W ostatnich latach odnotowaliśmy duży wzrost na popyt usługi pozycjonowania stron w Niemczech, co nie jest dla nas dziwne, gdyż: Niemcy to aktualnie największy rynek e-commerce w Europie, gdzie ponad 65 milionów ludzi ma stały dostęp do internetu, a aż 54% stanowią e-klienci.

Nic w tym dziwnego, że większość Polskich firm znalazło źródło pasywnego dochodu na niemieckim rynku sprzedażowym. Według wielu danych prognozy sprzedażowe na 2016 rok mają przekroczyć 65 miliardów euro, co przekłada się na łakomy kąsek wśród Polskich przedsiębiorców.

Niemiecki e-commerce charakteryzuje się rozwojem sprzedaży wielokanałowej dając ogromne możliwości dla nowych firm. Dzięki ogromnej renomie niemieckich produktów, kraj ten jest obecnie logistycznym i strategicznym partnerem sprzedażowym na całą Europę.

Jak podbić niemiecki rynek e-commerce :

Pojawia się tutaj pytanie, czy zatrudnić w firmie eksperta od e-commerce, który posługuje się płynnie j. niemieckim, czy może zlecić to firmie ? Moim zdaniem jedno i drugie ma swoje plusy i minusy, a mianowicie spora ilość Polskich firm zajmująca się marketingiem w Niemczech nie zna dobrze sprzedaży wielokanałowej e-commerce oferując tylko pozycjonowanie w Google.de, które często kończy się amatorskim wykonaniem.

Korzystając z Niemieckiej firmy marketingowej wiąże się z dużymi kosztami, same tylko koszty pozycjonowania strony potrafią przebić kilkukrotnie budżet startującej firmy. Musisz pamiętać, że koszt pracy pozycjonera w Niemczech jest liczony od roboto godziny, która kosztuje od 80-120 euro. Prowadząc pasywnie działania marketingu sieciowego narazisz firmę na spore koszty, które mogą nie pokryć zysku netto.

Sprzedaż i kierowanie pierwszej kampani :

Nie ukrywam, że najlepiej rozpocząć sprzedaż dla naszych rodaków w Niemczech. Według danych statystycznych liczba Polskich osób przekracza 100 tys., tak to nie dużo, ale kilkukrotnie więcej osób posiada już obywatelstwo niemieckie i aktywnie posługuje się j.Polskim.

Większość dużych miast w Niemczech posiada strony domowe prowadzone przez rodaków, koszty reklamy na tych stronach nie są duże i mogą wygenerować spore zyski. Dodatkowo wprowadzenie marketingu szeptanego i reklamy adwords potroi zyski Twojej firmy, a mając już realne zyski, możesz rozpocząć kierowanie kampani dla niemiekich e-klientów.

Pozycjonowanie strony w Niemczech jest konieczne!

Jak wiemy, pozycjonowanie stron w Google.de stanowi jedną z skuteczniejszych reklam dotarcia do klientów, niestety nie jest one tanie. W zależności od słów kluczowych i konkurencyjności możesz spróbować wykonać pozycjonowanie samodzielnie. W tym celu rozpocznij od katalogowania strony, poniżej kilka katalogów do których warto zgłosić stronę :

http://heise.de/itmarkt/catalog
http://oekoportal.de
http://leo.org/information
http://musicmoz.org/Regional/Europe/Germany
http://kommunalwiki.boell.de/
http://beammachine.net/de/
http://meinestadt.de
http://co2gerechtigkeit.de
http://www.beammachine.net/de/
http://de.dir.yahoo.com
http://blog-o-pedia.de
http://www.sachsen-anhalt-wiki.de/
http://blog.freiheitstattangst.de/

Bardzo dobrze również wpływają linki z stron profilowych. Zdobycie listy z dobrymi źródłami linków nie jest łatwe, a w większości przypadków nie tanie. Poniżej kilka stron, gdzie możesz umieścić linki:

http://www.photocase.de/
http://jetzt.sueddeutsche.de/
http://www.gamepro.de/
http://www.pointoo.de/
http://www.lastfm.de/
http://www.mein-schoener-garten.de/
http://www.gofeminin.de/
http://piqs.de/
http://view.stern.de/
http://www.chefkoch.de/
http://t3n.de/

Marketing szeptany możesz przeprowadzić np. na takich stronach jak :

http://forum.mypolacy.de/
http://www.poloniaberlin.de/forum/
http://www.polonia-polacy.de/forum/
http://forum.gazeta.pl/forum/f, 10001, Polonia_w_Niemczech.html

Pozostała reszta promocji strony poprzez :

– Zaplecza SEO oparte o Content marketing,
– Eksperckie artykuły na portalach branżowych,
– Publikacje w portalach obywatelskich,
i cała pozostała reszta, której nie będę tutaj wypisywał wymaga płynnej i poprawnej gramatycznie znajomości j. niemieckiego oraz znajomości tworzenia link buildingu w Niemczech.

Do usłyszenia, Rafał z Spezialisten-Gruppe.de