Prezent z głową.
Święta to magiczny czas i zwyczaj obdarowywania się wzajemnie prezentami.
Ale co wybrać? Jak sprostać oczekiwaniom wszystkich i nie popełnić gafy? Droga biżuteria czy markowy zegarek to często spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić, a kolejne skarpety czy kosmetyki z drogerii to ostateczność. Jaki jest więc pomysł na prezent idealny? Moim zdaniem KSIĄŻKA JEST DOSKONAŁYM PODARUNKIEM. Ale należy ją wybrać z głową!

Z doświadczenia wiem, że nie może to być pierwszy lepszy egzemplarz… Pamiętam minę mojego brata gdy na osiemnastkę dostał od mamy 3 tomy Słownika Języka Polskiego M. Szymczaka z komentarzem, że dzięki tej lekturze poprawi się z ortografii. Dam sobie uciąć rękę, że nie otworzył go ani razu. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Jego syn, gdy otrzymał książkę pod choinkę prawie się rozpłakał. Dopiero gdy zachęcony parokrotnie  zajrzał do środka i znalazł w niej 100 złotych uśmiechnął się.

Jak więc wybrać?

Oto moje  propozycje.
  Dla malucha : Poznaję dźwięki- gospodarstwo. Książka typu 2 w 1 czyli obrazki plus odgłosy. Onomatopeje to super sposób na rozwój mowy.
Dla przedszkolaków polecam książkę z  puzzlami w środku. Dziecko nie od razu  umie słuchać długich historii ze skupieniem, więc kolorowe puzzle będą dodatkowym bodźcem, który zachęci do obcowania z lekturą. Dla starszaka: Nauka plus zabawa: Skąd się wzięło moje nazwisko- niezwykłe historie Basi i Tomka czyli niecodzienne wykłady w formie zabawnych opowieści zamiast słownika czy encyklopedii.
Dla siostry lub koleżanki: Słodka kuchnia polska Ewy Aszkiewicz. Pozycja z kategorii kulinaria będzie na pewno wyzwaniem i nie zalegnie w szafie. Z racji, że dużo jest ekspertów w tej dziedzinie, to  proponuję  albumowe wydanie ponieważ tradycja nigdy nie wychodzi z mody. Dla mamy, cioci  lub teściowej – polecam jedną z książek Anny Sakowicz np. ostatni bestseler : Niedomówienia. Autorka pisze powieści piękną polszczyzną ,a dodatkowo wzrusza i rozśmiesza do łez. Tacie, mężowi lub bratu polecam kupić księgę z procentowym trunkiem , chyba że interesuje się konkretnym  gatunkiem ( książek oczywiście).
A dla babci i dziadka niech będzie niecodzienna atrakcja – księga z rodzinnymi zdjęciami. Czyli foto album z naszymi wpisami. Myślę,  że każdy będzie zadowolony z takich podarków.

Anna Maria Dąbkowska

Zdjęcia stron tytułowych- źródło google.