Projekt sfinansowany ze środków prewencyjnych PZU SA. W ramach akcji „POMOCTOMOC”.

 

Komunikaty o pożarach coraz częściej są obecne w naszym życiu i słusznie przestrzegają przed zaprószeniem ognia, mogącym w znacznym stopniu spustoszyć nie tylko las, ale również i nasze domy. Czym jest zagrożenie pożarowe i jakie są przyczyny powstawania ognia? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

 

Zaprószyć ogień – co to znaczy?

 

Zaprószyć ogień oznacza nieświadomie wzniecić pożar, który może doprowadzić do tego, iż z lasu, budynku czy plantacji pozostaną same zgliszcza.

Najczęstszą przyczyną zaprószenia ognia są niedopałki papierosów, rozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych oraz celowe podpalenia, bądź takie podpalenia, które wymknęły się spod kontroli człowieka np. podczas wypalania suchej trawy na działce, bądź w ogródku.

Jesteś świadkiem pożaru, bądź nieumyślnie doprowadziłeś do rozprzestrzenienia się ognia? Dzwoń pod numer 112 (998)!

 

Czym jest zagrożenie pożarowe?

 

Jest to skala określająca stopień możliwości wystąpienia pożaru w lasach. Największa fala zagrożenia pożarowego przypada na okres od 1 kwietnia do 31 października – zwłaszcza jeśli lato jest suche i szczególnie upalne.

Zagrożenie pożarowe określa się na podstawie wilgotności ściółki leśnej, wyrażonej w kilku stopniach:

0 – brak zagrożenia

I – zagrożenie małe

II – zagrożenie duże

III – zagrożenie katastrofalne

Informacje o niebezpieczeństwie wystąpienia pożaru są zamieszczane na specjalnych tablicach umieszczanych przed wjazdem do lasu.

Tablice zawierają informację o zakazie wstępu oraz okresie do którego ów zakaz obowiązuje. Na chwilę obecną w naszym regionie występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe.

W czasie kiedy obowiązuje zakaz wstępu do lasu jedynymi osobami, które mogą w nim przebywać są pracownicy leśni!

 

Gdzie w takim razie mogę bezpiecznie rozpalić ogień?

 

Służą do tego odpowiednio wyznaczone i przygotowane miejsca, w których można bezpiecznie rozpalić ogień; choć należy pamiętać o tym, że w czasie zagrożenia pożarowego nawet i te miejsce może być wyłączone z możliwości zorganizowania biwaku.

Jeśli nie jesteśmy pewni w którym miejscu możemy się zatrzymać oraz czy możemy w nim bezpiecznie rozpalić ogień, kontaktujemy się z najbliższym nadleśnictwem w celu uzyskania informacji.

Zabronione jest palenie ognisk oraz wykonywanie innych czynności mogących wywołać pożar w odległości do 100 metrów od granicy lasu!

 

Jakie są procedury w przypadku zgłaszania pożaru?

 

Po wykręceniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 (112) i po zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

  • swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu (dyspozytor może oddzwonić aby dopytać o szczegóły zdarzenia):

  • adres i nazwę obiektu,

  • co się pali, na którym piętrze,

  • czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

  • po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Przyjmujący może zażądać:

  • potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie,

  • dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

 

Jak należy postępować, gdy w budynku wybuchnie pożar?

 

Podstawowym priorytetem jest jak najszybsza ewakuacja. Jeśli pomieszczenie ogarnął dym, należy poruszać się możliwie jak najniżej podłogi – najlepiej na czworaka. Umożliwi to dostęp do dolnych warstw powietrza i częściowo uchroni nas od szkodliwych wyziewów powstałych w wyniku spalania materiałów z wnętrza domu.

W pomieszczeniu ogarniętym dymem poruszamy się na czworaka (rys. Dominik Wiśniewski)

Jeśli mamy taką możliwość, zakrywamy usta i nos chusteczką lub szmatką nasączoną wodą – ta prowizoryczna maska powinna ułatwić filtrację wdychanego powietrza.

Przy przechodzeniu z jednego pomieszczenia do drugiego, gdy oba są oddzielone drzwiami, sprawdzamy wierzchnią stroną dłoni klamkę, czy jest nagrzana. Jeśli jest, oznacza to, że po drugiej stronie szaleje ogień.

W takim wypadu należy postępować ze szczególną ostrożnością, gdyż otwarcie drzwi i nagły dopływ tlenu może, choć nie musi, podsycić płomienie.

Uwaga! Jeśli znajdujemy się w budynku piętrowym w którym wybuchł pożar, podczas ewakuacji nie korzystamy z windy! Przepalona instalacja elektryczna może unieruchomić kabinę, pozostawiając nas na łaskę ognia, bądź wysoką temperaturę.

Wszystkie drogi ewakuacyjne są oznaczone zielonymi tablicami z napisem „droga ewakuacyjna” bądź z sylwetką człowieka i strzałką pokazującą kierunek w którym należy podążać.

Znaki oznaczające bezpieczne wyjście ewakuacyjne (rys. Dominik Wiśniewski)

Podczas ewakuacji pamiętajmy również o tym, że nie mieszkamy sami – jeśli wybuchł pożar natychmiast powiadamiamy innych mieszkańców budynku i nie wpadamy w panikę, gdyż chaos wywołany masową histerią utrudnia pracę strażakom.

Jeśli zapaliła się nasza odzież należy czym prędzej rzucić się na ziemię i tarzając się zdusić płomienie.

Jeśli ubranie pali się na drugiej osobie, każemy jej wykonać tą samą czynność i, jeśli to możliwe, zarzucamy na nią koc przeciwpożarowy bądź inny gruby materiał i gasimy płomienie.

 

Jakie środki zaradcze są pomocne w ochronie domu przed pożarem?

 

Przede wszystkim czujniki wykrywające dym, koce przeciwpożarowe oraz gaśnice. Z racji tego, że gaśnice muszą przechodzić okresowy przegląd, trzeba sprawdzać na ich obudowie podane terminy. Najpopularniejsze są gaśnice proszkowe typu ABC.

Gdy posiadamy ogrzewanie CO2 można wyposażyć kotłownię w drzwi przeciwpożarowe oddzielające ją od części mieszkalnej.

Jeśli w dalszym ciągu nie jesteśmy pewni swojej sytuacji, warto by rozważyć możliwość ubezpieczenia swojego domu/mieszkania.

 

 

Jakie błędy popełniane w domu przyczyniają się do powstawania pożarów?

 

Podczas nieuważnego gotowania często dochodzi do sytuacji w której na rozgrzanej patelni nagle zapalił się tłuszcz, bądź olej.

W takiej chwili część osób popełnia ogromny błąd i polewa ją wodą – w żadnym wypadku nie wolno tego robić!

Należy czym prędzej wyłączyć palnik i na patelnie zarzucić mokry ręcznik, zostawiając go na co najmniej 30 minut.

Gasząc palący się olej należy pamiętać o tym, aby nie zalewać go wodą tylko przykryć mokrym ręcznikiem (rys. Dominik Wiśniewski)

Niektórzy posiadacze pieców na paliwo stałe zbierają rozgrzany popiół do pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych. Niewygasły popiół pod wpływem wysokiej temperatury topi tworzywo i wznieca ogień. Popiół zawsze zbieramy do metalowych pojemników z przykryciem i wyrzucamy do przeznaczonych do tych celów koszy.

Niebezpieczeństwo także dotyczy kominów w których nagromadziła się sadza. W wypadku zapalenia sadzy w kominie w żadnym wypadku nie należy gasić go wodą, gdyż powstała w ten sposób para nagromadzi się pod ciśnieniem i rozsadzi go.

Kiedy dojdzie do zapłonu sadzy w kominie należy bezzwłocznie wezwać strać pożarną (numer 112 oraz 998).

Działaniem zapobiegającym zapłonowi jest regularne czyszczenie komina; średnio kilka razy w ciągu roku.

 

Ogień jest żywiołem, który towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Mijają wieki, powstają coraz to nowe sposoby na walkę z nim, lecz w dalszym ciągu ów żywioł pozostaje nieokiełznany.

 

Pamiętajmy o tym, gdyż zlekceważony płomień dający ciepło może przynieść ogromną katastrofę.

Więcej na: https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/Prewencja_Spoleczna

Realizatorem projektu pt. „Poznaję i dbam o swoje bezpieczeństwo” jest Fundacja Instytut Gryphius.

 

http://www.gryphius.eu

 

 

Planet Head Day

 

 

szczegółowe informacje: janiak@gryphius.eu

oraz pod numerem telefonu: 728 976 797

 

Partnerzy akcji:

https://www.pzu.pl

 

https://pomoctomoc.pl/

 

Partnerzy merytoryczni:

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie

http://www.straz.szczecin.pl

 

http://ubezpieczenia.proffman.pl

 

Paweł Syrytczyk – Koordynator działu ubezpieczeń

tel: +48 91 432 38 78

kom: +48 532 521 151

fax: +48 91 432 38 68

pawel.syrytczyk@proffman.pl

 

Autor: Dominik Wiśniewski

Zdjęcie tytułowe: Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Rysunki w tekście: Dominik Wiśniewski

Dominik Wiśniewski – dziennikarz i fotografik.  Fan motoryzacji i historii wojskowości. Nie obca mu literatura i sztuka – zarówno tych wyższych jak i niższych lotów. Czasami szyderczy i lekko stronniczy. Niepoprawnie polityczny kinomaniak i miłośnik podróży wszelakich.