dyplom-dla-zachodniopomorskiego-centrum-onkologicznego-w-szczecinieZachodniopomorskie Centrum Onkologii otrzymało tytuł Ośrodka Przyjaznego Pacjentom Onkologicznym 2015/2016. Placówka uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu portalu ONKOMAPA.PL. Badanie oparte jest na satysfakcji pacjentów z usług świadczonych 
w prawie tysiącu placówek onkologicznych w Polsce.

Onkomapa.pl jest przewodnikiem po placówkach onkologicznych przyjaznych pacjentom i ich najbliższym. Stanowi praktyczne narzędzie ułatwiające chorym na nowotwory zorientowanie się w poziomie satysfakcji z usług świadczonych przez polskie centra onkologiczne.

Ranking powstaje dzięki tysiącom opinii przesyłanym przez chorych. Zgłoszono do niego ponad 930 ośrodków onkologicznych, w tym szpitale, przychodnie, ośrodki diagnostyczne i ośrodki radioterapii. W ocenie pacjentów i ich rodzin w roku 2015/2016 ZCO zajęło trzecią lokatę.

Wyróżnienie dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego to kolejny tytuł dla lecznicy w rankingach ogólnopolskich. Od lat ZCO plasuje się w czołówce jednego z najbardziej prestiżowych plebiscytów medycznych przeprowadzanych co roku przez dziennik „Rzeczpospolita”. W zestawieniu za rok 2015 placówka zajęła 13 miejsce, najwyższe ze wszystkich 8 wysokospecjalistycznych szpitali podległych samorządowi Województwa Zachodniopomorskiego.

Centrum posiada 6 certyfikatów. To m.in. zaświadczenia dotyczące medycznej akredytacji 
czy zarządzania szpitalną jakością, ale także dokumenty potwierdzające stałe podnoszenie usług medycznych z myślą o pacjentach. Do ostatniej grupy z pewnością należy certyfikat w zakresie opieki nad pacjentkami z rakiem piersi czy przyznany kilkanaście dni temu tytuł placówki przyjaznej dla osób chorych 
na nowotwory.

Nagroda dla ZCO wpisuje się w opublikowany pod koniec października br. Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2016 przygotowany przez PricewaterhouseCoopers. Do prestiżowego rankingu, z którego wynika, że Zachodniopomorskie jest drugim regionem w Polsce pod względem sprawności służby zdrowia odniosły się m.in. „Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna”. Raport oceniał m.in. poprawę stanu zdrowia pacjenta, efektywność gospodarki finansowej szpitali, a także uwzględniał zdanie pacjenta na temat procesu leczenia.