Pies w Bibliotece

Jest taka sympatyczna piosenka, której jedna ze zwrotek brzmi tak:

Świat otwiera przed nim swoje tajemnice 
jak szkatułkę pełną skarbów czarodziejskich. 
W blasku słońca opowiada swe przygody 
i zaprasza na wędrówkę gdzieś w nieznane.

Wiecie kogo dotyczą słowa? Tak, tak – psa! …. którego łapy „unoszą w świat”. Czy nie wydaje się Wam, że mogłyby one charakteryzować też spotkanie czytelnika z książką! Z takiego założenia wyszły bibliotekarki z Książnicy Stargardzkiej: pies i interesująca książka są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, to prawda, z którą się nie dyskutuje.
24 lutego 2018 roku, w ramach cotygodniowych cyklicznych spotkań pod hasłem „Wesoła Sobota w Bibliotece”, książki i przedstawiciele canis lupus familiaris znalazły się w jednym miejscu – w stargardzkiej bibliotece. Tego dnia Książnicę odwiedziły dwa psi pupile rasy Cocker Spaniel – Sonia i Rafi – w towarzystwie swoich opiekunów – Iwony i Tomasz Dykasów oraz Pana Bogdana.

 

Blisko dwugodzinne spotkanie połączone z prezentacją multimedialną, głośnym czytaniem, zabawą, zajęciami plastyczno-technicznymi oraz pokazem psich zdolności, przyciągnęło blisko 30 najmłodszych i dorosłych czytelników Książnicy Stargardzkiej. Uczestnicy spotkania usłyszeli wiele ciekawostek o zachowaniach psów, o tym jak bezpiecznie się z nimi przyjaźnić i bawić. Ogromny entuzjazm wywołały sztuczki psiaków na torze przeszkód, który powstał w Dziale Multimedialnym.
Prowadząca zajęcia Iwona Dykas, na co dzień jest wolontariuszem w stargardzkim schronisku dla psów. Wraz z mężem Tomaszem – adoptują bardzo ciężko chore psiaki, pomagając im w powrocie do zdrowia. Spotkanie w bibliotece miało na celu uwrażliwić dzieci i dorosłych na los zwierząt, szczególnie tych bezdomnych. Sprawiło radość nie tylko uczestnikom, ale samym organizatorom, którzy po zakończeniu podśpiewywali jeszcze, parafrazując przytoczoną już piosnkę o psie kudłatym: „po spotkaniu głowa pełna nowych wrażeń, przed oczami świat w stu barwach malowany, 
w uszach szumi jeszcze …. szczekające wspomnienie z mojej biblioteki” ,-)

 

Książnica Stargardzka, cykl spotkań: „Wesoła sobota w Bibliotece”
Prowadzący: Ewa Pływaczyk, Anna Kucharska / Dział Multimedialny.

Oprac.: Anna Kucharska, Marta Kurzyńska / Oddział Szczeciński SBP.
Fot.: Patrycja Szuplak.

Galeria:

 

Patron rubryki BibliOOkiem: