Trochę czasu minęło od inauguracji ale warto, zwłaszcza w czasie karnawału wrócić do  modowego tête-à-tête Pierwszej Damy.

Błękitny komplet, w którym Melania Trump wystąpiła podczas inauguracji prezydentury swego męża, wywołał mediach społecznościowych lawinę komplementów od komentatorów płci obojga. Twarzowy kolor nieba i interesująca konstrukcja góry kostiumu stworzyły szlachetną i stonowaną całość, będąc bez wątpienia jednym z lepszych wyborów modowych pierwszych dam USA. Wcześniej długo spekulowano na temat tego, który ze światowej sławy kreatorów mody ubierze nową pierwszą damę w tym niezwykle ważnym dla Ameryki dniu.

Wielu wydawało się, że będzie to słynąca z bardzo kobiecego i szykownego designu Carolina Herrera, która przecież publicznie wyraziła swoją chęć ubierania żony prezydenta. Pewne zaskoczenie wywołał więc fakt, że autorem komplementowanej  inauguracyjnej kreacji pani Trump okazał się być Ralph Lauren, który podczas kampanii prezydenckiej nieraz ubierał kontrkandydantkę Donalda –Hillary Clinton.

Dzieje Ralpha Laurena to historia trochę z gatunku tych „od pucybuta do milionera”, a Amerykanie jak  chyba nikt inny na świecie uwielbiają takie postaci. Ralph Lifshitz przyszedł na świat 14 października 1939 roku w Bronxie jako syn emigrantów będących Żydami rosyjskiego pochodzenia. Od wczesnych lat był ponoć niezwykle wyczulony na elegancję i piękno, podglądał je, obserwując – tak bardzo różniących się od mieszkańców Bronxu – zamożnych nowojorczyków z innych dzielnic. Dominowali wśród nich szykowni bywalcy modnych klubów i kawiarń. Przyszłemu projektantowi bardzo imponował ich wypracowany styl. Absolutną ikoną męskiego szyku był dla Ralpha Cary Grant; jego wspaniałe i kosztowne stylizacje wywierały ponoć ogromne wrażenie na chłopcu, który nade wszystko pragnął  wyrwać się z zaklętego kręgu ubogich imigrantów. Pierwszym krokiem zmierzającym do poprawy losu  była urzędowo załatwiona zmiana nazwiska. Już jako Ralph Lauren rozpoczął studia związane z naukami o biznesie, swoją karierę pilnego studenta zakończył jednak po zaledwie dwóch latach nauki. Jego marzeniem nadal pozostawała moda i prestiż. Wciąż pełen determinacji w dążeniu do lepszego życia obejmował kolejno posady obwoźnego handlarza krawatami, pracownika działu sprzedaży, a wreszcie projektanta. Kilka lat później, w 1968 roku,  otworzył swoją własna markę Polo Fashions, która stała się początkiem ogromnego imperium modowego Ralpha Laurena. Nasz bohater początkowo dedykował swoje modele jedynie mężczyznom, rosnąca popularność i zmysł handlowy pozwoliły mu jednak rozszerzać stopniowo swoją ofertę o modne ubrania dla kobiet i dzieci, a nawet o  artykuły stylowo dekorujące wnętrza domów. W międzyczasie Lauren stworzył kostiumy do dwóch filmów „Annie Hall” oraz „Wielki Gatsby”. Szczególnie ten drugi obraz, w warstwie kostiumowej, jest prawdziwą ucztą dla oczu.
Młodzieńcza fascynacja  męską elegancją  i swego rodzaju szykowną zamożnością stała się rdzennym elementem stylu projektowania Ralpha Laurena. Męska klasyczna garderoba była dla niego również inspiracją do stworzenia modeli damskich. Ich szlachetnie klasyczny krój w połączeniu z doskonałymi gatunkowo tkaninami wykreował wizerunek aktywnej, eleganckiej i niezależnej kobiety, która jest kimś więcej niż tylko efektowną ozdobą swego mężczyzny. Innym charakterystycznym dla Laurena źródłem inspiracji jest sport. Na to zamiłowanie wskazuje nawet logo projektanta, jedno z najbardziej znanych na świecie, czyli słynny gracz polo. Częste są również u projektanta akcenty marynistyczne i militarne, a także te jakby żywcem przeniesione z „mundurków” renomowanej męskiej szkoły. Przeważnie wszystko jest u Laurena utrzymane w „grzecznej”, stonowanej stylistyce, bez niepotrzebnych udziwnień i przesadnego podążania za trendami. Ralph Lauren kocha zresztą czerpać z przeszłości, a w swych wypowiedziach podkreśla pewną przewagę solidnej i ponadczasowej stylowości nad kapryśną i efemeryczną modą. Fascynacja Ralpha historią ludzi i ich ubiorów jest obecna w kolejnej odsłonie jego wielu projektów – tych bardziej romantycznych, inspirowanych prerią, amerykańską tęsknotą za dawnymi czasami i epoką wiktoriańską. Jego amerykańskie, rozsądne i funkcjonalne, spojrzenie na modę zjednało mu całe rzesze wpływowych klientów, a także uznanie branży – Ralph Lauren jest dzięki temu nie tylko jednym z najbogatszych ludzi świata, ale i laureatem mnóstwa prestiżowych modowych nagród.
Prywatnie Ralph Lauren jest również prawdziwym człowiekiem sukcesu, co w świecie mody nie jest znów aż tak popularne. Projektant jest od ponad pół wieku szczęśliwym mężem tej samej kobiety Ricky Low-Beer, którą nazywa swoją muzą.  Dochował się  z nią trójki dzieci, obecnie państwo Lauren sprawdzają się w życiowej roli  dziadków.
Czy Ralph Lauren stanie się ulubionym projektantem Melanii Trump? Czas pokaże. Stylistyka projektów Ralpha Laurena wielu może nie przypaść do gustu – jest dość przewidywalna, stonowana, nie goni za trendami i nie szokuje. Docenią ją jednak ci, którzy stawiają na nienaganny dress code,  najwyższą jakość i tradycyjne krawiectwo w ekskluzywnym wydaniu z nieuchwytną nutką „American dream”.

Daria Woszczatyńska-Przybylska

foto:

By Arnaldo Anaya-Lucca – File:Arnaldo Anaya Lucca w Ralph Lauren.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30599740