Jest odjazdowo, czyli: pszczoły, bocian …. i moryńska biblioteka

Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu, kierowany przez Martę Cacek, w którego strukturach znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna – organizator rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”, otrzymał nagrodę Bociana 2017 w 12. edycji konkursu „Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu” w kategorii sport. MOK Moryń do konkursu zgłosił Burmistrz Morynia – Józef Piątek.

 

 

Mimo, że sport nie jest domeną działalności MOK-u w Moryniu, to organizuje on liczne imprezy sportowe, m.in.: Bieg Dookoła Morynia i Jeziora Morzycko, na który przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski i z zagranicy; Moryńską Trójkę – trzykilometrowy bieg dla dzieci i młodzieży szkolnej; grudniowy Marsz Świąteczny Nordic Walking; Europejski Tydzień Sportu; Bieg Integracyjny o Puchar Rady Sołeckiej w Starym Objezierzu (współorganizator) i  …….. rowerowy rajd „Odjazdowy Bibliotekarz” dla miłośników książek i wycieczek na dwóch kółkach!

 

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska rowerowa akcja zainicjowana w 2010 przez Sekcję Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych w Łodzi., jako wydarzenie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja). Wtedy przygotowano do niej profesjonalną oprawę (m.in. logo, kolor imprezy), z której można skorzystać organizując własne akcje.  Znakiem rozpoznawczym wydarzenia jest kolor pomarańczowy, rower i książka, a celem jest przede wszystkim integracja lokalnego środowiska przez edukację i zabawę oraz promocja czytelnictwa, bibliotek i roweru, jako elementów aktywnego stylu życia. Pierwsi zachodniopomorscy bibliotekarze stali się odjazdowi w 2012 i zdarzyło się to w Szczecinie i Moryniu. Od tego czasu rajdy odjazdowych bibliotekarzy zorganizowano  również w Białogardzie, Gryficach, czy Kamieniu Pomorskim.

 

Piąta edycja moryńskiego „Odjazdowego Bibliotekarza” – 11 czerwca 2017, niedziela – odbyła się pod hasłem „Pszczoły i trzmiele – nasi przyjaciele” i zgromadziła ponad 120 osób (!), w tym grupę rowerzystów z Dębna (Moryń – Dębno / 35 km).

 

Dlaczego pszczoły? Jak ogromne znaczenie mają pszczoły w życiu ludzi wyraził Albert Einstein (1879-1955), jeden z najwybitniejszych fizyków wszech czasów, noblista. Stwierdził, iż człowiek i świat będą istnieć dopóki żyją pszczoły. Według biologów po wyginięciu pszczół w przeciągu dwóch lat wyginie populacja ludzka na kuli ziemskiej. Rolą pszczół w przyrodzie jest masowe zapylanie roślin, a produkty pszczele stanowią ogromne dobrodziejstwa dla zdrowia człowieka. Aby rozpowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia pszczół – i tych domowych, i tych dzikich – w środowisku leśnym, Nadleśnictwo Mieszkowice stworzyło wyjątkowy, wyróżniający się wśród ścieżek o tematyce ściśle leśnej, punkt edukacji leśnej „Pszczeli Zakątek”. Stał się on jednym z przystanków na, ponad 20 kilometrowej, trasie moryńskiego Odjazdowego Bibliotekarza. Leśnicy przygotowali pogadankę na temat życia pszczelich rodzin, konkurs plastyczny dla dzieci oraz wycieczkę po ciekawych zakątkach ogrodu dendrologicznego przy Nadleśnictwie.

 

Rajd odbył się w asyście policjantów i strażaków.  Dzięki licznym lokalnym sponsorom jego uczestnicy mogli „popaść brzuchy” i wylosować atrakcyjne nagrody. Wydarzeniu sprzyjała piękna pogoda, która pozwoliła w pełni cieszyć się licznymi atrakcjami, które niósł moryński Odjazdowy Bibliotekarz.

 

W 2017 w trakcie Kongresu Bibliotek Pomorza Zachodniego (Książnica Pomorska w Szczecinie, 21.06.2017) kierująca Biblioteką w Moryniu  – Marta Cacek – na wniosek przewodniczącej Koła 4 Chojna Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Teresy Błońskiej – otrzymała Dyplom Uznania Okręgu Zachodniopomorskiego SBP, przyznanego z okazji jubileuszu 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i 70-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na Pomorzu Zachodnim. Podstawą wniosku był sukces 5. Moryńskiej edycji Odjazdowego Bibliotekarza 2017.

 

Marta Cacek jest bibliotekarzem od  1989, kontynuując rodzinną tradycję, mama  – Bożena Krysiak – prowadziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Moryniu przez ponad 30 lat (do roku 1999). Pracę w bibliotece rozpoczęła w filii nr 38 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie (obecnie Miejskiej Biblioteki Publicznej Szczecin). W latach 1995-1999 kierowała filią nr 2 MBP w Szczecinie. W latach 1999-2008 prowadziła bibliotekę w Szkole Podstawowej nr 2 w Chojnie. Od 2008 objęła kierownictwo Miejskiej Bibliotece Publicznej w Moryniu. Od stycznia 2015 zajmuje stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu, nadzorując pracę biblioteki. Należy do Koła 4 Chojna Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W listopadzie 2017  odebrała nagrodę „Bocian 2017” w 12. edycji konkursu „Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu” w kategorii „sport” przyznaną dla kierowanej przez nią instytucji. Do tego „sportowego” sukcesu niewątpliwe  przyczynił się  Odjazdowy Bibliotekarz – pozytywna, rowerowa akcja organizowana przez bibliotekarzy, aktywizująca ciało i umysł, w której książka i rower jadą w nierozłącznej parze.

 

 

 

 

 

 

Tekst: Marta Cacek, Marta Kurzyńska.

Fot.: MBP Moryń, igryfino.pl, Krzysztof Grzywna, Jan Surudo.

 

 

MBP Moryń:

FB MBP Moryń:

Nadleśnictwo Mieszkowice:

Odjazdowy Bibliotekarz 2017 / 5. edycja moryńska:

 

 

Patron rubryki BibliOOkiem: