Trwa akcja marszałka województwa pod hasłem Rok Kobiet Pomorza Zachodniego. Teraz czas na spotkania z inspirującymi kobietami w powiatach naszego regionu. W tym tygodniu w Dębnie, Choszcznie i Pyrzycach odbędą się dyskusje z udziałem Kazimiery Szczuki.

 

Kazimiera Szczuka to dziennikarka, krytyczka literacka, nauczycielka akademicka, prezenterka telewizyjna, działaczka feministyczna. Publikowała w takich gazetach i czasopismach jak „Gazeta Wyborcza”, „Res Publica Nowa”, „Teksty Drugie”, „Zadra” oraz „Pismo Ośrodka Informacji Środowisk Kobiecych”. Wykładowczyni gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN oraz na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

Terminy i miejsca spotkań:

 

  • Dębno – 16 maja, godz. 17.00 – Dębnowski Ośrodek Kultury, ul. Daszyńskiego 20
  • Choszczno – 17 maja, godz. 17.00 – Choszczeński Dom Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 17
  • Pyrzyce – 18 maja, godz. 17.00 – Pyrzycki Dom Kultury, plac Wolności 3

 

To dalszy ciąg wydarzeń pod hasłem Roku Kobiet Pomorza Zachodniego. Szczegóły inicjatywy poznaliśmy w marcu. Celem akcji jest promowanie aktywności kobiet w sferze publicznej oraz przybliżenie tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet, ze szczególnym naciskiem na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie. Wcześniej odbywały się projekcje filmów poruszających tematykę kobiecej aktywności. W Szczecinie odbyła się także debata „Polki Nieustająco Walczące – w Stulecie Praw Wyborczych Kobiet”, w której udział wzięły autorki prac o ruchach kobiet, animatorki, aktywistki.

 

Częścią Roku Kobiet jest również plebiscyt organizowany przez marszałka województwa, który wyróżni sto lokalnych liderek, najbardziej wpływowych i  aktywnych mieszkanek Pomorza Zachodniego. Wszystko to w 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych.

 

źródło: Urząd Marszałkowski Pomorza Zachodniego

Foto By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl,