Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week), którego tegoroczna edycja przypada na 22-28 stycznia 2018 roku.

W ramach wydarzenia odbędą się liczne akcje edukacyjne mające na celu promocję wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz propagowanie regularnych badań cytologicznych jako najlepszej metody profilaktyki nowotworów ginekologicznych. Jedną z ciekawszych inicjatyw związanych z Tygodniem Profilaktyki Raki Szyjki Macicy jest PINK LIPS PROJECT – wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę “RSM”. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie.

Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo, to wśród wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie skutecznej terapii. Podczas zeszłorocznego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w całej Europie zorganizowano łącznie kilka tysięcy różnych akcji i wydarzeń. Każde z nich miało na celu intensywną edukację dorosłych kobiet oraz nastolatek w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy oraz zachęcanie ich do korzystania z dostępnych świadczeń medycznych. Omawiano kwestie szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla młodych dziewcząt oraz badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/europejski-tydzien-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-pink-lips-project/