Z początkiem lutego wystartował Projekt OPEN oferujący nieoprocentowane pożyczki na kształcenie dla osób dorosłych. Po dwóch miesiącach funkcjonowania, na stronie Projektu zarejestrowało się ponad 300 Użytkowników zainteresowanych podniesieniem swoich kompetencji.

Polacy chcą się rozwijać, a z każdym tygodniem wzrasta liczba zainteresowanych nieoprocentowanymi pożyczkami na kształcenie. Wśród osób, które zarejestrowały się na stronie Projektu OPEN największą popularnością cieszą się krótkookresowe kursy i szkolenia, natomiast w drugiej kolejności są ekonomiczne studia podyplomowe realizowane przez wiodące polskie uczelnie. Najwięcej, bo około 80% aplikacji dotyczy kierunków matematyczno-informatycznych, jednak istnieje też duże zainteresowanie kursami językowymi.

Projekt „Ogólnopolski Program Edukacji Naukowej” (OPEN) jest funduszem pożyczkowym polegającym na udzielaniu pożyczek na preferencyjnych warunkach. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego głównym celem i założeniem jest zwiększenie dostępności różnych form edukacji wśród osób pragnących podnieść swoje kompetencje zawodowe a jego oferta skierowana jest zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych.

Pożyczki udzielane w ramach Projektu przyznawane są na kształcenie osób dorosłych, w tym na trwające nie dłużej niż 2 lata studia podyplomowe, MBA, kursy czy szkolenia oferowane przez krajowe i zagraniczne podmioty (z wyjątkiem studiów I, II i III stopnia). Warto podkreślić, że proponowane wsparcie można otrzymać zarówno na jeszcze niepodjęte jak i już trwające formy edukacji.

Pożyczki są nieoprocentowane, od uczestników nie są też pobierane opłaty ani prowizje za ich udzielenie. Jednorazowa kwota pożyczki może wynieść nawet 100 000 zł. Dodatkową korzyścią dla Pożyczkobiorcy jest gwarantowane umorzenie 15% wartości pożyczki po zakończeniu kształcenia. Natomiast po spełnieniu dodatkowych warunków poziom umorzenia może wzrosnąć nawet do 25%.

Aby ubiegać się o pożyczkę, należy wejść stronę Projektu: www.open.frp.pl i wypełnić znajdujący się na niej formularz. Po pozytywnej weryfikacji wniosku, pieniądze są przesyłane bezpośrednio do jednostki edukacyjnej.

Patron działu Wiedza i edukacja SSW Collegium Balticum