Wiek emerytalny zostanie zmieniony. Sejm poparł prezydencki projekt. 

bulgaria-1064171_1280Ostatnimi czasy wiek graniczny przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. Do 2020 roku ten “wiek” miał objąć mężczyzn a do 2040 roku kobiety. Projekt prezydencki obniża od 1 października 2017 r. wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie przewiduje się  natomiast w projekcie wydłużenia okresu, w którym niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę (kobietom w wieku 55 lat i mężczyznom w wieku 60 – po spełnieniu pewnych warunków). Przepisy te wygasają wraz z końcem 2017 r.

Na szybko licząc nie ma wątpliwości, że obniżenie wieku emerytalnego nie pozostanie bez wpływu na wysokość tego, co będziemy dostawać z ZUS. Najwięcej stracą kobiety. Już za ok 10 lat średnie świadczenie zmniejszy się o prawie tysiąc złotych. W 2037 może to już być o 1624 zł mniej. Co prawda przejście na emeryturę nie będzie przymusem ale przywilejem….

Żaden jednak wiek nie powinien stanowić pretekstu do niemyślenia o finansach na emeryturze. Czy zacznie się wcześniej czy później, za coś trzeba będzie żyć.

Jaką będziesz emerytką?

Powszechnie wiadomo, że świadczenia z ZUS-u nie wystarczą na godną i pogodną emeryturę. Jak chcesz poznać prognozy dotyczące Twojej indywidualnej sytuacji, przygotuj sobie melisę, usiądź wygodnie i sprawdź na internetowych kalkulatorach szacowaną wysokość swojej emerytury.

Kalkulatory emerytalne, proponuję – w pakiecie z melisą: np.:pixabay-automobile-1386213_1920

Kalkulator ZUS 

Kalkulator OFE

Żyć za 30% pensji

Jak podają eksperci, emerytura wypłacana z dwóch obowiązkowych filarów – Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zarządzanego przez ZUS) i otwartych funduszy emerytalnych (OFE) – będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia, przy czym dla mężczyzn będzie to 50%, a dla kobiet – uwaga – będzie stanowiła 30% wartości ostatniej wypłaty.

Czy wyobrażasz sobie życie za 30% swojej pensji, bo ja nie! Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą (i płacisz minimalny ZUS) i nic dotychczas nie odłożyłaś na emeryturę, jesteś w jeszcze trudniejszej sytuacji. Ale nie załamujmy się! Ucz się, wnioskuj i działaj!

Po pierwsze oszczędzaj na TEN cel

granny-1280445_1920Nie daj przerazić się kalkulatorom emerytalnym– widmu gigantycznej kwoty jaką musisz oszczędzić, żeby wieść godny i wygodny żywot emerytki. Trzeba nam ugryźć tego słonia, po kawałeczku. Sposobem. Na naszą korzyść działa po pierwsze – procent składany, który jest jak kula śniegowa – im dłużej się toczy, tym bardziej oblepia się śniegiem, i tym samym kula staje się coraz większa. Po drugie, na naszą korzyść działa nasza kreatywność w tworzeniu nowych źródeł dochodu.

Być może Twoje dzieci dorastają a Ty masz dylemat: oszczędzać na ich wykształcenie czy na własną emeryturę? Powtórzę za Orman: jeżeli nie chcesz być finansowym obciążeniem dla swoich dzieci, musisz zrozumieć, że Twoja emerytura jest ważniejsza niż odkładanie na studia.

Twoje dzieci będą mogły podratować swoje finanse nisko oprocentowaną pożyczką studencką, a póki co, żaden bank nie oferuje specjalnych pożyczek dla emerytów. Wręcz przeciwnie, im będziesz starsza i bardziej schorowana, tym mniejsze szanse na atrakcyjne produkty bankowe i ubezpieczeniowe.


Małgorzata Bladowska-Wrzodak

www.KasaKobiety.pl

www.KasaKobiety/e-poradnik

żródło Artelis.pl.