Projekt sfinansowany ze środków prewencyjnych PZU SA. W ramach akcji „POMOCTOMOC”.
Komunikaty o pożarach coraz częściej są obecne w naszym życiu i słusznie przestrzegają przed zaprószeniem ognia, mogącym w znacznym stopniu spustoszyć nie tylko las, ale również i nasze domy. Czym jest zagrożenie pożarowe i jakie są przyczyny powstawania ognia? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Zaprószyć ogień – co to znaczy?
Zaprószyć ogień oznacza nieświadomie wzniecić pożar, który może doprowadzić do tego, iż z lasu, budynku czy plantacji pozostaną same zgliszcza.
Najczęstszą przyczyną zaprószenia ognia są niedopałki papierosów, rozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych oraz celowe podpalenia, bądź takie podpalenia, które wymknęły się spod kontroli człowieka np. podczas wypalania suchej trawy na działce, bądź w ogródku.
Jesteś świadkiem pożaru, bądź nieumyślnie doprowadziłeś do rozprzestrzenienia się ognia? Dzwoń pod numer 112 (998)!
Czym jest zagrożenie pożarowe?
Jest to skala określająca stopień możliwości wystąpienia pożaru w lasach. Największa fala zagrożenia pożarowego przypada na okres od 1 kwietnia do 31 października – zwłaszcza jeśli lato jest suche i szczególnie upalne.
Zagrożenie pożarowe określa się na podstawie wilgotności ściółki leśnej, wyrażonej w kilku stopniach:
0 – brak zagrożenia
I – zagrożenie małe
II – zagrożenie duże
III – zagrożenie katastrofalne
Informacje o niebezpieczeństwie wystąpienia pożaru są zamieszczane na specjalnych tablicach umieszczanych przed wjazdem do lasu.
Tablice zawierają informację o zakazie wstępu oraz okresie do którego ów zakaz obowiązuje. Na chwilę obecną w naszym regionie występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe.
W czasie kiedy obowiązuje zakaz wstępu do lasu jedynymi osobami, które mogą w nim przebywać są pracownicy leśni!
Gdzie w takim razie mogę bezpiecznie rozpalić ogień?
Służą do tego odpowiednio wyznaczone i przygotowane miejsca, w których można bezpiecznie rozpalić ogień; choć należy pamiętać o tym, że w czasie zagrożenia pożarowego nawet i te miejsce może być wyłączone z możliwości zorganizowania biwaku.
Jeśli nie jesteśmy pewni w którym miejscu możemy się zatrzymać oraz czy możemy w nim bezpiecznie rozpalić ogień, kontaktujemy się z najbliższym nadleśnictwem w celu uzyskania informacji.
Zabronione jest palenie ognisk oraz wykonywanie innych czynności mogących wywołać pożar w odległości do 100 metrów od granicy lasu!
Jakie są procedury w przypadku zgłaszania pożaru?
Po wykręceniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 (112) i po zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:
-
swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu (dyspozytor może oddzwonić aby dopytać o szczegóły zdarzenia):
-
adres i nazwę obiektu,
-
co się pali, na którym piętrze,
-
czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
-
po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.
Przyjmujący może zażądać:
-
potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie,
-
dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.
Jak należy postępować, gdy w budynku wybuchnie pożar?
Podstawowym priorytetem jest jak najszybsza ewakuacja. Jeśli pomieszczenie ogarnął dym, należy poruszać się możliwie jak najniżej podłogi – najlepiej na czworaka. Umożliwi to dostęp do dolnych warstw powietrza i częściowo uchroni nas od szkodliwych wyziewów powstałych w wyniku spalania materiałów z wnętrza domu.
W pomieszczeniu ogarniętym dymem poruszamy się na czworaka (rys. Dominik Wiśniewski)
Jeśli mamy taką możliwość, zakrywamy usta i nos chusteczką lub szmatką nasączoną wodą – ta prowizoryczna maska powinna ułatwić filtrację wdychanego powietrza.
Przy przechodzeniu z jednego pomieszczenia do drugiego, gdy oba są oddzielone drzwiami, sprawdzamy wierzchnią stroną dłoni klamkę, czy jest nagrzana. Jeśli jest, oznacza to, że po drugiej stronie szaleje ogień.
W takim wypadu należy postępować ze szczególną ostrożnością, gdyż otwarcie drzwi i nagły dopływ tlenu może, choć nie musi, podsycić płomienie.
Uwaga! Jeśli znajdujemy się w budynku piętrowym w którym wybuchł pożar, podczas ewakuacji nie korzystamy z windy! Przepalona instalacja elektryczna może unieruchomić kabinę, pozostawiając nas na łaskę ognia, bądź wysoką temperaturę.
Wszystkie drogi ewakuacyjne są oznaczone zielonymi tablicami z napisem „droga ewakuacyjna” bądź z sylwetką człowieka i strzałką pokazującą kierunek w którym należy podążać.
Znaki oznaczające bezpieczne wyjście ewakuacyjne (rys. Dominik Wiśniewski)
Podczas ewakuacji pamiętajmy również o tym, że nie mieszkamy sami – jeśli wybuchł pożar natychmiast powiadamiamy innych mieszkańców budynku i nie wpadamy w panikę, gdyż chaos wywołany masową histerią utrudnia pracę strażakom.
Jeśli zapaliła się nasza odzież należy czym prędzej rzucić się na ziemię i tarzając się zdusić płomienie.
Jeśli ubranie pali się na drugiej osobie, każemy jej wykonać tą samą czynność i, jeśli to możliwe, zarzucamy na nią koc przeciwpożarowy bądź inny gruby materiał i gasimy płomienie.
Jakie środki zaradcze są pomocne w ochronie domu przed pożarem?
Przede wszystkim czujniki wykrywające dym, koce przeciwpożarowe oraz gaśnice. Z racji tego, że gaśnice muszą przechodzić okresowy przegląd, trzeba sprawdzać na ich obudowie podane terminy. Najpopularniejsze są gaśnice proszkowe typu ABC.
Gdy posiadamy ogrzewanie CO2 można wyposażyć kotłownię w drzwi przeciwpożarowe oddzielające ją od części mieszkalnej.
Jakie błędy popełniane w domu przyczyniają się do powstawania pożarów?
Podczas nieuważnego gotowania często dochodzi do sytuacji w której na rozgrzanej patelni nagle zapalił się tłuszcz, bądź olej.
W takiej chwili część osób popełnia ogromny błąd i polewa ją wodą – w żadnym wypadku nie wolno tego robić!
Należy czym prędzej wyłączyć palnik i na patelnie zarzucić mokry ręcznik, zostawiając go na co najmniej 30 minut.
Gasząc palący się olej należy pamiętać o tym, aby nie zalewać go wodą tylko przykryć mokrym ręcznikiem (rys. Dominik Wiśniewski)
Niektórzy posiadacze pieców na paliwo stałe zbierają rozgrzany popiół do pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych. Niewygasły popiół pod wpływem wysokiej temperatury topi tworzywo i wznieca ogień. Popiół zawsze zbieramy do metalowych pojemników z przykryciem i wyrzucamy do przeznaczonych do tych celów koszy.
Niebezpieczeństwo także dotyczy kominów w których nagromadziła się sadza. W wypadku zapalenia sadzy w kominie w żadnym wypadku nie należy gasić go wodą, gdyż powstała w ten sposób para nagromadzi się pod ciśnieniem i rozsadzi go.
Kiedy dojdzie do zapłonu sadzy w kominie należy bezzwłocznie wezwać strać pożarną (numer 112 oraz 998).
Działaniem zapobiegającym zapłonowi jest regularne czyszczenie komina; średnio kilka razy w ciągu roku.
Ogień jest żywiołem, który towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Mijają wieki, powstają coraz to nowe sposoby na walkę z nim, lecz w dalszym ciągu ów żywioł pozostaje nieokiełznany.
Pamiętajmy o tym, gdyż zlekceważony płomień dający ciepło może przynieść ogromną katastrofę.
Więcej na: https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/Prewencja_Spoleczna
Realizatorem projektu pt. „Poznaję i dbam o swoje bezpieczeństwo” jest Fundacja Instytut Gryphius.
szczegółowe informacje: janiak@gryphius.eu
oraz pod numerem telefonu: 728 976 797
Partnerzy akcji:
Partnerzy merytoryczni:
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie
http://ubezpieczenia.proffman.pl
Paweł Syrytczyk – Koordynator działu ubezpieczeń
tel: +48 91 432 38 78
kom: +48 532 521 151
fax: +48 91 432 38 68
pawel.syrytczyk@proffman.pl
Autor: Dominik Wiśniewski
Zdjęcie tytułowe: Wikimedia Commons (CC BY 2.0)
Rysunki w tekście: Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski – dziennikarz i fotografik. Fan motoryzacji i historii wojskowości. Nie obca mu literatura i sztuka – zarówno tych wyższych jak i niższych lotów. Czasami szyderczy i lekko stronniczy. Niepoprawnie polityczny kinomaniak i miłośnik podróży wszelakich.