SZCZEPIENIA
fb_img_1478284919640Już wiadomo, że wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2017 roku będą w Polsce obowiązkowo i bezpłatnie szczepione przeciwko pneumokokom. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które wprowadza je do kalendarza szczepień ochronnych . pneumokoki wywołują chorobę inwazyjną, która może być śmiertelna.

W Polsce pneumokoki czy rotawirusy nie są w kalendarzu obowiązkowym szczepień, choć w Europie to norma. W końcu będziemy bliżej Europy. Niektóre miasta wprowadziły już obowiązek dla dzieci uczęszczających do żłobków, by zminimalizować ilość zachorowań .

Trudne wybory.
Biorąc pod uwagę dyskusje na temat powikłań poszczepiennych trudno kierować się podczas wyboru logiką. Ciągle trwają kampanie na fb pod tytułem „STOP PRZYMUSOWI SZCZEPIEŃ”, czy też „Szczepić czy nie?”.  Gdy spojrzy się na kalendarz szczepień ( patrz tabela-zdjęcie 1), aż głowa boli. Ile tego jest? I tu pojawia się pytanie: Czy fundować dziecku dodatkowe stresy, w postaci szczepień nie objętych programem? Czym się kierować? Co jest lepsze?

Jestem tą matką, która zdecydowała się szczepić dziecko na „wszystkie świństwa” jak to niektórzy mawiają. Przyznam, że nie było to łatwa decyzja. Radziłam się innych mam, rozmawiałam z lekarzem i położną oraz dużo czytałam. Co mnie przekonało? Na pewno nie moda, czy kaprys i za dużo pieniędzy w kieszeni. Bo rachunek za sczepienia – dodam nieobowiązkowe w 2015 i 2016 roku wyniósł około 1500 zł. Czy to dużo? Zależy jak na to spojrzeć? Bo ile jest warte dla rodzica zdrowie dziecka? Czy można wyliczyć kwotę, która gwarantuje ,że nasze potomstwo będzie rosło bez zbędnych infekcji, komplikacji i zakażeń? O nerwach nie wspomnę…

Na szczęście wszystkie szczepienia przebiegły u nas pomyślnie. Nawet ospa- dodam zalecana dla dzieci uczęszczających do żłobka, dla innych nieobowiązkowa.
Syn kończy niedługo dwa latka. Od września uczęszcza do państwowego żłobka. Nie będę porównywać go z innymi dziećmi, a mojej decyzji z innymi mamami, bo każdy przypadek jest inny ale przedstawię zestawienie.

Bilans trzymiesięczny:
Wrzesień- 6 dni choroby-przeziębienie, 1 dzień – jelitówka.
Październik- 2 razy wysoka gorączka po 3 dni –zęby.
Listopad- bez chorób.
Co nas czeka w grudniu i w nowym roku? Tego nie wie nikt, ale liczę że będzie dobrze.

Pozdrawiam,
Mama z Zielonego Wzgórza
Organizację szczepień ochronnych w Polsce reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570), która określa:

RODZAJE SZCZEPIEŃ

Obowiązkowe:

a) dzieci i młodzieży według wieku

b) osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie

Zalecane – niefinansowane ze środków znajdujących się w budżecie Ministra Zdrowia
dobrowolne

Szczepienia obowiązkowe odbywają się zgodnie z programem szczepień, który ogłasza w drodze

obwieszczenia Główny Inspektor Sanitarny w formie komunikatu, w dzienniku urzędowym ministra

właściwego do spraw Zdrowia, publikowanego do końca 31 października roku poprzedzającego realizację Programu Szczepień Ochronnych (na podstawie art.17, ust.11 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu

zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Koszty zakupu szczepionek do przeprowadzania

obowiązkowych szczepień ochronnych, zgodnie z art. 18, ust. 7 ustawy o zapobieganiu oraz

zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, finansowane są z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.

Źródło: ministerstwo zdrowia(http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=b13511&ms=351&ml=pl&mi=356&mx=0&ma=362)

Zdjęcie-źródło:http://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/nie-dla- dezinformacji-ws-szczepien-ochronnych