To pierwsze w Polsce takie wydarzenie, jesteśmy coraz bliżej!

Pierwszy Finał Planet Head Day Szczecin 2018, czyli wydarzenie fundraisingowe zmieniające postawy wobec osób chorych dzięki  nieformalnej edukacji w dziedzinie nauk o Ziemi i astronomii zbliża się wielkimi krokami.

 

Nadal widzimy dużą potrzebę wsparcia najważniejszych działań łączących lokalną społeczność, w których solidaryzujemy się z osobami chorymi na raka, przełamując stereotypy o chorym człowieku.  Zapraszamy  do współpracy ciągłej osoby przedstawicieli nauki, medycyny, edukacji, organizacji pozarządowych – mówi Agnieszka Janiak, członek zarządu fundacji Instytut Gryphius, organizatora akcji

 

Tegoroczne uczestnictwo podczas Talentów Szczecina w Filharmonii pod koniec stycznia –  projekcie edukacyjno-artystyczno-charytatywnym organizowanym przez Rotary Club Szczecin International przybliżyło melomanom program wydarzenia, cel charytatywny oraz możliwość współpracy.

 

Uczestnictwo w Pierwszym Finale Planet Head Day Szczecin 2018 ważnych osobistości związanych ze Szczecinem   i ich zaangażowanie się w akcję ogolenia głowy jest wyrazem zrozumienia i solidarności z osobami chorymi na raka. Przemalowanie tak przygotowanych głów na wybraną planetę pomoże  przekonać darczyńców do wsparcia finansowego lub rzeczowego Fundacji Instytut Gryphius.

100% darowizny zostanie  przekazane  Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę w Szczecinie, które działa działając  nieprzerwanie od 1991 roku,  wspiera dzieci i ich rodziny a także klinikę dziecięcą przy oddziale świętego Mikołaja.

Model PHD tworzy scenariusze dopasowujące dwa światy Kosmosu i życia na Ziemi, by odszukać w nich szanse na pojawienie się wyrazu zrozumienie choroby nowotworowej.

Nasi Bohaterowie, którzy zgłosili swoje głowy do ogolenia i przemalowania na wybrana planetę, w ten sposób przekonują odbiorców wydarzenia do przekazania darowizn pieniężnych na renowację Oddziału Sw. Mikołaja w Szczecinie – mówi  Agnieszka Janiak.

 

Finałem wydarzenia będzie symboliczne ogolenie głowy i przemalowanie na wybrana planetę Układu Słonecznego znanych postaci ze świata medycyny, samorządu, nauki i lokalnych organizacji – przy tym odbędzie się również założenie czepków przez osoby, które nie zdecydowały się na ogolenie- malowanie na wybraną planetę przez wolontariuszy, osoby po terapii nowotworowej,  darczyńcy – lista wciąż jest otwarta. W trakcie golenie uświetni występ przedszkolaków z PP nr 27. Wszyscy, którzy ogolą głowę lub założą czepek otrzymają orbity wykonane przez naszych milusińskich.

 

 Włosy, co oczywiste są dla nas ważnym elementem wyglądu, dbamy o nie, stylizujemy, polepszają nasze samopoczucie, wpływają na postrzeganie własnej osoby. Podczas chemioterapii i radioterapii chorzy na nowotwory często tracą włosy. Łysienie to nazywane jest anogenowym. Po około czterech tygodniach od kolejnych dawek leków – cytostatyków, włosy zaczynają wypadać. Leki te w swym ubocznym działaniu hamują aktywność mieszków włosowych i włókno włosowe przestaje być wytwarzane. Wypadanie włosów dotyczy osób starszych, ale także i dzieci. Dla niektórych chorych te powikłania związane z utratą włosów stają się przyczyną depresji, problemem w kontaktach międzyludzkich. Podczas Planet Head Day staramy się w wesoły i pożyteczny sposób wysłać w świat komunikat, że osoby chore na nowotwory są i będą akceptowane, a ich włosy odrosną. Dlatego malujemy modele głów z plastiku, czepki, a śmiałkowie, którzy ogolą głowę będą mieli ją pomalowaną w kolorowe planety.

 

Podczas całego wydarzenia będą funkcjonowały punkty promujące zdrowie, warsztaty edukacyjno – plastyczne z główkami treningowymi i innymi formami, zabawy z harcerzami,  możliwość zrobienia zdjęcia przez odwiedzających na ściance wystawienniczej z NASZYMI PLANETAMI.

Całość będzie transmitowana na żywo do Stanów

Partnerzy strategiczni:

NASA

Partnerzy merytoryczni :

Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego

Stowarzyszenie Rodziców dzieci Chorych Na Białaczkę

Northern Maine Museum of Science

 

Organizator:

Fundacja Instytut Gryphius

 

Partnerzy:

SSW Collegium Balticum

Rotary Szczecin International

Fundacja e-medycyna

TNOiK

Telecardio

Mediguard

Fundacja Kamienica 1

Publiczne Przedszkole nr 27

Capoiera

PROFFMAN

Kobieca Sprawa

 

Patron działu Wiedza i edukacja: