak w piosence Madonny…A przecież w głowie masz jeszcze tyle pomysłów, chcesz zrobić tyle rzeczy!!

DLA KOGO SA WARSZTATY?

To miejsce dla Ciebie jeśli:

 • po Twojej głowie chodzi pomysł i potrzeba zmiany
 • odsuwasz ją w czasie lub nie możesz znaleźć w sobie odwagi na działanie
 • tak po ludzku nie wiesz od czego zacząć
 • uważasz, że nie liczy się metryka, ale pomysły, chęć i skuteczność w działaniu
 • zadajesz sobie pytanie “co pomyślą inni?”, a niech myślą co chcą. Ty rób swoje!
 • masz przekonania, które blokują Twoje szczęście i działanie
 • chcesz poznać inne kobiety, które myślą i czują podobnie
 • chcesz przeżyć przygodę, podjąć wyzwanie, działać, poczuć wiatr we włosach i moce sprawcze

Czas trwania: 2 dni / weekend

Liczba uczestników: max 10 osób

Cena: 400 zł

Trzymajcie się ciepło i w dobrej energii!

Mana Stoch

moje miejsca w sieci:

www.manastoch.pl

https://www.facebook.com/ManaStochTrener

https://www.linkedin.com/in/manastoch/

Nie możesz się zdecydować lub masz pytania?

Zostaw nam swoje pytania i prośby,

a odezwiemy się do Ciebie ze specjalnie dopasowaną ofertą

 

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez witrynę.

SZKOLENIE DLA KOBIET 40+

PLN400
 • ONLINE
 • 2 dni

Nie ma zakazu odbywania przez studentów praktyk w szkołach

By |24 września, 2020|

Nie ma zakazu odbywania przez studentów praktyk w szkołach. Praktykant powinien zachować takie rygory sanitarne jak każdy pracownik szkoły – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zapowiedział, że zwróci się do dyrektorów, by umożliwili odbywanie praktyk.

Na początku września RMF podało, że studenci ostatnich lat kierunków pedagogicznych i nauczycielskich mają problemy z praktykami studenckimi w szkołach, bo część dyrektorów w obawie przed koronawirusem nie zgadza się na obecność w szkole osób z zewnątrz.

Szef MEN pytany był w środę na konferencji prasowej o praktyki studentów w szkołach.

“Po pierwsze nie ma żadnego zakazu odbywania praktyk w szkołach. Praktykant, jeśli przychodzi do szkoły, to powinien zachować podobne rygory sanitarno-epidemiczne jak każdy pracownik szkoły. Jak rozumiem, przychodzi na kilka tygodni praktyk, więc powinien zachowywać się tak samo jak nauczyciel: dezynfekować ręce, zachowywać dystans społeczny tam, gdzie jest to możliwe, a jeżeli jest taki wymóg szkoły, to używać przyłbicy lub maseczki. Stąd nie rozumiem, dlaczego dyrektorzy nie chcą, aby studenci mogli te praktyki realizować” – odpowiedział Piontkowski.

“Zwrócimy się przez kuratorów do dyrektorów szkół, aby takie praktyki umożliwili” – zapowiedział.

Jednocześnie wskazał, że warto, aby uczelnie na wszelki wypadek przygotowały się na jakiś inny format prowadzenia tych zajęć, np. symulacje lekcji, które mogłyby być prowadzone na uczelniach.

“Natomiast jeszcze raz powtórzę: ze względów epidemicznych nie widzimy powodu, aby szkoły odmawiały prowadzenia praktyk przez studentów” – dodał minister edukacji.

Student – przyszły nauczyciel – w trakcie nauki musi odbyć co najmniej 150 godzin praktyk. W ich trakcie najpierw przygląda się pracy doświadczonych pedagogów, a potem sam zaczyna prowadzić zajęcia. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl

Patron działu wiedza i edukacja: