Kobiety w IT to temat wciąż aktualny, nie chodzi o parytety, ani o to kto jest lepszy, o rywalizację płci. Ważniejsze jest wzbogacenie branży o kobiecy pierwiastek, o wyjście poza utarte schematy myślenia, o danie szansy pokoleniom młodych kobiet na  pracę, która może stać się ich pasją, zbudować zawodową, stabilną przyszłość i jak żadna inna jest idealna, kiedy będzie trzeba dzielić ją z rolą matki.

 

O tym, że branża IT potrzebuje dziewczyn wiadomo nie od dziś,w galerii poniżej kilka danych z raportu firmy Hays przeprowadzonego w 2016 roku , pokazujących jak istotny jest problem. Raport “Kobiety w IT” powstał we współpracy Hays Poland ze społecznością Geek Girls Carrots, patronat merytoryczny nad projektem objął Związek Pracodawców w Branży Internetowej IAB Polska.

 

Respondentki to w przeważającej części młode profesjonalistki w przedziale wiekowym od 25-35 lat. Są one w większości zadowolone z pracy w branży IT, wiążą z nią swoją przyszłość, co z pewnością przyczyni się do zainteresowania i udziału w tym sektorze, także innych młodych kobiet. Istotny wydaje się także fakt, wynikający z badań, iż ponad 40 % respondentek nigdy nie doświadczyło przeciwności w swojej karierze w branży IT, uznawanej za typowo męską, branża staje się bardziej otwarta na różnorodność i wiele firm z tej branży podejmuje skuteczne działania w tym kierunku.

 

Badania Hays kobiety w IT. Kluczowe wnioski-raport Hays

 

Również badania opublikowane przez  Hays  w 2018 roku – Wyzwania na rynku pracy. Oczekiwania i rozwój– pokazują, że praca elastyczna , to jeden z  atutów przyszłego pracodawcy a także ważny powód kobiecych decyzji i wyborów do podjęcia pracy w IT.

 

Powstaje coraz więcej społecznych inicjatyw w tym kierunku, jedną z nich jest projekt, który porwał kobiety na całym świecie, zarówno uczestniczki jak i organizatorki tych wydarzeń, zachęcamy do zapoznania się z nim bliżej, kolejna polska edycja już wkrótce, a my mocno będziemy ją wspierać i zachęcać do zapoznania się bliżej z branżą IT.

 

Czym jest projekt Rails Girls?

 

Rails Girls to dwudniowe całkowicie bezpłatne warsztaty programowania dla kobiet. Jest to okazja wejścia w świat nowoczesnych technologii, wypróbowania narzędzi do tworzenia aplikacji internetowych, a także poznania możliwości i perspektyw związanych z pracą w IT.

Najlepiej opowiedzą o nim same uczestniczki warsztatów – Rails Girls Szczecin 2017.

 

 

Kiedy powstała ta inicjatywa i  jak się rozwija ?

 

Inicjatywa Rails Girls powstała w Finlandii w 2010 roku. Od tego czasu odbyło się prawie 400 warsztatów, w których organizację angażują się najlepsi programiści i firmy IT. W Polsce Rails Girls cieszy się również wyjątkową popularnością – dotychczas zorganizowano 23 warsztatów w 8 polskich miastach!

W czerwcu 2014r. Rails Girls przybyły do Szczecina, aby w wyjątkowej atmosferze i przyjazny sposób wyjaśnić, jak szybko i łatwo można stworzyć aplikacje internetowe w technologii Ruby on Rails. Dwie edycje Rails Girls Szczecin w czerwcu i październiku 2014 otrzymały ponad 230 zgłoszeń, zaś edycja 2015 przyciągnęła uwagę ponad 160 chętnych!

W tym czasie poznałyśmy mnóstwo kobiet i dziewcząt zainteresowanych IT i nowymi technologiami. A teraz czas pokazać całemu światu, że w IT jest miejsce dla kobiet!

 

Co mówią uczestniczki Rails Girls na świecie ?

 

“To wydarzenia, które mają moc zmienić oblicze świata techniki, umożliwiając nie tylko kobietom, ale i każdemu, aby spróbować swoich sił przy kodowaniu i budowaniu czegoś wspaniałego”

Pracuję jako dziennikarz. Myślę, że ja i większość dziennikarzy (zwłaszcza kobiet) rozumiemy zbyt mało o komputerach”

“Byłem tak podekscytowany, kiedy po raz pierwszy usłyszałam o tym warsztacie. Dokładnie tego potrzebuje świat! Mam nadzieję, że ten warsztat pomoże innym kobietom przezwyciężyć tę ogromną przeszkodę, której nie powinno być na pierwszym miejscu!”

“Muszę przyznać, że zawsze miałam ogromne zainteresowanie programowaniem, ale nigdy nie miałam odwagi prosić, by ktoś mnie tego nauczył.”

” Jestem w zespole dwóch dziewczyn, które zamierzają założyć własną firmę. A programowanie    jest jednym z obszarów, o których musimy wiedzieć, ale jeszcze tego nie robimy!

“Chciałabym poznać inne entuzjastyczne kobiety, które podzielają ten sam rodzaj postaw i zainteresowań, drugi powód to fakt, że naprawdę zajmuję się projektowaniem stron internetowych, ale mam ograniczoną wiedzę na temat tworzenia aplikacji internetowych”

 

Śpiewająco o projekcie opowiedziały Szczecinianki

 

 
Do powstania tego teledysku przyczynili się: 

BADANIA HAYS 2016 – KOBIETY W IT

 

 

Opr. red.

Źródła i materiały pochodzą ze stron :

Badania firmy Hays- Kobiety w IT

Światowa strona projektu

Strona Rails Girls Szczecina na FB

 

 

Patron działu “Wiedza i edukacja”