Program Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w okresie 12.02. – 18.02.2018 (poniedziałek – niedziela), zapowiada się bardzo ciekawie. Niewątpliwym arcydziełem pokazywanym na wystawie jest modernistyczny Portret dziewczynki w czerwonej sukience namalowany w 1897 roku przez Józefa Pankiewicza.

 

Portret pochodzi ze zbioru kolekcji  Piękno poza czasem,  jest to najcenniejsza  kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach, którą będziemy mogli oglądać w Szczecinie do 27.01.2019.  W tej kolekcji znajdziemy style obecne w polskim malarstwie od XVII do połowy XX wieku w obrazach takich artystów jak Józef Chełmoński czy Aleksander Gierymski. Licznie prezentowana jest twórczość Olgi Boznańskiej. Interesującą grupę stanowią młodopolskie, alegoryczno-mitologiczne i symboliczno-patriotyczne kompozycje Jacka Malczewskiego, czy jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Tę wystawę polecamy szczególnie pasjonatom, ale to także doskonała okazja na wspólne wyjście z młodzieżą i zobaczenia z bliska najcenniejszych polskich obrazów.

Druga nowa wystawa to Magiczny Lechistan – najnowszy cykl malarski Dariusza Kalety.

Jest jeszcze do obejrzenia piękna wystawa fotograficzna: Afryka i Azja w fotografii– Anny Klinkosz, podróżniczki, której oczami możemy podejrzeć ludzi i przyrodę tego regionu.

W teatrze możemy pośpiewać i zanurzyć się w świat z lat 70- tych, na spektaklu muzycznym Moja ABBA, autorstwa Tomasza Mana w reżyserii Pawła Niczewskiego. Pełna humoru opowieść zdecydowanie poprawia humor.

Jest też coś dla miłośników psów i kotów. W ramach akcji Kina Zamek “Nakarm zwierzaki” w dniach 17 i 18 lutego,  film “Kedi – sekretne życie kotów” (17 i 18 lutego) oraz “Był sobie pies” (17 lutego) – bilety w promocyjnej cenie 10 zł. Celem akcji jest zakup karmy dla schroniska. Szczegóły akcji poniżej. Gorąco wspieramy takie akcje. Bedą też  filmy z miłości do psów i …

Jeśli nie znacie  Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką –  to polecamy szczególnie w tym miesiącu  spotkanie z Michałem Józefem Kaweckim, psychologiem terapeutą oraz Grzegorzem Fedorowskim, autorem filmów dokumentalnych, reżyserem i scenarzystą.Panowie podyskutują o:  historiach niezwykłych, odsłaniających potencjał tkwiący w człowieku, mechanizmach rządzących jego zachowaniami, wpływem czynników sytuacyjnych na ujawnienie lepszych i gorszych stron ludzkiej natury.

Szczegółowy program poniżej:

W Y S T A W Y

 

Zwiedzanie galerii wystawowych od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.

Ceny biletów:

  • 6 zł normalny
  • 4 zł ulgowy

Bilet upoważnia do jednorazowego wstępu na wystawy. Bilet obowiązuje w dniu zakupu.

Galeria Gotycka, Galeria Wschodnia  (wejście J z dużego dziedzińca)

Piękno poza czasem.

Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie

do 27.01.2019

Kielecka Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej zaliczana jest do najznakomitszych w Polsce. Ekspozycja prezentowana na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, przygotowana została w oparciu o znaczną i co ważne, najcenniejszą część tej kolekcji. Prezentuje style obecne w polskim malarstwie od XVII do połowy XX wieku.

Malarstwu towarzyszą wyroby rzemiosła artystycznego: meble, szkło, porcelana, fajans i przykłady złotnictwa, zaaranżowane tak, by choć w podstawowym stopniu przybliżyć klimat poszczególnych epok.

Ekspozycji nadano układ chronologiczny. Otwierają ją nowożytne wizerunki z polskich, szlacheckich galerii rodowych z XVII i XVIII wieku, wywodzące się z tradycji sarmackiej. Dalej prezentowana jest sztuka epoki stanisławowskiej, malarstwo doby romantyzmu aż po rozwijające się w XIX w. malarstwo pejzażowe i pejzażowo-rodzajowe. Następnie pokazywane są dzieła malarzy związanych ze szkołą monachijską, wśród których warto wymienić m. in. Józefa Chełmońskiego, czy Aleksandra Gierymskiego. Licznie prezentowana jest twórczość Olgi Boznańskiej. Interesującą grupę stanowią młodopolskie, alegoryczno-mitologiczne i symboliczno-patriotyczne kompozycje Jacka Malczewskiego, czy jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Niewątpliwym arcydziełem pokazywanym na wystawie jest modernistyczny Portret dziewczynki w czerwonej sukience namalowany w 1897 roku przez Józefa Pankiewicza.

Kolejnym nurtem prezentowanym na wystawie jest sztuka Art Deco. Dalsza część ekspozycji poświęcona została  pierwszym próbom awangardowym w malarstwie polskim. Ekspozycję zamykają m.in. przykłady dzieł kolorystów, kapistów oraz przedstawicieli polskiej awangardy w różnorodnych wydaniach.

 

Kuratorki: Joanna Kaczmarczyk, Jolanta Rybkiewicz

Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca)

 

Dariusz Kaleta. Magiczny Lechistan

do 04.03.2018

 

 

Dariusz Kaleta urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach.

Uzyskał dyplomy w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego (w 1987 roku) oraz w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona. Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym. Nie stroni jednak od prac wykonywanych w technice malarstwa akrylowego czy rysunku sangwiną. Jego urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje, cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o artystyczny warsztat.

W Galerii Przedmiotu szczecińskiego Zamku artysta zaprezentuje swój najnowszy cykl malarski zatytułowany Magiczny Lechistan.

Galeria Fotoklubu Zamek (Hol skrzydła wschodniego, wejście A z dużego dziedzińca)

 

Afryka i Azja w fotografii

do 21.02.2018

Wstęp wolny

„Fotografuję krajobraz, architekturę i ludzi. W poszukiwaniu tematów, ciekawych miejsc i ludzi wiele podróżuję. Chciałam zaprosić na wystawę fotografii, która choć trochę przybliży daleki, mało znany świat. Tym razem będą to obrazy pokazujące Afrykę i Azję. Moje motto: „Obecnie eksperymentuję i ciągle poszukuję, bo… jeśli ma się w zanadrzu aparat, rośnie ciekawość świata. A jeśli człowiek jest ciekawy, to więcej widzi i ma ochotę więcej wiedzieć. Życie staje się ciekawsze, mniej monotonne, mniej zwyczajne, szare nudne…..” – wyjaśnia Anna Klinkosz

Anna Klinkosz urodziła się w Zamościu. Obecnie mieszka w Koszalinie. Jest absolwentką Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Z wykształcenia geodeta, z zamiłowania fotografik. Jest laureatką licznych konkursów fotograficznych. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Autorka kilku wystaw indywidualnych.

Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem AFRP, członek Fotoklubu Zamek w Szczecinie, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręgu Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich Oddział w Słupsku.

Skrzydło zachodnie (wejście G z dużego dziedzińca)

 

Galeria Jednego Obrazu

do 4.03.2018

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, wstęp wolny

Mirosława Poślednik, bez tytułu, 1988, technika własna, własność Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

E K S P O Z Y C J E   S T A Ł E

 

Galeria Gotycka  (wejście J z dużego dziedzińca)

Cela Czarownic

 

Ze szczecińskim zamkiem i rodziną książęcą związana jest historia posądzonej o czary i skazanej na śmierć w 1620 roku Sydonii von Borck. Według legendy miała ona rzucić klątwę na ród książęcy. Kolejne przedwczesne zgony książąt pomorskich, umierających bezpotomnie, zaczęły zagrażać wygaśnięciem dynastii.

Losy Sydonii von Borck przybliża prezentowana na wystawie projekcja holograficzna oraz repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur.

Ekspozycję wzbogaca cykl prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.

 

T E A T R

 

Pracownia Teatralna „Stół” Dziesiona

 

16.02.2018 (piątek), godz. 19.00, Łobeski Dom Kultury, wstęp wolny

 

Spektakl „Dziesiona” Konrada Dulkowskiego w wykonaniu Pracowni Teatralnej „Stół” Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Występują: Waldemar Piasecki, Tomasz Ewert-Krzemieniewski i Marcin Gargas

Reżyseria: Iwona Korab-Kowalska

 

Klub Komediowy „Impro” z udziałem Grupy Improwizacji „Impro z Krypty”

 

16.02.2018 (piątek), godz. 21.30, sala Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: 25 zł

 

Wystąpi Grupa Improwizacji „Impro z Krypty”.

 

Grupa Teatru Improwizowanego “Impro z Krypty” tworzy przedstawienia „tu i teraz”. Dzięki współpracy z widownią na gorąco powstają „bachanalia bez wspomagania”, które zdarzają się tylko raz i nigdy się nie powtórzą. W impro ten sam spektakl oglądany po raz drugi, trzeci, piąty…, to za każdym razem zupełnie inna historia. To widzowie często są autorami pierwszego zdania scenariusza, a ich wizje są kanwą dalszych historii, rodzących się na ich oczach.

 

Macie pomysł na spektakl? Zapraszamy do nas! Chętnie go dla Was zagramy!

 

Grupę Improwizacji „Impro z Krypty” tworzą aktorzy Teatru Pleciuga, Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Polskiego w Szczecinie. W jej skład wchodzą m.in.:

 

– Wojciech Sandach

– Rafał Hajdukiewicz

– Paweł Niczewski

– Agata Kolasińska

– Adrianna Janowska-Moniuszko

– Adam Kuzycz Berezowski

– Maciej Sikorski

– Tomasz Lewandowski (fortepian)

 

Improbajka z udziałem aktorów Impro z Krypty

 

17.02.2018 (sobota), 10.00, sala Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: 20 zł dorośli, 10 zł dziecko

 

“Wszystko się może zdarzyć” – bajki improwizowane to nowy pomysł Teatru Piwnica przy Krypcie. Aktorzy Impro z Krypty razem z dziećmi wyruszą do krainy fantazji, gdzie wszystko może się wydarzyć. Wspólnie odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej się nie powtórzą.

 

Moja ABBA

17.02.2018 (sobota), godz. 17.00

18.02.2018 (niedziela), godz. 19.30

 

 

sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: 30 zł, ulgowy 20 zł

 

Spektakl muzyczny Moja ABBA autorstwa Tomasza Mana w reżyserii Pawła Niczewskiego. Premiera odbyła się w listopadzie 2017.

 

Tomasz Man – autor

Paweł Niczewski – reżyseria, adaptacja

Tomasz Lewandowski – aranżacje i opracowanie muzyczne

Wanda Kowalska – kostiumy

Arkadiusz Buszko – plastyka ruchu

Obsada: Dorota Chrulska, Rafał Hajdukiewicz, Konrad Pawicki, Marta Uszko.

 

Lata 70. XX wieku w Polsce to czasy smutne, szare i pozbawione inspirujących rozrywek.

Przyjazd szwedzkiego zespołu muzycznego ABBA budzi tęsknotę za kolorową rzeczywistością. Urzekające melodie, barwne, fantastyczne kostiumy, uśmiech, pewność siebie i beztroska. Wówczas w Polsce nikt nie miał odwagi tak wyglądać ani nawet podobnie myśleć. Tekst Tomasza Mana „Moja ABBA” doskonale oddaje klimat tamtych czasów.

 

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs ma na celu „popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych”.

 

W I etapie konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna – Chojka

 

Ślimak

18.02.2018 (niedziela), godz. 10.00, sala Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: opiekun 20 zł, dziecko 10 zł

 

Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca życia do 6. lat.

 

Autor: Marta Guśniowska

Reżyseria: Laura Słabińska

Muzyka: Jacek Gałkiewicz

Scenografia: Wanda Kowalska

Obsada: Paulina Lenart, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

 

Spektakl „Ślimak” powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych. O tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie.

Ślimak zamieszkuje swój mały, muszlowy domek. Spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i byłby lepiej postrzegany przez innych. Rozpoczyna się droga w poszukiwaniu nowego domu dla Ślimaka, w której naszemu bohaterowi towarzyszy rezolutny Bóbr. W podróży spotkają wiele niezwykłych postaci, jak Kret czy Mrówki. Będą przymierzać się do najprzeróżniejszych eleganckich domów. A wszystko po to, by na koniec nasz Ślimak zrozumiał starą prawdę: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Żeby docenił, to co ma i pojął, że nawet jeśli jego domek nie jest idealny, nic nie szkodzi. Ważne, żeby był idealny dla niego.

 

K I N O

 

W 2018 roku Kino Zamek obchodzi 55-lecie istnienia.

Dla 55-latków z okazji 55-lecia istnienia Kina w 2018 roku bilety w cenie 10 zł 🙂

 

Kino Zamek działa w historycznych zamkowych murach i jest kameralną, jedną z najmniejszych sal kinowych w Polsce. Seanse odbywają się bez reklam!

 

Bilety w cenie 15 zł normalny, 13 zł ulgowy, 10 zł dla grup zorganizowanych (od 10 osób).

 

W ramach akcji Kina Zamek “Nakarm zwierzaki” w dniach 17 i 18 lutego na filmy o zwierzętach – film “Kedi – sekretne życie kotów” (17 i 18 lutego)  oraz “Był sobie pies” (17 lutego) – bilety w promocyjnej cenie 10 zł. Warunkiem zakupu tańszego biletu jest przekazanie (w kasie Kina Zamek) fabrycznie zapieczętowanego opakowania karmy dla zwierząt (psa lub kota, minimum jednej saszetki/puszki/opakowania). Karma zostanie przekazana Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt Zakładu Usług Komunalnych Gminy Miasto Szczecin.

 

Plan B

14-16.02.2018 (środa-piątek), godz. 19.00

18.02.2018 (niedziela), godz. 16.00

 

2018, Polska, Dramat, Komedia, 85 min

Reżyseria: Kinga Dębska, Scenariusz: Karolina Szablewska

Obsada: Kinga Preis, Marcin Dorociński, Edyta Olszówka, Roma Gąsiorowska, Krzysztof Stelmaszyk i inni.

Film o miłości pełen emocji, humoru i życiowej prawdy. Bohaterów poznajemy przed walentynkami w chwili, gdy w ich życiu wydarza się coś całkiem nieoczekiwanego – coś, co wywraca je do góry nogami. Sytuacje, z którymi się konfrontują, prowadzą do zaskakujących rozwiązań. Dają nadzieję na to, że trudne początki nieraz prowadzą do odnalezienia prawdziwych uczuć i autentycznych więzi, a w życiu zawsze jest jakiś plan B!

 

Przegląd filmów o miłości: Zakochani

Film który powstał z miłości… do psów

Był sobie pies

14.02.2018 (środa), godz. 17.00

16.02.2018 (piątek), godz. 17.00

17.02.2018 (sobota), godz. 14.00

2017, USA,  familijny, komedia, przygodowy, 100 min

Reżyseria: Lasse Hallström

 

Obsada: Britt Robertson, Dennis Quaid

 

Niezwykle wzruszająca i zabawna opowieść o tym, że każdy pies ma na tym świecie do wypełnienia swoją misję, a czasem nawet kilka…

 

Ten świat jest naprawdę pomerdany!  Film Lasse Hallströma, trzykrotnie nominowanego do Oscara, twórcy takich przebojów jak „Podróż na sto stóp”, „Co gryzie Gilberta Grape’a”, „Wciąż ją kocham”, „Czekolada”.

 

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są szczeniakami, wszystko sprowadza się do zabawy. Kiedy dorastają, Ethan zamiast za piłką ugania się za dziewczynami, czasem wdaje się w bójkę – wtedy trzeba gryźć wroga w kostkę, a gdy zbije szybę sąsiadów, ktoś musi wziąć winę na siebie. Bailey jest więc szczęśliwy, bo jak każdy pies chce czuć się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę.

Chcesz wiedzieć, o czym myśli pies? Co go bawi, a co smuci, jaki ma pogląd na koty i dlaczego szczeka na sąsiada? Daj mu głos! To będzie wyszczekana opowieść!

Z psiego na nasze przekłada Marcin Dorociński.

 

Film który powstał z miłości  … do pszczół

Łowcy miodu

15.02. 2018 (czwartek), godz. 17.00

2015, Polska, dokumentalny, 75 min

Reżyseria:  Krystian Matysek

 

“Łowcy miodu” są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Dokument Krystiana Matyska pełni również̇ ważną̨ funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Razem z aktorką Magdaleną Popławską podążamy poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą? “Łowcy miodu” piszą wspólną historię człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich.

 

Film który powstał z miłości… do kotów

Kedi – sekretne życie kotów

17.02.2018 (sobota), godz. 19.30

18.02.2018 (niedziela), godz. 14.00

2016, Turcja, USA, Dokumentalny, 80 min

 

Film dubbingowany.

 

Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Koty, mając w nim swoje wyjątkowe, zaszczytne miejsce, są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości. Bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są najważniejszymi mieszkańcami Stambułu – ukrytym skarbem miasta, niestrudzonymi towarzyszami i nieoczywistym lustrem, w którym każdy może się przejrzeć. Wystarczy spojrzeć na świat z ich perspektywy. Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe indywidualności, które są naszymi przewodnikami po filmowym Stambule. Oglądamy z bliska ich codziennie przygody, długie wędrówki i spotkania z mieszkańcami. Niezależne i wolne zaglądają do sklepów, kawiarni i mieszkań. Nikt nie potrafi oprzeć się ich urokowi, a Stambuł byłby bez nich zupełnie innym miastem. Poznajcie ich sekretne życie.

 

S P O T K A N I A   I   W Y K Ł A D Y

 

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką

13.02.2018 (wtorek), godz. 17.30, Sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca), bilety: 8 zł

 

Temat spotkania: Portrety psychologiczne

 

Michał Józef Kawecki, psycholog terapeuta oraz Grzegorz Fedorowski, autor filmów dokumentalnych, reżyser i scenarzysta rozmawiać będą o historiach niezwykłych, odsłaniających potencjał tkwiący w człowieku, mechanizmy rządzące jego zachowaniami, wpływ czynników sytuacyjnych na ujawnienie lepszych i gorszych stron ludzkiej natury.

 

Philip Zimbardo w wypowiedzi na temat „efektu Lucyfera”:

„Zidentyfikowałem pewne procesy psychologiczne i socjologiczne, które sprawiają, że ludzie przekraczają granicę między dobrem a złem. Jedną z takich sytuacji jest przypisanie ludziom pewnych ról: np. urzędnika imigracyjnego czy żołnierza. W rolach tych zatracają własną tożsamość i nabywają tożsamość publiczną. Jeśli jestem urzędnikiem imigracyjnym, to nie obchodzi mnie, że ktoś płacze i mówi, że bez wizy umrze. Ja mam określone zasady, według których mam funkcjonować. Innym ważnym mechanizmem jest grupa i jej dynamika. Wszyscy chcemy być akceptowani i lubiani. Zachowujemy się w sposób, jaki wymaga od nas grupa. Oczywiście fajnie jest myśleć, że jesteśmy indywidualistami, ale prawda jest taka, iż robimy to, czego inni od nas oczekują”.

Oprawa muzyczna: minirecital gitarowy w wykonaniu Roberta Jarzębskiego

Spotkanie poprowadzi Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

 

Szczecin. Retrospekcje

 

16.02.2018 (piątek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), bilety: 5 zł

Temat spotkania: Wycieczki po legendarnym Szczecinie: o miłości, która łamie drzewa, tworzy doliny, odmładza i… niesie śmierć.

 

Prowadzenie: Małgorzata Duda

Kolejne spotkanie z fascynującymi legendami przeniesie nas do krainy zakochanych. Dzieje słynnych par przybliżą słuchaczom przykłady niszczącej i budującej siły miłości. Posłuchamy o miłosnych igraszkach, które połamały lipę, i o takich, które ocaliły miasto od zguby. Przypomnimy, czyja miłość była powodem końca dynastii. Dowiemy się, dla kogo stworzono Dolinę Miłości i czyje uczucie było silniejsze niż śmierć. Tym razem poza Szczecinem zajrzymy do Trzęsacza, Zatoni Dolnej, Świnoujścia, Trzebiatowa i innych pomorskich miejsc.

 

Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce

 

18.02.2018 (niedziela), godz. 16.00, Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca), bilety: 5 zł

 

Temat spotkania: Od Landsberga do Gorzowa, czyli Tajemnice stolicy Nowej Marchii

 

Nie tylko pomorskie miasta mają burzliwe i zawikłane dzieje. Oto miasto nad Wartą, które powstało jako Landsberg, ostatecznie przypadło po II wojnie światowej Polsce, zyskując miano Gorzowa Wielkopolskiego. Dziś, po kolejnej zmianie nazwy i reformie administracyjnej dzieli z Zieloną Górą funkcje stołeczne Ziemi Lubuskiej. O dziejach miasta, założonego przez rodzinę książąt askańskich, jego słynnych mieszkańcach i dniu dzisiejszym opowie znawca historii Gorzowa i przewodnik turystyczny Robert Piotrowski.

 

Robert Piotrowski ur. w 1974 r. w Gorzowie, studiował Nauki o Kulturze na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Nową i Najnowszą Historię na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Stypendysta Studienstiftung i Hertie-Stiftung. Jako samodzielny historyk, nieetatowy kulturoznawca i prywatny gorzowski kolekcjoner działa w nastawionych na region projektach, w tym licznych polsko-niemieckich. Jest autorem szeregu artykułów, publikacji, albumów, współpracownikiem mediów i produkcji telewizyjnych. Jest członkiem gremiów, stowarzyszeń i inicjatorem idei Domu Historii Miasta (Gorzowa – Landsberga). Szczególne miejsce zajmuje w jego pracy historia rodzinnego miasta, regionu Nowej Marchii, tematyka żydowskia i reformacyjna, relacje polsko-niemieckie i pogranicze.

 

Gospodarze spotkania: dr Wojciech Kral i dr  Andrzej Wątorski.

 

 

P R Z E G L Ą D Y   A M A T O R S K I E G O

R U C H U    A R T Y S T Y C  Z N E G O

 

Konsultacje dla recytatorów Małego Konkursu Recytatorskiego i 63. Ogólnopolskiego

Konkursu Recytatorskiego

13.02.2018 (wtorek), godz. 14.30-16.30, Sala Lustrzana Zamku (wejście G z dużego dziedzińca)

 

Zgłoszenia i szczegółowe informacje w Dziale Edukacji Artystycznej, pok. 110 (wejście A)

tel. 91 434 83 24-28

 

Z A P O W I E D Z I

 

Prezentacje, oprowadzania z przewodnikiem, wstęp na wystawy (10.00-18.00), a wszystko za 2 zł:

 

23.03.2018 (piątek), godz. 17.00. Urodziny twórcy mapy Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa

 

3.04.2018 (wtorek), godz. 17.00. Rocznica nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia pomorskiego Barnima I

 

C E N T R U M   I N F O R M A C J I  K U L T U R A L N E J I   T U R Y S T Y C Z N E J

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I z małego dziedzińca) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest:

16 X – 14 IV, godz. 10.00-18.00  (wtorek – niedziela)

15 IV – 15 X, godz. 10.00-18.00  (poniedziałek – niedziela)

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także – w miarę pozyskiwanych informacji – o wydarzeniach kulturalnych w województwie. Ponadto Centrum dostarcza informacji o historii: Zamku, najważniejszych zabytkach Szczecina i regionu.

 

W biurze można nabyć bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Na terenie biura CIKiT działa punkt sprzedaży biletów na wydarzenia w Szczecinie – Bilety.fm, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.

 

Wstęp na zamkowe dziedzińce codziennie w godz. 6.00 – 23.00.

 

Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze

 

 

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony:

zamek.szczecin.pl

oraz profilu:

facebook.com/zamek.szczecin

 

 

 

B I L E T Y   D O   N A B Y C I A:

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z małego dziedzińca), tel. 91 48 91 630, czynne: 16 X – 14 IV (wtorek – niedziela), godz. 10.00 – 18.00, 15 IV – 15 X (poniedziałek – niedziela), godz. 10.00 – 18.00.

 

Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia spektakli teatralnych, koncertów, spotkań i wykładów oraz seansów filmowych.

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia. Odstępstwo od tej zasady jest tylko dla biletów do Kina „Zamek”, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu.