Na co dzień wkładają w powszednie czynności dużo więcej wysiłku aniżeli pełnosprawni.  Zwyczajne chodniki, schody, czytanie, zaparzenie herbaty, telefon,  prozaiczne i “przeźroczyste” rzeczy dla nich są widoczne po stokroć. Wydaje się jednak, że najtrudniejszym zadaniem jest po prostu funkcjonować pixabay sukces woman-1209866_1920 w społeczeństwie, wśród tzw normalnych ludzi. Bo ci “normalni” najczęściej nie zdają sobie sprawy z wagi  problemów osób nie w pełni sprawnych. Nawet jeśli zauważają przeszkody bagatelizują ten fakt, nie umiejąc pomoc, nie chcą lub zwyczajnie boją się urazić. A One dają radę!  Mało tego mają wybitne osiagnięcia, pomagają innym, maja wiele pasji i zarażają nimi otoczenie. Do tego uśmiechają się ucząc nas co jest ważne w życiu.

Mowa tu o Lady Disabled, czyli Niepełnosprawnych Damach, uczestniczkach i laureatkach wojewódzkiego etapu konkursu im. Krystyny Bochenek.

30 sierpnia 2016 roku, podczas finału konkursu poznaliśmy nagrodzone Panie z Pomorza Zachodniego. Uroczystość odbyła się w Akademii Sztuki w Szczecinie.  Konkurs organizowany jest od 2002 roku.

Tytuł honorowy „Lady D.” jest od 2002 r. przyznawany paniom, które pomimo codziennego zmagania się z własną niepełnosprawnością wnoszą istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego w Polsce, działają wbrew napotykanym trudnościom. Stąd, jak podkreślają organizatorzy, tytuł „Lady D.” będący skrótem angielskiego wyrażenia „Lady Disabled” (Dama Niepełnosprawna) może być z powodzeniem kojarzony z księżną Walii Dianą. Wyróżnienie oddaje ducha nieratyfikowanej jeszcze przez Polskę Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, a zwłaszcza jej Artykułu 6., który mówi o kobietach niepełnosprawnych. Inicjatorem wyróżnienia „Lady D.” jest przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych poseł Marek Plura.

źródło

To druga edycja w naszym regionie.princess-diana-397649_1280-2
– Bohaterki gali to panie przepełnione pasją i energią do działania, które z sukcesami pokonują życie wraz ze swoimi niepełnosprawnościami. Wasze działania cechuje determinacja, dlatego bez wątpienia zasługujecie na tytuł prawdziwych dam – zaznaczyła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

W tym roku o tytuł w  czterech kategoriach: „Życie Społeczne”, „Kultura i Sztuka”, „Sport” i „Życie Zawodowe” ubiegało się 14 kandydatek. Co niepokojące do kategorii „Dobry Start” nie wpłynęło żadne zgłoszenie.  Te odważne, zdolne kobiety będą reprezentować województwo zachodniopomorskie podczas ogólnopolskiego finału w Warszawie.

W sumie komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu ośmiu wyróżnień, w tym jednej nagrody głównej. Statuetka Lady D. trafiła do Krystyny Fijołek, która o tytuł ubiegała się w kategorii „Życie Społeczne”.
– Pomaganie jest moją drugą naturą, a wyróżnieniem za pomoc uśmiech od osób, którym pomagam. Ten tytuł to dla mnie osobiście wielki zaszczy i ogromne zaskoczenie – mówiła laureatka głównej nagrody Krystyna Fijołek.

Wyniki zachodniopomorskiego etapu tegorocznej edycji konkursu prezentują się następująco:
Kategoria „Nagroda Główna Lady D.”
Nagroda i statuetka Lady D: Krystyna Fijołek z Rymania koło Kołobrzegu
Kategoria „Kultura i Sztuka”
Nagroda: Alicja Czarnuszka ze Szczecina
Wyróżnienie: Joanna Urszula Jankowska z Bobolic koło Koszalina
Kategoria „Sport”
Nagroda: Ewa Durska z Nowogardu
Kategoria „Życie Społeczne”
Nagroda: Zofia Krupa z Łobza
Wyróżnienia: Ewa Kamińska z Goleniowa, Maria Potoła ze Złocieńca
Kategoria „Życie Zawodowe”
Nagroda: Izabela Kowalska ze Stargardu
Kategoria „Dobry Start”
Nagroda: bez nagród – brak zgłoszeń

W skład  Kapituły Konkursowej weszli w tej edycji konkursu:  Magdalena Kochan – Poseł na Sejm RP, Anna Mieczkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Arkadiusz Buszko – Aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie, Monika Pyrek – lekkoatletka, prezenterka Radia Szczecin, Agnieszka Spirydowicz – dziennikarka Kuriera Szczecińskiego, Barbara Jaskierska – Przewodnicząca Koła w Szczecinie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Alicja Zołotucho – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tęcza” w Szczecinie, Andrzej Kowalczyk – Dyrektor Oddziału Zachodniopomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Marcin Kowalski – Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zofia Ławrynowicz – Poseł na Sejm VII kadencji, Marta Giezek – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Jak czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego honorowy patronat nad konkursem „Lady D.” im. Krystyny Bochenek na etapie wojewódzkim sprawują Magdalena Kochan – Poseł na Sejm VIII kadencji oraz Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zgłoszonych do konkursu Pań!

źródło