Podróżowanie w pojedynkę jest uznawane za jeden z najważniejszych trendów turystycznych na 2018 rok, a liczba osób rozważających podobny wyjazd zdaje się rosnąć z roku na rok. Nic więc dziwnego, że wyszukiwanie haseł takich jak „najlepsze kierunki na podróż solo”, „najlepsze miejsca dla kobiet na podróż solo” czy „najlepsze kraje na podróż solo” wzrosło w ostatnim roku o 50-80%*. 

 

Jak zacząć planowanie?

 

Pierwszym krokiem podczas planowania samodzielnego wyjazdu powinna być odpowiedź na pytanie: „na ile pewnie czuję się w podróży?”. Bliższe kierunki – jak łatwo dostępne lub już wcześniej odwiedzone miasta w Europie lub w kraju – będą dobrą opcją dla początkujących podróżników. Z kolei osoby z większym doświadczeniem mogą śmiało rozważyć odleglejsze miejsca na mapie. W obu przypadkach bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie – sprawdzenie przed podróżą sposobów na dotarcie z lotniska do miasta i opcji transportu miejskiego, aby bez problemu trafić do hotelu. Należy pamiętać też o przygotowaniu lokalnej waluty, zapewnieniu dostępu do Internetu za granicą oraz wykupieniu specjalistycznego ubezpieczenia podróżnego, najlepiej z tzw. opcją assistance, czyli możliwością uzyskania wsparcia na miejscu. Warto również zebrać wszystkie informacje dotyczące trasy. Aplikacja mobilna KAYAK Trips pozwala na zebranie wszystkich rezerwacji w jednym miejscu. Dzięki temu informuje o zbliżającym się czasie odprawy, godzinie odlotu czy nawet numerach bramek i pasów odbioru bagażu, co może być szczególnie przydatne na nieznanym lotnisku.

 

 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo w odwiedzanym miejscu. Warto poświęcić czas na poznanie rekomendowanych sposobów poruszania się po mieście czy rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę podczas wyjazdu. Przed każdą samodzielną podróżą należy zawiadomić bliskich o planowanej trasie, a najlepiej zarejestrować się również w specjalnych aplikacjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych: iPolak oraz Odyseusz.

 

Pojedynczy czy podwójny pokój – oto jest pytanie

 

Bardzo często osoby podróżujące solo borykają się z problemem znalezienia zakwaterowania w korzystnej cenie – najczęściej muszą wręcz zatrzymać się w pokoju dwuosobowym i zapłacić równowartość ceny za dwóch gości. Dlatego KAYAK.pl sprawdził, w jakich miastach podróżując samej lub samemu, nie trzeba przepłacać za hotel. Jak wynika z analizy średnich cen w pokojach jedno- i dwuosobowych, dokonując przemyślanego wyboru zakwaterowania, można zaoszczędzić nawet do 158% ceny za noc. Największa oszczędność czeka na osoby podróżujące w pojedynkę do marokańskiej miejscowości As-Suwajra (Essaouira), gdzie średnia cena za nocleg w pokoju jednoosobowym wynosi średnio 19 zł, podczas gdy w pokoju dwuosobowym już 49 zł. Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć tańsze pokoje jednoosobowe, jest Bali – średnio różnica cen może wynieść tu aż do 94%. Samotni podróżni mają wiele atrakcyjnych kierunków do wyboru: od znanych europejskich miejsc jak Malta, Ibiza, Caleta de Fuste czy Albufeira, po dalsze miasta jak Male, Sapporo czy Ho Chi Minh.

Jednak w niektórych miastach podróżni wyjeżdżający w pojedynkę powinni wziąć pod uwagę raczej pokój dwuosobowy. W Edynburgu, Amsterdamie i Warszawie średnie ceny pojedynczych pokoi mogą być nawet do 22% wyższe od cen pokoi dwuosobowych.

 

Żeby zachęcić Polaków do takiego kroku, KAYAK.pl przygotował listę najlepszych kierunków na podróż solo wraz z użytecznymi wskazówkami jak czuć się pewnie na wyjeździe.

Wyszukiwarka KAYAK.pl wybiera najlepsze miasta na podróż w pojedynkę.

  • As-Suwajra (Essaouira) w Maroku to miasto, w którym turyści podróżujący w pojedynkę zaoszczędzą najwięcej, wybierając pojedynczy pokój zamiast dwuosobowego.
  • W Edynburgu, Amsterdamie czy Warszawie lepiej zatrzymać się w dwuosobowym pokoju, nawet podróżując samemu. Oszczędność może sięgnąć nawet 22% średniej ceny za noc.
  • Serwis podpowiada jak przygotować się do samodzielnej podróży, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 

 

 

 

Porównanie średnich cen w pokojach jedno- i dwuosobowych
Lp. Miasto Średnia cena za noc w pokoju jednoosobowym w 3/4-gwiazdkowym hotelu Średnia cena za noc w pokoju dwuosobowym w 3/4-gwiazdkowym hotelu Oszczędność przy wyborze pokoju jednoosobowego podana w %
1. As-Suwajra (Essaouira), Maroko 19 zł 49 zł 158%
2. Denpasar (Bali), Indonezja 113 zł 219 zł 94%
3. Agadir, Maroko 129 zł 242 zł 88%
4. Male, Malediwy 665 zł 1202 zł 81%
5. Luqa, Malta 129 zł 219 zł 70%
6. Ibiza, Hiszpania 431 zł 688 zł 60%
7. Sapporo, Japonia 272 zł 423 zł 56%
8. Caleta de Fuste, Hiszpania 363 zł 548 zł 51%
9. Ho Chi Minh, Wietnam 174 zł 249 zł 43%
10. Albufeira, Portugalia 181 zł 246 zł 36%

 

Jak spędzić czas na miejscu bez kompana podróży?

 

 

 

Oprócz logistyki wyjazdu warto z wyprzedzeniem zaplanować choć część atrakcji na czas pobytu. Wiele miast oferuje bezpłatne oprowadzanie po centrum, co jest dobrym pomysłem na pierwszy spacer w nowym miejscu. Zależnie od zainteresowań warto sprawdzić też koszty innych aktywności, np. warsztatów kulinarnych czy zorganizowanego zwiedzania lokalnych winnic. Jak pokazuje analiza KAYAK.pl, ceny takich atrakcji mogą wahać się od kilkudziesięciu (Ho Chi Minh oferuje zajęcia w średniej cenie na poziomie 96 zł) po nawet kilkaset (na Malcie warsztaty kosztują średnio 538 zł) złotych, dlatego należy być z wyprzedzeniem przygotowanym na dodatkowe koszty.

Podróż solo jest też dobrą okazją, aby się zrelaksować i uciec od codziennych trosk. Sposobów jest wiele: od chwili z dobrą książką nad filiżanką kawy po pakiet w spa. KAYAK.pl przedstawia szacunkowe średnie koszty takich usług. Analiza pokazuje, że i w tym przypadku różnice cenowe mogą być spore. W  ekskluzywnych resortach na Malediwach średnie ceny za godzinny masaż wynoszą około 389 zł, podczas gdy w tańszych miastach taka sama usługa może kosztować kilka razy mniej. W As-Suwajrze (Essaouirze) i Agadirze godzinny masaż kosztuje średnio 95 zł, a w Ho Chi Minh City – 76 zł. Z danych wynika również, że ceny drobnych przyjemności jak filiżanka kawy czy obiad nie odbiegają znacznie od tych w Polsce.

 

 

Średnie ceny dodatkowych atrakcji w miastach przyjaznych dla osób podróżujących solo
No. Miasto Średnia cena godzinnego masażu Średnia cena warsztatów kulinarnych dla jednej osoby Średnia cena obiadu za osobę Średnia cena cappuccino
1. As-Suwajra (Essaouira), Maroko 95 zł 146 zł 6 zł 5 zł
2. Denpasar (Bali), Indonezja 78 zł 100 zł 20 zł 6 zł
3. Agadir, Maroko 95 zł 241 zł 13 zł 4 zł
4. Male, Malediwy 389 zł 207 zł 16 zł 9 zł
5. Luqa, Malta 297 zł 538 zł 39 zł 7 zł
6. Ibiza, Hiszpania 248 zł 214 zł 39 zł 8 zł
7. Sapporo, Japonia 305 zł 313 zł 31 zł 14 zł
8. Caleta de Fuste, Hiszpania 253 zł 247 zł 37 zł 6 zł
9. Ho Chi Minh City, Wietnam 76 zł 96 zł 18 zł 6 zł
10. Albufeira, Portugalia 283 zł 312 zł 46 zł 7 zł

 

Vera Pershina, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl podkreśla: „W KAYAK pragniemy zapewnić podróżnym łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, dzięki którym będą mogli z pewnością wyruszyć w drogę. Dlatego nasz międzynarodowy zespół nieustannie pracuje nad udoskonalaniem narzędzi i rozwiązań, które pomagają planować i organizować wyjazdy. Bacznie przyglądamy się też najnowszym trendom w turystyce – podróże solo są nam szczególnie bliskie, ponieważ pokazują prawdziwego podróżniczego ducha i odwagę, które pragniemy zaszczepić wśród podróżnych. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas wskazówki dotyczące indywidualnych wyjazdów, będą przydatnym punktem wyjścia dla tych, którzy mają w planach taką podróż”.

*Według Google Trends dla wyszukiwań hasła „solo travel” na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dane są aktualne dla analizy przeprowadzonej 30 stycznia 2018:

 

UWAGI:

Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania noclegów na stronach KAYAK wykonanych między 1.06.2017 a 24.01.2018 dla podróży w 2018 roku. Średnie ceny hoteli zostały podane w PLN za noc w jedno- lub dwuosobowym pokoju w hotelach 3/4-gwiazdkowych. Ceny mogą ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.

Średnie ceny dodatkowych atrakcji we wskazanych miastach zostały podane w oparciu o analizę przeprowadzoną w okresie 29-30.01.2018 na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych gabinetów spa/hoteli oraz organizatorów warsztatów kulinarnych, a także dane dostępne w okresie 29-30.01.2018 na portalach: https://www.priceoftravel.com oraz https://www.numbeo.com/cost-of-living/ . Podane ceny są orientacyjne; mogą się różnić lub mogą nie być dłużej dostępne.

O KAYAK
KAYAK pomaga milionom podróżników na całym świecie pewnie podejmować decyzje dotyczące podróży. Jako światowy lider wśród wyszukiwarek turystycznych KAYAK przeszukuje inne strony i pokazuje informacje potrzebne do znalezienia odpowiednich lotów, hoteli, samochodów na wynajem oraz wczasów. KAYAK jest niezależnie zarządzaną jednostką należącą do The Priceline Group. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.kayak.pl.

 

Źródło:infoWire.pl