Nawet Szczecinianie będą zaskoczeni jak piękne jest ich miasto. Ujęte w kadrze zdolnych fotografów zaskakuje kolorytem, architekturą, zielenią, podobieństwem do najpiękniejszych miast na świecie.

Pomysłodawczynią akcji jest Polina Wierzchowiec wraz z mężem – założyciele Stowarzyszenia „Pogodniak”. Warto dodać, że Polina przyjechała dwadzieścia lat temu z Kazachstanu, jest repatriantką. Zna miasto lepiej niż niejeden rodowity Szczecinianin. Postrzega je jako przyjazne innym kulturom i zwyczajnie piękne. Tak to jest, że czasem potrzeba nam świeżego spojrzenia, by docenić co mamy. Na pytanie: jak czuje się w jednym z największych miast w Polsce, odpowiada, że właśnie dlatego wybrała Szczecin, bo z opinii innych przyjezdnych jest bardzo przyjazny obcokrajowcom, pozytywnie interkulturowy, gościnny, serdeczny. Nie zawiodła się, choć jak każdy, czasem napotyka na kłody. Nie poddaje się, działa skutecznie, często przygotowując wystawę późnym wieczorem, gdy dzieci śpią i może się oddać pasji.

Jesteśmy kolekcjonerami szczecińskich powojennych pocztówek, w Szczecinie prowadzimy od 2014 roku Szczecińskie Muzeum Pocztówki oraz powiązane z nim profil Muzeum na FB.  Postanowiliśmy zatrzymać Szczecin na pocztówkach z roku 2017.  Warto podkreślić, że jest to taka pierwsza akcja od 1945 roku

– Polina i Paweł Wierzchowiec

Wspólnie z mężem i  grupą szczecińskich fotografów stworzyli zestawy pocztówek z każdego z 37 szczecińskich osiedli,  przedstawiające ciekawe,  a czasem zapomniane miejsca na osiedlach.  Przekonują skutecznie, że Szczecin jest atrakcyjnym miastem i posiada arcyciekawe walory architektoniczne i przyrodnicze, dlatego warto uchwycić je na pocztówce, co z pewnoscią przyczyni się do promocji regionu w kraju i zagranicą, a także do wzrostu lokalnej świadomości, bo “fajnie” jest mieć pocztówkę z osiedla/ dzielnicy, na której się mieszka.

 

“Czasem najtrudniej jest zrobić najprostsze zdjęcia”

Neil Leifer

fot. Paweł Wierzchowiec

fot. Lidia Kasprzak

rys. Ryszard Podporski

Opis projektu:

Szczecińscy fotograficy w ciągu 3 miesięcy wykonali olbrzymią pracę i odwiedzili każde z 37 szczecińskich osiedli. Efektem ich pracy będą niepowtarzalne pocztówki. Szczecińskie pocztówki to min 6 sztuk pocztówek (jeden zestaw), z każdego z 37 osiedli. Każda pocztówka zostanie wydana w nakładzie min. 250 sztuk, a więc min. 222 wzorów pocztówek. Dodatkowo w niektórych osiedlach pojawią się pocztówki graficzne, autorstwa dwóch szczecińskich grafików Ryszarda Podporskiego oraz Marcina “Yperyt” Przydatka. Autorzy fotografii pocztówek to: Lidia Kasprzak, Paweł Wierzchowiec, Polina Wierzchowiec, Dorota Dobrowolska, Adam Myśków, Paweł Weręgowski, Andrzej Madany, Grzegorz Siwa, Marta Teszner.

Zapraszane do sponsorowania akcji są firmy, instytucje i mieszkańcy. Akcja trwa do końca lipca.

Link do wsparcia akcji na portalu crowdfundingowym wspieram.to:

Warto wesprzeć szczecińskie pocztówki, gdyż będą one świetną pamiątką ze Szczecina, a także doskonałym przedmiotem kolekcjonerskim. Ciekawe czy poznacie te miejsca? Zapraszamy do obejrzenia galerii: