„Horyzonty Uczuć” to pierwsza część trylogii

Refleksyjna – pełna wzruszeń.
Realistyczna – osadzona w Pobierowie. Epizodycznie opisy Szczecina (tu np. Pasaż Bogusława) i Stargardu.
Rewelacyjna – lektura na wakacje. Perypetie bohaterów to sceny zarówno miłosnych uniesień, jak i przygód sensacyjnych.

DSC_0260Ostatnie dni wakacji, czy byliście już nad morzem? Ja nie dojechałam ale duchem przeniosłam się z Pasażu Bogusława do uroczego Pobierowa, a dokładnie do pensjonatu prowadzonego przez Matyldę, leciwą wdowę. Poczułam na swych policzkach promienie zachodzącego nad brzegiem Bałtyku słońca oraz przypomniałam sobie, jakie urocze zakątki znajdują się w okolicy Grunwaldzkiej.

Moja wędrówka nad Bałtyk to podróż na łamach kart powieści Doroty Schrammek zatytułowanej „Horyzonty uczuć”. Dawno nie byłam nad morzem. Brak czasu, inne plany…i jeszcze kilka wymówek typu znowu korki i za daleko. Dlatego gdy usłyszałam „Trylogia pobierowska”, z chęcią sięgnęłam po pierwszą jej część.

Matylda – sołtyska z Pobierowa od lat prowadzi pensjonat. Kolejny sezon to przyjazd nietuzinkowych osób z różnych zakątków Polski. Mieszkańcy pensjonatu to studium przypadków, nie tyle trudnych, co ciekawych, bo taki jest los, że napotykamy na swej drodze ludzi w często przełomowych momentach życia.

Iwona – uwikłana w trójkąt z mężem i kuzynką Moniką, traci wiarę w miłość. Ucieka z córką do dawno nieodwiedzanej ciotki, by przemyśleć co robić dalej, bo okazuje się, że mąż ją oszukuje, a jest w ciąży.

Zoja – wdowa, na co dzień pracująca w aptece, która podczas urlopu dorabia jako kelnerka by mieć pieniądze na życie z bezrobotnym artystą alkoholikiem Tadeuszem, który nie docenia jej starań.

Aldona – piękna kobieta zmagająca się z rakiem i niezrealizowanymi marzeniami o byciu matką.

Ryszard – (mężczyzna, który stracił syna w wypadku) zjawia się w pensjonacie z chłopcem Antosiem, którego traktuje jak wnuczka, ale szybko wychodzi na jaw, że wcale nie jest z nim spokrewniony, za co o mały włos nie ląduje za kratkami.

Dorota i Piotr- młode małżeństwo, które wskutek niedawnej tragedii przeżywa poważny kryzys. Strata zamiast zbliżyć, oddala parę w najdalsze zakątki własnego ja.

Oprócz turystów poznajemy też ciekawe postaci rdzennych mieszkańców Pobierowa, co dodatkowo urealnia nam miejsce. Energetyczny Wójt, zakochany w sołtysowej czy wścibska Jagusiakowa dodają pikanterii i ożywiają powieść.

Dwa tygodnie pełne słońca, morza i nieoczekiwanych wydarzeń na zawsze zmieniają życie bohaterów,250px-Pobierowo02 którzy spotkali się przez przypadek…może los tak chciał by odmienić impas w życiu każdej z postaci. Kilka historii, różne emocje. Od radości i namiętności, po rozterki zawodowych porażek i łzy spowodowane chorobą oraz stratą bliskiej osoby. Kolejne karty powieści wciągają. Jak potoczą się losy postaci po wakacjach? O tym można przekonać się w kolejnych częściach.

Następne tomy to: „Na brzegu życia” oraz „Wiatr wspomnień”.

Dorota Schrammek: mama trójki dzieci, żona, autorka i pisarka – wszystko w prawidłowej kolejności. Mieszka w Pobierowie, swoim miejscu na ziemi. Wstaje wraz ze wschodem słońca, aby przygotować czytelniczkom kolejną porcję wzruszeń. Uwielbia zajmować się rodziną i domem. Marzy jej się kawiarenka literacka nad Bałtykiem, w której mogłaby spokojnie pisać i przyjmować wielbicieli książek.

autor: Anna Maria Dąbkowska

foto: Wikipedia, zbiory własne