Czasem słyszymy, że ktoś komuś pomaga, że szlachetnie postąpił, że bohater, najczęściej telewizyjno-internetowy, niematerialny. Często nie mamy pojęcia, że owi bohaterowie żyją obok nas, w obok bloku, klatce, na sąsiednim osiedlu. Oni tak o sobie nie myślą. Zazwyczaj to skromne osoby, które bez rozgłosu, organizują co roku pomoc dla potrzebujących.

-Trzeci rok z rzędu organizujemy zbiórkę do Szlachetnej Paczki – mówi Marzena Jeżewicz, mieszkanka prawobrzeżnej części Szczecina. Nie jest z pewnością jedyna, ale warto pisać o każdej takiej dobrej duszy, która pomimo mnóstwa swoich obowiązków znajduje czas na ogromny wysiłek, organizację i  koordynowanie Szlachetnej Paczki.

Poniżej informacje na temat tegorocznej akcji koordynowanej przez panią Marzenę
❤❤❤
Opis i historia rodziny:
Kod rodziny
ZPM-2463-533441

Opis rodziny:

Pani Maria (31 l.) i Pan Piotr (39 l.) wychowują dwoje dzieci Zosię (8 l.) i Mikołaja (6 l.). Pani Maria obecnie jest w drugim związku małżeńskim. Z pierwszego związku ma syna Krystiana (10 l.).
Pani Maria jest wychowanką domu dziecka. W wieku 6 lat odebrano ją rodzicom, ponieważ nadużywali alkohol. Kobieta obecnie jest w drugim związku małżeńskim, poprzedni zakończyła przez alkoholizm męża. Pani Marii odebrano syna Krystiana, ponieważ nie spełniała warunków materialnych i lokalowych. Ta bezsilność i tęsknota odbiera jej radość życia.największym utrapienieniem tej rodziny są finanse, pomimo że Pan Piotr pracuje i zarabia 1530 zł miesięcznie. Pani Maria prowadzi także punkt sprzedaży gazu.

Po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania (881 zł), dochód na jedną osobę w rodzinie wynosi 287 zł.

zrzut-ekranu-2016-11-22-o-22-01-05Życie Pani Marii i Pana Piotra skupia się przede wszystkim na opiece nad dziećmi. Mężczyzna codziennie po pracy stara się spędzać wolny czas z dziećmi i śmieje się, że może w ramach zabawy, nauczyć Zosię i Mikołaja malowania ścian. Rodzina uwielbia spacery po lesie, gdzie zbierają grzyby oraz jagody. Pani Maria chce, aby jej dzieci miały szczęśliwe dzieciństwo, którego sama nie doświadczyła. Choć warunki życiowe są teraz trudne, to oboje nie załamują się i wzajemnie wspierają. Najważniejsze dla nich jest to, że są razem. Rodzina najbardziej potrzebuje pralki automatycznej (z najnowszych informacji – pralka już jest!), ponieważ nie posiadają żadnej, może być używana, byleby działała. Będzie również wdzięczna za odzież i żywność.

Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione
Potrzeby rodziny
I ŻYWNOŚĆ TRWAŁA:
Podstawowe produkty żywnościowe:
Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach
Inne:
słodycze dla dzieci,płatki kukurydziane,mleko w kartonie,krem czekoladowy do smarowania,owoce w puszcze ,bakalie.
II ŚRODKI CZYSTOŚCI I ARTYKUŁY HIGIENICZNE
Potrzebne środki czystości:
Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Mydło/żel myjący, Pasta do zębów, Płyny czyszczące, Szampon, Szczoteczka do zębów
Artykuły dziecięce:
szampon do włosów dla dzieci,chusteczki nawilżane,pasta do zębów dla dzieci,szczoteczki do zębów dla dzieci
Inne:
krem bambino,
III ODZIEŻ I OBUWIE
Odzież
Lp Imię Rodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe) Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.) Rozmiar Sylwetka Uwagi
1 Zosia zimowe kurtka z kapturem 140cm średnia kolor bez różnicy
2 Zosia przejściowe spodnie jeansowe 140cm pulchna typu leginsy
3 Mikołaj zimowe kurtka z kapturem 130cm drobny ciemno niebieska
4 Mikołaj przejściowe spodnie jeansowe 130cm szczupły z gumką w pasie

Obuwie
Lp Imię Rodzaj (letnie / zimowe / przejściowe) Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.) Rozmiar Uwagi
1 Zosia zimowe trzewiki 35 kolor beznaczenia
2 Mikołaj zimowe trzewiki 32 ciemne
IV MATERIAŁY SZKOLNE:
Zeszyty, Farbki, Papier kolorowy, Plecak, Bloki, Klej, Nożyczki, Przybory do pisania, Kredki, Plastelina, Piórnik
V WYPOSAŻENIE MIESZKANIA:
Kołdra, Koc, Ręczniki, Pościel, Poduszka

VI BRAKUJĄCE SPRZĘTY GOSPODARSTWA DOMOWEGO:
Pralka automatyczna- nie posiada własnej, część prania robi ręcznie, a gdy ma więcej prania, wtedy prosi o pomoc bliską rodzinę. Może być używana.
VIII SZCZEGÓLNE UPOMINKI:
Zosia- lalkę, Mikołaj- samochód-koparkę, Piotr- zestaw kosmetyków do golenia, Maria- perfumy.
NAJWAŻNIEJSZE POTRZEBY:
Pralka automatyczna nie posiadają, Pani Maria pierze ręcznie
odzież dla dzieci Dzieci szybko wyrastaja z ubrań, brak środków finansowych
żywność. Duże zużycie produktów, pozwoliłoby to na odciążenie w jakimś stopniu finanse rodziny.

Niech ta inicjatywa zaraża kolejne osoby, jak dobry wirus, na którego nigdy nie znajdzie antidotum :)))

HISTORIA SZLACHETNEJ PACZKI

Szlachetna Paczka (do 2009 roku: Świąteczna Paczka) – ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że to również od nich zależy czy zmienią swoją sytuację. Najważniejsze w Szlachetnej Paczce jest jednak spotkanie z drugim człowiekiem.Przez ostatnie 12 lat projekt zataczał coraz szersze kręgi, włączając w pomoc coraz większą liczbę darczyńców i wolontariuszy. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (obecnie prezesa Stowarzyszenia Wiosna) obdarowała 30 ubogich rodzin. W edycji 2013 w ramach akcji 530,5 tys. darczyńców przekazało paczki 17 684 rodzinom (70 700 osób), a łączna wartość pomocy wyniosła 33,1 mln zł. Jedną paczkę średnio przygotowywało 30 osób.

JAK TO DZIAŁA

Mechanizm działania akcji opiera się na prywatnych darczyńcach, którzy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej potrzebujących ze społeczności lokalnych. Potrzeby te są identyfikowane przez wolontariuszy i umieszczane w anonimowej internetowej bazie danych. Z tej bazy darczyńcy mogą wybrać rodzinę, której chcą pomóc. Co roku w okolicach listopada można wybrać rodzinę na stronie internetowej akcji i przygotować dla niej paczkę. Główną zasadą Szlachetnej Paczki jest pomaganie rodzinom, które chcą zmienić swoją sytuację. Działaniem projektu w każdym rejonie kieruje lider, koordynujący pracę drużyny wolontariuszy. Rodziny włączane są do projektu według kategorii: chore/niepełnosprawne dziecko w rodzinie, rodzina wielodzietna, starość i samotność, choroba/niepełnosprawność w rodzinie, nieszczęście, samotny rodzic, inne.

żródło