Bezpieczeństwo to jedno z podstawowych i niematerialnych dóbr jakie cechuje spokojne i stabilne życie. Niestety zdarzają się ekstremalne sytuacje, w których owe bezpieczeństwo może być zagrożone. Na szczęście istnieją przedmioty, które mogą pomóc w samoobronie i co najważniejsze, nie wymagają one żadnego zezwolenia.

 

  1. Gaz pieprzowy

Najpopularniejsza i najtańsza forma samoobrony nie wymagająca zezwolenia. To skuteczny i łatwy w użyciu środek w postaci gazu zamkniętego w pojemniku; zdolny zmieścić się w dłoni. Na gaz pieprzowy składają się różne substancje, głównie tzw. kapsaicyna, zdolna podrażnić oczy i układ oddechowy napastnika, dając czas na ucieczkę bądź wezwanie pomocy.

Gaz (w zależności od typu dysz) jest wyrzucany w postaci chmury, bądź wąskiego strumienia. Strumień wymaga od użytkownika dodatkowej celności skupiającej się na oczu i nosie przeciwnika. Trzeba mieć na uwadze to, że oba typy są podatne na działanie wiatru co może doprowadzić do niezamierzonego podrażnienia osoby posługującej się gazem.

Mankament ten eliminuje pojemnik z tą samą substancją w postaci żelu oraz pianki, które po opuszczeniu pojemnika przylegają do ciała agresora uniemożliwiając mu pozbycie się drażniącej mieszanki. Jak w przypadku formy lotnej, ważne jest to aby celować w jego twarz.

Cena gazu najczęściej zamyka się w przedziałach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. A jego zasięg to od 2 do 5 metrów (w zależności od modelu). Zapewnia to bezpieczną odległość pomiędzy ofiarą, a napastnikiem.

Za piankę oraz żel trzeba zapłacić trochę więcej – ceny od kilkudziesięciu złotych do ponad 100.

Przy zakupie gazu pieprzowego warto zwrócić uwagę na stężenie kapsacyinoidów tzw. major capsaicinoids. Ich skuteczność zaczyna się już od 0,5% do maksymalnych 2%.

 

  1. Pałka teleskopowa

Wiele osób rezygnuje z tej formy samoobrony ze względu na przepisy prawne, głównie Art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy o broni i amunicji. Wedle ekspertyzy z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji pałka teleskopowa nie może być uznana za broń, dlatego jej zakup nie wymaga specjalnych pozwoleń i nie narusza prawa.

Czym jest pałka teleskopowa? To przedmiot składający się z trzech rozsuwanych metalowych tulejek; z czego pierwsza pełniąca formę rękojeści jest pokryta gumą a ostatnia (służąca do obrony) zakończona twardym materiałem. Całość po rozłożeniu przyjmuje formę pałki, którą blokuje płaska sprężyna umieszczona w jej wnętrzu.

Pomimo pozornie skomplikowanej konstrukcji to przedmiot niezwykle prosty w użyciu, zdolny przygotować się do akcji w ciągu kilku sekund. Aby prawidłowo się nią posługiwać dobrze było by zasięgnąć porad osób zajmujących się samoobroną, bądź przynajmniej obejrzeć filmy instruktażowe przedstawiające właściwe jej użycie.

Nierozsądne korzystanie z przedmiotu nie gwarantuje skutecznej samoobrony.

Cena pałki teleskopowej to wydatek rzędu 150 – 170zł . Kosz jest uzależniony od jakości wykonania oraz jej wymiarów. Jej długość (po rozłożeniu) zazwyczaj mieści się w granicach od 50 do 70cm.

 

  1. Paralizatory

To urządzenia elektryczne generujące krótkotrwałe napięcie rzędu 300 000 V – skutecznie pozbawiających napastnika przytomności w chwili bezpośredniego kontaktu z osobą będącą jego celem.

Warto zapamiętać, iż ta forma samoobrony przeważnie nie stanowi poważnego zagrożenia dla życia (wyjątkiem są osoby z wadami serca i posiadające implanty).

Ich niewielka konstrukcja gwarantuje skryte noszenie np. w damskiej torebce czy kieszeni kurtki, a wbudowany akumulator zapewnia długotrwałość w użyciu. Zdecydowana większość z nich posiada zabezpieczenie w postaci zawleczki, która uniemożliwia pozbawionej urządzenia osobie użycia go przeciwko niej.

Paralizatory są produkowane w rozmaitych odmianach i kolorach. Większość z nich wymaga bezpośredniej konfrontacji w celu skutecznego użycia, choć są również modele które dzięki przewodom i wystrzeliwanym sondom są zdolne zrobić to już z odległości 7m.

Niektóre egzemplarze zamaskowane są także pod postacią latarki.

Cena pojedynczego urządzenia to około 150zł, choć trafiają się modele osiągające ceny kilku tysięcy – są to już wyspecjalizowane produkty zdolne obsługiwać wymienne kartridże np. z farbą czy gazem pieprzowym. Wydatek duży, lecz gwarancja bezpieczeństwa i mnogość zastosowań jest adekwatna do jego kosztów.

 

  1. Broń hukowa, gazowa i na kule gumowe.

Są to przedmioty, które swym działaniem i wyglądem imitują prawdziwą broń palną. Ich zadaniem jest wystraszenie, bądź chwilowe obezwładnienie przeciwnika i zmuszenie go do ucieczki.

Pistolety hukowe to broń, która ma za zadanie głośnym dźwiękiem odstraszyć agresora, bądź zaalarmować pobliskie otoczenie o potrzebie pomocy. Zasilana jest z ślepych nabojów emitujących huk po naciśnięciu spustu. Bardzo często występuje pod postacią rewolwerów. Nie da się jej przerobić na broń ostrą oraz dostosować do innej amunicji.

Wybierając pistolet hukowy jako narzędzie do samoobrony warto pamiętać o tym, że sam odgłos wystrzału nie zawsze skutecznie odstraszy napastnika!

Jej zakupu może dokonać tylko osoba pełnoletnia. Wydatek to kilkaset złotych.

Pistolety gazowe to znacznie skuteczniejsza forma obrony od pistoletów hukowych. Pistolety gazowe zasilane są kapsułami zawierającymi gaz pieprzowy. Jeden pojemnik zapewnia oddanie około 10 wystrzałów na odległość ponad 2 metrów. Bardzo dobrze imitują wygląd i wagę prawdziwej broni. Użytkownicy pistoletów gazowych bardzo często zaopatrują się w kabury do ich przenoszenia.

Ceny są podobne jak w przypadku pistoletów hukowych, lecz są uzależnione od poszczególnych producentów.

 

Pistolety na kule gumowe to broń pneumatyczna zasilana najczęściej pojemnikami z Co2, zdolnymi miotać gumowe pociski na odległość do 15m. Trafienie w ciało agresora skutkuje poważnymi i bolesnymi siniakami. Zasilanie broni jest zbliżone do jej ostrego odpowiednika.  Dużą zaletą broni jest jej wysoka szybkostrzelność i możliwość wystrzeliwania żelowych kul zawierających gaz pieprzowy. Jest produkowana również jako karabinek. Instruktorzy w celu lepszej samoobrony polecają korzystanie z niej na wespół z sprejem zawierającym gaz pieprzowy – gwarantuje to lepszą kontrolę nad napastnikiem.

Do jej posiadania jest wymagane ukończenie 18 roku życia. Cena to kilka tysięcy złotych.

Wszystkie opisane typy broni nie są śmiercionośne, pod warunkiem użycia ich zgodnie z instruktażem.  Należy pamiętać, że w zasadzie każdy, niewłaściwie użyty przedmiot może być śmiercionośny.

 

  1. Kubotan

Mały i prosty gadżet kształtem przypominający długopis, wykonany z tworzywa bądź metalu; przeznaczony do walki wręcz. Pochodzący z współczesnej Japonii kubotan jest przedmiotem dla wszystkich; najczęściej występuje w postaci breloczka do kluczy osiągającego długość około 15 cm.

Zadaniem kobotana jest obezwładnienie przeciwnika zadając mu ciosy we wrażliwe części ciała tj. krtań, twarz czy sploty nerwowe. Dlatego też, jego skuteczne użytkowanie jest uzależnione od odpowiedniego treningu.

Prócz walorów czysto obronnych kubotan może być używany również jako zbijak do szyb.

Występują również pod postacią tzw. długopisów taktycznych.

Ceny: od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

 

  1. Alarmy kieszonkowe

Iluzoryczna forma obrony nie zawsze gwarantująca bezpieczeństwo. Występują najczęściej w postaci breloczków i zawieszek, które można przyczepić do elementów odzieży. Ich działanie przypomina alarmy samochodowe; jest to również ich wada ponieważ powszechność alarmów samochodowych oswoiła społeczeństwo z ich dźwiękiem doprowadzając do tego, iż praktycznie niewiele osób zwróci na nie uwagę.

Alarmy najbardziej będą skuteczne w miejscach często uczęszczanych przez ludzi oraz najbardziej ruchliwych – może stanowić uzupełnienie opisanych wcześniej środków.

Wybieranie alarmu kieszonkowego jako swojego jedynego sposobu na ochronę nie jest dobrym pomysłem. Dobrze byłoby się dodatkowo wesprzeć np. gazem pieprzowym.

 

 

Opisane przedmioty na pewno przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa osób, które mogą stać się ofiarą napaści czy innej formy przemocy. Przy ich zakupie warto byłoby skonsultować swój wybór z osobą odpowiedzialną za ich sprzedaż. Określić swoje potrzeby, wymagania i nauczyć się ich użytkowania. Takie działanie dopiero zagwarantuje ich poprawną skuteczność. Bo bez wiedzy, nasze bezpieczeństwo samo nie wzrośnie…

 

Autor: Dominik Wiśniewski

 

 

Dominik Wiśniewski – dziennikarz i fotograf.  Fan motoryzacji i historii wojskowości. Nie obca mu literatura i sztuka – zarówno tych wyższych jak i niższych lotów. Czasami szyderczy i lekko stronniczy. Niepoprawnie polityczny kinomaniak i miłośnik podróży wszelakich.

 

 

Patronem działu Wiedza i edukacja jest Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum