Na pytanie, skąd ten szalony pomysł i dlaczego pomagają w swoim wolnym czasie, uśmiechają się skromnie, opowiadając zgodnie. „Jest nieustannie ogromne zapotrzebowanie na tego typu działalności a my mamy dużo do zaoferowania i możemy pomóc tym ludziom”. Tak po prostu! Rzecz o REAKTYWACJI poradniczego wsparcia Szczecinian w ramach Poradni Obywatelskiej

Jak to się zaczęło?

Dwa lata temu Stowarzyszenie „Synergia” i Stowarzyszenie „Educare” założyły w Szczecinie nieodpłatną Poradnię Obywatelską. Cel był szczytny. Poradnia działała całkowicie charytatywnie w oparciu o pracę wolontariacką. Pierwszy punkt powstał przy ulicy Krasickiego 6 w Szczecinie i otwarty był przez 5 dni w tygodniu. Pół roku później otwarto punkt wsparcia na Prawobrzeżu, przy ulicy Gryfińskiej 13 – czynny 3 dni w tygodniu.

Poradnictwa stacjonarnego już nie ma…

Prozaicznie, w pewnym momencie zabrakło środków finansowych, a niestety poradnie stacjonarne generowały dość duże koszty, bo potrzeby ludzi są przeogromne – mówi pan Bartosz Rogojsza, dyrektor Stowarzyszenia „Synergia” – Wystąpiliśmy więc z prośbą o wsparcie naszych działań do urzędu miasta. W tym czasie, aby wolontariuszy zatrzymać i nadal móc pomagać, finansowaliśmy pomoc obywatelską z własnych środków, płaciliśmy ze środków Stowarzyszeń ubezpieczenia dla wolontariuszy, świadczenia licząc na przychylność i wsparcie miasta.

– Nie daliśmy rady dłużej „pociągnąć” poradnictwa stacjonarnego, choć sił nam nie brakowało, pieniędzy niestety już tak – mówi Pani Joanna Rogojsza, kierownik biura Stowarzyszenia „Synergia” – Nie da się wszystkiego załatwić barterami, lub non profit.

Urząd Miasta niestety wówczas odrzucił projekt. Paradoksalnie przez czas, kiedy poradnia nie była finansowana przez miasto, trafiało do niej wielu potrzebujących skierowanych właśnie z ….Urzędu Miasta.

Nie poddali się, napisali nowy projekt pn. „ŚwiadomyObywatel” i złożyli ponownie. Udało się, poradnictwo stacjonarne w ramach Poradnii Obywatelskiej zostało reaktywowane, współzałożyciele na działalność otrzymali 30 000 zł dotacji. To kropla w morzu potrzeb, ale na podstawowe działanie nie zabraknie funduszy.

Udało się możemy skutecznie znów pomagać!

Teraz możemy wrócić do porad stacjonarnych, bo do tej pory mogliśmy funkcjonować jedynie online, co niezwykle ogranicza kontakt z potrzebującymi wsparcia i pomocy – cieszy się pani Joanna Rogojsza. Nie wszyscy, wbrew pozorom mają dostęp do technologii i umieją się z nimi obchodzić.

Ruszyły trzy punkty konsultacyjne:
Pierwszy i główny, stanowiący serce Poradni Obywatelskiej mieści się przy Placu Hołdu Pruskiego 8, drugi przy ul Reduty Ordona 58/8, trzeci na Prawobrzeżu, w siedzibie Rady Osiedla Podjuchy przy ulicy Metalowej 31.

Jakiej pomocy może oczekiwać zgłaszający się do poradni?

Wolontariusze to specjaliści o wysokich kwalifikacjach i kompetencjach: prawnik, psycholog, pedagog, doradca zawodowy, doradca socjalny, doradca finansowy, księgowy.

Ważne! Porady otrzymasz nieodpłatnie, wystarczy się umówić wcześniej na termin i przyjść. Nadal funkcjonuje także poradnia online, w formie e-biura. Pod adresem www.poradniaszczecin.pl znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat godzin otwarcia, grafików i dyżurów poszczególnych specjalistów. Największe zapotrzebowanie jest na pomoc prawnika, psychologa. Są to najczęściej umawiane spotkania, więc tu trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale nikt nie pozostanie bez wsparcia – zapewnia pan Bartosz Rogojsza.

Efekt synergii działa!

Do realizacji projektu pn. „Świadomy Obywatel – Poradnia Obywatelska prowadzona w ramach Biura Porad Obywatelskich”, współfinansowego ze środków Miasta Szczecin, zaproszona została Fundacja Ludzkie Sprawy, reprezentowana przez Panią Joannę Świątek – Wojnarowską, prezes Fundacji i Panią Magdalenę Gasik – główną księgową. Fundacja wniosła niezbędne w odpowiedzialnym poradnictwie szerokie kompetencje, obszerną wiedzę z zakresu prawa, księgowości, prawa gospodarczego. To dzięki nim i tej dosłownej synergii trzech organizacji pozarządowych: Stowarzyszeniu Synergia, Stowarzyszeniu Educare i Fundacji Ludzkie Sprawy poradnia może znów kontynuować prace i zwyczajnie pomagać.

– Kapitał finansowy jest oczywiście nikły ale zasoby wiedzy i kompetencji jakie skumulowaliśmy dzięki tej współpracy są ogromne – mówi pani Joanna Wojnarowska
Fundacja Ludzkie Sprawy to głównie dwa obszary działalności. Pierwsza i podstawowa to profilaktyka zdrowotna. Druga stanowi najnowsze rozszerzenie wsparcia o kompetencje prawne, księgowe.

Urząd Miasta Szczecina ma co prawda komórkę adekwatną do Poradni Obywatelskiej, ale tam, by skorzystać z nieodpłatnej pomocy często trzeba sprostać wyśrubowanym, określonym wymaganiom proceduralnym. To z gruntu odstrasza i zniechęca, więc i tak trafią ci ludzie do nas – mówi pan Bartosz.

Marzeniem prezes Fundacji Ludzkie Sprawy jest, aby każdy mógł analogicznie jak w przypadku rodzinnego lekarza, korzystać systemowo z usług rodzinnego prawnika, dietetyka, księgowego i każdego roku miał możliwość wykonania swoistego przeglądu tych obszarów.

– Jestem przekonana, że wielu problemów by po prostu nie było – mówi pani Wojnarowska

Rzeczywiście jest tak, że mnóstwo niedogodności, powikłań życiowych wynika z naszej niewiedzy. Ludzie boją się iść i płacić za porady. Zostawiają błahe często ale jednak problemy, myśląc, że same znikną. Niejednokrotnie potem okazuje się, że wystarczyłoby w odpowiednim czasie skonsultować sprawę z np doradcą prawnym lub gospodarczym, aby uniknąć poważnych konsekwencji życiowych. Wiele problemów, z którymi się spotykam jest jak nowotwór złośliwy. Był czas aby wyleczyć ale często jest za późno. Potrzebna jest profilaktyka w tym zakresie, a nie przysłowiowe klepanie po plecach po fakcie.

Jak zostać wolontariuszem w Poradni Obywatelskiej?

Doradcy muszą być specjalistami w danej dziedzinie ale także powinni po prostu lubić ludzi. Kwalifikacje zgłoszonych osób są bardzo wnikliwie sprawdzane. Ponadto kluczowa jest chęć pomocy ludziom, bo założycielom zależy na stałej współpracy i nawiązywaniu dłuższych relacji z potrzebującymi. Tylko wtedy ci poczują się rzetelnie „zaopiekowani”. Na stronie poradni znajdują się instrukcje i dokumenty do pobrania dla chętnych do współpracy

 

Dodatkowe obszary działania Poradni Obywatelskiej

  • prelekcje w szkołach
  • poradnictwo dla dorosłych i dzieci
  • cyberprzemoc
  • mediacje
  • problem używek i narkotyków

W ramach współpracy z Urzędem Miasta, opiekunem i fachowym wsparciem dla inicjatywy jest pani Katarzyna Szlachta.

– Tu nie ma mowy o kumoterstwie – mówi pan Bartek – należy mówić o takich dobrych praktykach w urzędzie. Pani Katarzyna pomogła nam przejść przez niełatwe procedury, pokierowała i była po ludzku bardzo pomocna. Bardzo jesteśmy wdzięczni za zwyczajne ludzkie i życzliwe traktowanie.

W imieniu Kobiecej Sprawy będącej patronem medialnym Poradni Obywatelskiej serdecznie zapraszamy wszystkich którzy potrzebują wsparcia. 

Kontakt do poradni:

Poradnia Obywatelska (biuro projektu)

ul. Reduty Ordona 58/8, 71-202 Szczecin

tel.: 91 307 07 22

Godziny pracy biura:

poniedziałek – piątek: 10.00-14.00

Poradnia Obywatelska (główny punkt porad)

ul. Hołdu Pruskiego 8, 70-550 Szczecin

tel. 576 608 708

Godziny pracy Punktu Głównego:

poniedziałek – piątek: 10.00-18.00

Wszelkie niezbędne dane znajdziecie tutaj