Filia biblioteczna nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, ze względu na swoją specyfikę nazwana „ProMedia”, otrzymała tytuł Biblioteki Roku 2016. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest od 2009 roku przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Nagrodę oraz statuetkę autorstwa Romualda Wiśniewskiego odebrali z rąk dyrektora Książnicy Pomorskiej Lucjana Bąbolewskiego – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Marcinowski i kierowniczka ProMediów, Joanna Grega. Uroczystość z udziałem prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka, odbyła się w siedzibie wyróżnionej biblioteki w piątek, 12 maja 2016.

Warto zauważyć, że nastąpiło to dokładnie po trzech latach funkcjonowania biblioteki, której otwarcie nastąpiło 12 maja 2014. Krzysztof Marcinowski już podczas premiery ProMediów był przekonany, że ta biblioteka wiele zmieni w MBP. Jak wówczas powiedział, przy 60.000 zarejestrowanych czytelników Biblioteka miała 550 tysięcy odwiedzin, brakowało jednak miejsca na oddech, na realizację pomysłów i wprowadzenie innowacyjnych zmian, poszerzenie oferty dla użytkowników.

„Brakowało nam miejsca, żebyśmy się mogli pokazać. Ta filia daje nam taką możliwość” – mówił, dyrektor MBP.

Od wielu lat organizowane były spotkania z najlepszymi pisarzami z całej Polski, jednak brak odpowiedniego ku temu lokalu sprawiał, że nie zostały zapamiętane przez odbiorców i nie zainicjowały tak bardzo pożądanej więzi współuczestniczenia. Tak Biblioteka, jak i czytelnicy podczas rozmów o Witkacym, Lemie czy Kapuścińskim, w czasie spotkań z Olgą Tokarczuk, Wojciechem Kuczokiem, Januszem Leonem Wiśniewskim czy Kazimierzem Kutzem – nie czuli się jak u siebie.

„Na ponad 350 bibliotek pracujących w Zachodniopomorskiem, najlepiej pracującą biblioteką w województwie, ale śmiem też twierdzić, że jedną z najlepiej pracujących w Polsce, jest ta filia MBP w Szczecinie” – pogratulował Lucjan Bąbolewski.

„Ta filia – oświadczył Krzysztof Marcinowski – spełnia nasze wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać nowoczesna biblioteka”.
Od początku ProMediom towarzyszyła idea konglomeratu medialnego, postawiono na nowe technologie, udostępnienie internetu, bogaty wybór nośników audio i wideo, na terenie całej biblioteki przenikają się przestrzenie przeznaczone do wypożyczania, spokojnej lektury, dziecięcej zabawy i korzystania z komputerów czy tabletów. W małym pomieszczeniu, w dolnej części, zwanym Salą Klubową, znalazło się miejsce na kameralne spotkania klubowe, integracyjne i grup dyskusyjnych. Sala główna, wyposażona w projektor, ekran, nagłośnienie i pozwalająca na dowolne aranżacje przestrzenie, stała się głównym miejscem spotkań, nazywanym przez czytelników Salonem Literackim. Tu jeszcze w maju 2014 ruszyły spotkania literackie, wzbogacone cyklami wykładów, prelekcji, spotkań gawędziarskich i komiksowych szaleństw.
Rozpoczęliśmy od prof. Przemysława Czaplińskiego i literatury kobiecej, reprezentowanej przez Patrycję Pustkowiak i Sylwię Chutnik.  Zmierzyliśmy się z licznymi fanami literackiej postaci Pana Samochodzika, gościliśmy poetów, Jurija Andruchowycza i Krzysztofa Niewrzędę, muzyka i gawędziarza Tymona Tymańskiego i… ani się obejrzeliśmy, minęły trzy lata. Biblioteka stała się rozpoznawalnym miejscem nie tylko wypożyczeń nowości książkowych, ale też zwykłych spotkań literackich z niezwykłymi twórcami i inspirujących spotkań wielotematycznych. Tu odbywają się cykliczne projekcje filmów braci Kulik, historyczne pogadanki Joanny Kościelnej, warsztaty i poetyckie, i rodzicielskie, debaty ujęte w cykl „Szczecińskie wtorki”, spotkania z meandrami języka polskiego. z udziałem prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka, a także wystawy malarskie i fotograficzne, okazjonalne koncerty. Szczególny nacisk kładziemy na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Coraz więcej imprez tłumaczonych jest symultanicznie na język migowy. Tym samym przeciwdziałamy wykluczeniu  tej grupy czytelników.

Jeśli komuś umknęło to miejsce uwagi i nie miał okazji zajrzeć do filii bibliotecznej nr 54, najwyższy czas, by to zmienić!

Zapraszamy w podwoje biblioteczne stałych bywalców i wszystkich tych, którzy dopiero zechcą przeżyć niejedna przygodę w tym szczególnym miejscu.

Zobacz prezentację:

ProMedia12maja2017

Spotkanie czytelników z profesorem nauk humanistycznych Jerzym Bralczykiem i dziennikarz, felietonistą Michałem Ogórkiem